Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, mokunka

Średniowieczna osada, Warownia i Park Ruchomych Smoków

2012-09-01
2012-09-01 21:27:32
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów

Dziś byliśmy w Inwałdzie.Bardzo fajne i ciekawe nowe przedsiewzięcie -już rozpoczęło działalność. Warto się tam wybrać i zobaczyć , bo opis tego , co można tam zobaczyć napewno nie odda ; choć bardzo będę się starała 🙂

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Inwałd

Dziś byliśmy w Inwałdzie lecz nie w znanych i opisywanych na PSz Parku Miniatur czy Dinolandii lecz , w otwartej w czerwcu tego roku bardzo ciekawej Średniowiecznej osadzie, Warowni i Parku Ruchomych Smoków ( tak,tak smoków a nie dinozaurów).Posługując się kartą KRAJTROTER oczywiście uzyskałam zniżkę na bilet!Było bardzo fajnie, mimo niesprzyjającej aury. Raz padało mocno, za chwilkę przejaśnienie, bez deszczu ; po chwili mżawka - i tak cały czas. Nic to jednak dla krajotrotera!

Zwiedzaliśmy i było super!

brama do warowni
palisada otacza warownię

Osada średniowieczna jest w skali 1:1, domy zbudowane z ogromnych bali drewnianych, bez użycia współczesnych materiałów budowlanych. W chatach wyposażenie z epoki. I jakby tego było mało obsługa w strojach z epoki, wykonująca –na oczach zwiedzających codzienne czynności ludzi z dawnych wieków. Był więc powroźnik, szewc, tkacz, garncarz (a właściwie dwie urocze garncarki) oraz kowal. Ich zastaliśmy przy pracy, demonstrujących tajniki rzemiosł dawnych zachęcających do aktywnego udziału zwiedzających. Świetne , kreatywne!Warownia – jest natomiast zbudowana z kamienia i drewna , na niewielkim wzniesieniu. Skala również 1:1 .Robi wrażenie! Zero współczesności. Nawet rynny drewniane , a deszczówka spływa do beczek!

Bardzo ciekawie przedstawia się zbrojownia. Wojowie (manekiny) ale…tu trochę wkradają się multimedia. Pani z obsługi-oczywiście ubrana w średniowieczny strój, zamyka drzwi, światło przygasa. Słychać tętent koni, krzyki z pola walki, szczęk mieczy. Bardzo to wszystko realistyczne !

W niewielkim przedsionku stoi rycerska zbroja (replika), którą każdy chętny – z niewielką pomocą obsługi-zmierzyć może. Chętnych nie brakowało!

Sala tortur a właściwie sale, gdyż jest ich kilka wyposażone w narzędzia, których wygląd wzbudza nie małe emocje. Opis, co nimi robiono skazańcowi, przyprawia o gęsia skórkę. Ale (tu znowu multimedia) nagle słychać jęki i krzyki skazanych. Ojjjj, głosy to wołające o pomoc lub proszące o litość, brrrr .Straszne! I pomyśleć, że te narzędzia kiedyś były w powszechnym użyciu…

Spacery po tarasach widokowych i panorama z baszty widokowej piękne, mimo kapryśnej pogody.

deszczówka spływa po łańcuchu do beczki

Na koniec , na dużej zielonej przestrzeni można odwiedzić groty smoków, które prychają, kłapią zębami, rozpylają wokół dymy oraz zioną ogniem. Niektórzy milusińscy, chowali się w ramionach mamy. Inni dziarsko wędrowali w kierunku smoków: )

Generalnie zrobione to wszystko z dużą dbałością o szczegóły, z rozmachem i ciekawie. Parking obszerny i bezpłatny.

Dlatego dziś „na gorąco", zaraz po powrocie opisuję Wam wszystko (a foty z wakacyjnych wycieczek niestety czekają nadal&hellip😉


w sali tortur w sali tortur fota z baszty widokowej zamkowa studnia fota z baszty widokowej w sali rycerskiej(ta i 3 nastepne foty) manekiny -rycerze i pani z obsługi w stroju z epoki w chacie szewca w chacie tkacza garncarki kowale wnętrze chat dawna osada smok kłapiący zębami i wypuszczający z paszczy dym smok zionący ogniem smok wodny
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2012-09-08 09:55:33

Jedźcie Kasiu, dla dzieciaków tam mnóstwo atrakcji:) a obok tej Warowni i Osady średniowiecznej, jest jeszcze Park Miniatur i Dinolandia.Będa dzieciaki miały frajdę:)))

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Kasia Zapaleniec 389 kilometrów
2012-09-05 14:49:00

Super wycieczka! Gdy dzieci będą większe na pewno tam pojedziemy. 

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46819 kilometrów
2012-09-02 22:08:05

Bardzo ciekawe miejsce .Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2012-09-02 20:04:02

Ciesze sie, że Was  zainteresowałam i zachęciłam :) fotki robione w przerwach kiedy deszcz nie padał, pewnie w słoneczku byłyby lepsze.

Tojko, jedź na zasłużony urlop a póżniej opisz nam na PSz tak ślicznie-jak to ty potrafisz:)

Romcio i Vincci - chłopaki z Sosnowca,wy możecie się wybrać okolo 60km, Tojka to juz ma tych km z 600, sporo, lecz może gdy kiedyś zawita w nasze okolice.To kto wie:)

Aniu, do Żor, do miasteczka Twinpigs się wybiorę w któryś jesienny wekend, jasne :), mam to w planach.

pozdrawiam:)))

Avatar użytkownika
Vincci Krajtroter 11266 kilometrów
2012-09-02 18:00:25

[cytuj autor='Świątkowski Roman'] Rewelacja, fajnie opisałaś, bardzo zachęcające zdjęcia do odwiedzenia tego miejsca. Fajnie spędzony czas - super.  Pozdrawiam [/cytuj].Tak Roman ma racje pięknie to Mokusiu opisałaś.Masz piąteczkę za wycieczkę:)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2012-09-02 11:20:57

Rewelacja, fajnie opisałaś, bardzo zachęcające zdjęcia do odwiedzenia tego miejsca. Fajnie spędzony czas - super. 

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2012-09-02 07:37:27

Bardzo ciekawie to wygląda, lubię takie miejsca. Mogłabym nawet pracować jako garncareczka albo tkaczka, hi, hi:)))

Czekamy na foty i relacje z Twojego urlopu, mój dopiero przede mną, wyjeżdżam za kilka dni.

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128306 kilometrów
2012-09-02 07:06:02

No to super! Wydaje się bardzo fajne, jeszcze nie mieliśmy okazji oglądać tej Warowni :)

Polecam Ci też Misteczko Twinpigs w Żorach, też z Kartą, a nam się bardzo podobało, też ładnie, starannie wszystko zrobione a do tego fajne te przedstawienia.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020