węgorzewo, Zbyszek Mat

Mazury - " na łajbie z tektury".

2012-08-19 - 2012-08-25
2012-09-10 13:41:16
Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

 

Mazury widziane z e strony wody na jeziorach i lądu w czasie wędrówek w sierpniu 2012 roku. 

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Giżyck > Węgorzewo > SztynortNasz pobyt w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich to lądowe wycieczki do ciekawych miejsc wokół mazurskich jezior i tydzień pobyty na jachcie pod pełnymi żaglami bez prasy, radia i telewizji.Michał nigdy wcześniej nie był na jachcie, ale jego wcześniejszy kontakt z żeglarstwem i pływanie na „Optymistach” i stopień Młodszego Ratownika WOPR pozwoliło szybko opanować podstawowe funkcje „załoganta”. Ja - tylko relaks, opalanie się na pokładzie jachtu, przyroda i widoki z jachtu, które porównuję z widokami z jachtu na „naszych” rozlewach Odry z „Naturą 2000”, Jeziorem Dąbskim i Zalewem Szczecińskim. Może to wszystko trochę inne, ale też piękne. Śpimy na jachcie. Załoga dzielna, więc i z organizacją rejsu, wyżywienia i spędzania wolnego czasu nie mamy problemu. Sternik grający na gitarze wraz z nami śpiewa szanty przy akompaniamencie gitary gdzie nocując na dzikich bindugach, na których rozpalimy ogniska. To niepowtarzalny specyficzny klimat tych wieczorów przy ognisku nad brzegiem mazurskich jezior. I nie tylko szanty. Bo las, wieczory z ogniskiem i wspólne śpiewanie to powrót do wspomnień z lat wcześniejszych do naszych harcerskich wspólnych ognisk.

Odwiedzamy kilka portów z tymi znanymi jak Węgorzewo, Sztynort … i z tymi mniej znanymi. A tam już spotkania żeglarskiej braci w tawernach. I ta atmosfera wspólnego pobytu braci żeglarskiej, opowieści i bajania o tej „żegludze szuwarowej”- prawdziwe i wymyślone. Ale też przyjemnie poopowiadać czy posłuchać innych.

Nie sposób nie wspomnieć o naszych żeglarskich spotkaniach na koncertach zespołów szantowych i indywidualnych wykonawców, ale ten koncert w dniu 21 sierpnia 2012 roku w Sztynorcie pozostanie na dłużej we wspomnieniach. To rocznica tragedii „Białego szkwału” na jeziorach mazurskich. GTK Gdynia i Mirek Koval Kowalewski w tym dniu swoje koncerty zadedykowali tej wielkiej tragedii.Dla przypomnienia wydarzeń:

http://www.tvn24.pl/raporty/bialy-szkwal,68

To ciągłe przypomnienie „safety first!” bo często człowiek przegrywa w spotkaniu z siłami natury.

„ Morze zawsze uczy i wymaga pokory” i nie jest ważne czy ta „woda” jest duża czy mała.

Ale aby wrócić do wspomnień zapraszam do obejrzenia krótkich migawek z pobytu na jeziorach pokazanych na slajdach wykonanych przez Michała:

http://www.youtube.com/watch?v=OLgpvbYUTlw

http://www.youtube.com/watch?v=RNgNc3mqm5E

Z tym Tadeuszem to jest tak. Kuszę go, kuszę. Udały się Bieszczady, choć jeszcze tyle trzeba napisać to udadzą się z tymi „Yankesami” w następnym roku i Mazury lub przepiękne rozlewy Odry, na których popływamy na „łajbie z tektury”.

Taki sposób na ciekawe spędzenie wakacyjnych wojaży można polecić Wszystkim niezależnie od wieku. Nie jest to kosztowna impreza, bo udział w rejsie to 500 zł/osobę i wyżywienie to dodatkowo 80 zł/ na rejs/osobę. Parking samochodu w COS w Giżycku a więc bardzo bezpieczny 70 zł/tydzień. Ale wyżywienie to dzięki wspaniałej kuchni prowadzonej przez nasze dzielne załogantki Alicję i Gosię. A tawerny …? …..ciiiiiiiiiiiiiiiiiiii…………

Polecam.

Pozdrawiam

Zbyszek Mat i Michał Krajnik

Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 220537 kilometrów
2012-09-13 14:24:06

Racja foty Gaba wstawila super , ale Twoje Zbyszku, pokazuja też pięknie Krainę WielkichJezior:)

Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów
2012-09-13 08:55:17

 

No cóż Marianie.  Mając tak dzielną załogę na pewno wybierzecie się i w rejon Mazur. To całkiem inne Mazury niż te sprzed trzydziestu lat a jeżeli już dotarliście na nasze wybrzeże to na jeziora już tylko jeden skok. A może rozlewy Odry, Zalew Szczeciński..? Każdy rejon ma swój niepowtarzalny urok. Polecam. A szczerość i prawdziwość moich słów na pewno potwierdzi p. Gabriela (przesyłam uśmiech z żeglarskim pozdrowieniem..). A zdjęcia p. Gabrielo - piękne!  Wschody i zachody słońca na jeziorach to widoki na długo pozostające w pamięci i ta niepowtarzalna sympatyczna atmosfera wśród „żeglarskiej braci” spotykającej się na dzikich bindugach, w marinach i w tawernach..  Ech, … co tu pisać?.. … Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Gabriela Jaworowska Krajtroter 7595 kilometrów
2012-09-12 17:40:01

Coś pieknego!!!

Ciekawie spędzony czas na wodzie:)))

 

Ostatnio edytowany: 2012-09-12 17:41

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 44482 kilometrów
2012-09-11 22:15:05

Wspaniale spędzony czas.Mazury są piękne ale ja niestety  byłem tam trzydzieści lat temu.Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów
2012-09-11 16:57:24

 

Witam

To tak jest już na tych Polskich Szlakach – „ raz na wodzie, raz….  pod … wodą”. Nie, nie tak źle nie było i nie pod wodą, ale i parę dni na lądzie. Ale czytając Wasze relacje z wycieczek, Dorotko i Krzysztofie, to jednak ciągnie tam na południe. Ale wszystko przed nami. A czytając relacje Mokunki zaniepokojony jej zniknięciem na okres wakacji zrozumiałem, że jedną z przyczyn mogły być te groty pełne prychających, zionących ogniem i dymem i kłapiących zębami smoków a mamy w pobliżu nie było, aby schować się w jej ramionach. Pozdrawiam Cię i czekam na opisy tych „strasznych i niebezpiecznych” wakacyjnych wypraw.. Pozdrowienia też dla Doroty i Krzysztofa i Krajtroterskiej Braci.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 220537 kilometrów
2012-09-10 18:35:46

Super Zbyszku, wodniacy  z was na medal! Fajnie spędzony czas:) i wszystko dokładnie udokumentowane - obfocone i opisane.

pozdrawiam:)))

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2012-09-10 18:22:05

Wypoczynek pierwsza klasa :) woda żagle pięknie .

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020