Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Zbyszek Mat

Mazury - " na łajbie z tektury".

2012-08-19 - 2012-08-25
2012-09-10 13:41:16
Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

 

Mazury widziane z e strony wody na jeziorach i lądu w czasie wędrówek w sierpniu 2012 roku. 

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Giżyck > Węgorzewo > SztynortNasz pobyt w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich to lądowe wycieczki do ciekawych miejsc wokół mazurskich jezior i tydzień pobyty na jachcie pod pełnymi żaglami bez prasy, radia i telewizji.Michał nigdy wcześniej nie był na jachcie, ale jego wcześniejszy kontakt z żeglarstwem i pływanie na „Optymistach” i stopień Młodszego Ratownika WOPR pozwoliło szybko opanować podstawowe funkcje „załoganta”. Ja - tylko relaks, opalanie się na pokładzie jachtu, przyroda i widoki z jachtu, które porównuję z widokami z jachtu na „naszych” rozlewach Odry z „Naturą 2000”, Jeziorem Dąbskim i Zalewem Szczecińskim. Może to wszystko trochę inne, ale też piękne. Śpimy na jachcie. Załoga dzielna, więc i z organizacją rejsu, wyżywienia i spędzania wolnego czasu nie mamy problemu. Sternik grający na gitarze wraz z nami śpiewa szanty przy akompaniamencie gitary gdzie nocując na dzikich bindugach, na których rozpalimy ogniska. To niepowtarzalny specyficzny klimat tych wieczorów przy ognisku nad brzegiem mazurskich jezior. I nie tylko szanty. Bo las, wieczory z ogniskiem i wspólne śpiewanie to powrót do wspomnień z lat wcześniejszych do naszych harcerskich wspólnych ognisk.

Odwiedzamy kilka portów z tymi znanymi jak Węgorzewo, Sztynort … i z tymi mniej znanymi. A tam już spotkania żeglarskiej braci w tawernach. I ta atmosfera wspólnego pobytu braci żeglarskiej, opowieści i bajania o tej „żegludze szuwarowej”- prawdziwe i wymyślone. Ale też przyjemnie poopowiadać czy posłuchać innych.

Nie sposób nie wspomnieć o naszych żeglarskich spotkaniach na koncertach zespołów szantowych i indywidualnych wykonawców, ale ten koncert w dniu 21 sierpnia 2012 roku w Sztynorcie pozostanie na dłużej we wspomnieniach. To rocznica tragedii „Białego szkwału” na jeziorach mazurskich. GTK Gdynia i Mirek Koval Kowalewski w tym dniu swoje koncerty zadedykowali tej wielkiej tragedii.Dla przypomnienia wydarzeń:

http://www.tvn24.pl/raporty/bialy-szkwal,68

To ciągłe przypomnienie „safety first!” bo często człowiek przegrywa w spotkaniu z siłami natury.

„ Morze zawsze uczy i wymaga pokory” i nie jest ważne czy ta „woda” jest duża czy mała.

Ale aby wrócić do wspomnień zapraszam do obejrzenia krótkich migawek z pobytu na jeziorach pokazanych na slajdach wykonanych przez Michała:

http://www.youtube.com/watch?v=OLgpvbYUTlw

http://www.youtube.com/watch?v=RNgNc3mqm5E

Z tym Tadeuszem to jest tak. Kuszę go, kuszę. Udały się Bieszczady, choć jeszcze tyle trzeba napisać to udadzą się z tymi „Yankesami” w następnym roku i Mazury lub przepiękne rozlewy Odry, na których popływamy na „łajbie z tektury”.

Taki sposób na ciekawe spędzenie wakacyjnych wojaży można polecić Wszystkim niezależnie od wieku. Nie jest to kosztowna impreza, bo udział w rejsie to 500 zł/osobę i wyżywienie to dodatkowo 80 zł/ na rejs/osobę. Parking samochodu w COS w Giżycku a więc bardzo bezpieczny 70 zł/tydzień. Ale wyżywienie to dzięki wspaniałej kuchni prowadzonej przez nasze dzielne załogantki Alicję i Gosię. A tawerny …? …..ciiiiiiiiiiiiiiiiiiii…………

Polecam.

Pozdrawiam

węgorzewo

Zbyszek Mat i Michał Krajnik

Mazury Mamerki węgorzewo Giżycko sztynort Jezioro Mamry Węgorzewo Giżycko Mazury Mazury Mazury sztynort Węgorzewo
Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219537 kilometrów
2012-09-13 14:24:06

Racja foty Gaba wstawila super , ale Twoje Zbyszku, pokazuja też pięknie Krainę WielkichJezior:)

Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów
2012-09-13 08:55:17

 

No cóż Marianie.  Mając tak dzielną załogę na pewno wybierzecie się i w rejon Mazur. To całkiem inne Mazury niż te sprzed trzydziestu lat a jeżeli już dotarliście na nasze wybrzeże to na jeziora już tylko jeden skok. A może rozlewy Odry, Zalew Szczeciński..? Każdy rejon ma swój niepowtarzalny urok. Polecam. A szczerość i prawdziwość moich słów na pewno potwierdzi p. Gabriela (przesyłam uśmiech z żeglarskim pozdrowieniem..). A zdjęcia p. Gabrielo - piękne!  Wschody i zachody słońca na jeziorach to widoki na długo pozostające w pamięci i ta niepowtarzalna sympatyczna atmosfera wśród „żeglarskiej braci” spotykającej się na dzikich bindugach, w marinach i w tawernach..  Ech, … co tu pisać?.. … Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Gabriela Jaworowska Krajtroter 7595 kilometrów
2012-09-12 17:40:01

Coś pieknego!!!

Ciekawie spędzony czas na wodzie:)))

 

Ostatnio edytowany: 2012-09-12 17:41

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46980 kilometrów
2012-09-11 22:15:05

Wspaniale spędzony czas.Mazury są piękne ale ja niestety  byłem tam trzydzieści lat temu.Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów
2012-09-11 16:57:24

 

Witam

To tak jest już na tych Polskich Szlakach – „ raz na wodzie, raz….  pod … wodą”. Nie, nie tak źle nie było i nie pod wodą, ale i parę dni na lądzie. Ale czytając Wasze relacje z wycieczek, Dorotko i Krzysztofie, to jednak ciągnie tam na południe. Ale wszystko przed nami. A czytając relacje Mokunki zaniepokojony jej zniknięciem na okres wakacji zrozumiałem, że jedną z przyczyn mogły być te groty pełne prychających, zionących ogniem i dymem i kłapiących zębami smoków a mamy w pobliżu nie było, aby schować się w jej ramionach. Pozdrawiam Cię i czekam na opisy tych „strasznych i niebezpiecznych” wakacyjnych wypraw.. Pozdrowienia też dla Doroty i Krzysztofa i Krajtroterskiej Braci.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219537 kilometrów
2012-09-10 18:35:46

Super Zbyszku, wodniacy  z was na medal! Fajnie spędzony czas:) i wszystko dokładnie udokumentowane - obfocone i opisane.

pozdrawiam:)))

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2012-09-10 18:22:05

Wypoczynek pierwsza klasa :) woda żagle pięknie .

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020