Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Ratusz Ziębice, mokunka

Muzeum w ratuszu - Ziębice

2012-08-31
2012-08-31 22:10:40
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów

Tym razem wycieczka do Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego. Fajnie , ciekawie , sporo eksponatow. A i same wnętrza zabytkowego ratusza warte obejrzenia .

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Ziębice Śląskie

            W niewielkim ciekawym i zabytkowym miasteczku Ziębice Śląskie , w samym centrum miasta , w ratuszu mieści się Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego. Już sam ratusz wyjatkowy. Pięknie odrestaurowany. Położony centralnie na sporym rynku.                Nazwa Muzeum nie jest całkowicie adekwatna do zbiorów ,bo oprócz - rzeczywiście sporej ilości sprzętów gospodarstwa domowego- jest tam np.: dawny sprzęt strażacki, repliki słupów granicznych, sztandary oraz rożne rodzaje broni białej i palnej.Kajdany , z masywnym łańcuchem też zobaczyć można (jednak ta fota akurat wyszła słabo, bo pomieszczenie było bardzo ciemne a …mój apart foto chyba już powinien być wymieniony ; )))

   Są też całkowicie urządzone mieszczańskie wnętrza mieszkań sprzed ponad 100 lat.

      Dość niezwykle i wesoło było gdy weszliśmy do owego Muzeum. Powitały nas puste korytarze, z kilkoma eksponatami. Cisza „żadnego ludzia ”wokół. Próbowaliśmy naciskać klamki kilku wielgaśnych dwuskrzydłowych drzwi. I nic…!!!

Ratusz Ziębice
Ratusz w Ziębicach


         Mieliśmy już wyjść , gdy z dalekich drzwi, z głębi korytarza wyjrzała pani i zapytała z lekkim zdziwieniem: czy chcecie państwo zwiedzać? Pytanie wydawało mi się absurdalne, bo po cóż bym zajrzała do muzeum , hihihi

Pani grzecznie wyjaśniła wydając bilety, że często nawet tych drzwi od swojego kantorka nie otwierają (monitoring bowiem mają i widzą co się dzieje) bo ludzie wchodzą , zerkną na eksponaty w holu ; już biletów kupować nie chcą , po prostu wychodzą….A bilety taniutkie !

kościół
kościół


My widać jako "wyjątkowo dociekliwi "truyści , bilety kupiliśmy : ))) I dobrze-było co zwiedzać.

Po zwiedzaniu spacerek po mieście, szkoda, że wieże na rogatkach w remoncie były. I wyjazd do Paczkowa, lecz o tym już innym razem.

stara dzwonnica
stara dzwonnica
plan zabytków gminy Ziębice Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego repliki słupów granicznych Muzeum w Ziębicach Muzeum w Ziębicach Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach Muzeum w Ziębicach Ziębice dawne lakowe pieczęcie Wnętrza Ratusza w Ziębicach  stare mapy i repliki dokumentów wieża na rogatkach miasta dzwonnica ratusz
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów
2012-11-06 11:27:14

Witaj Danuto, dawno Cię nie było :)

My weszliśmy do środka zerknąć, ale nie zwiedzaliśmy Muzeum. Może kiedyś się przekonam do wnętrz, teraz zdecydowanie wolę oglądać wszystko z zewnatrz :)

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2012-11-06 10:52:49

 Potrafisz Mokunko zgrabnie zaprezentować i zachęcić do obejrzenia kolejnej "perełeczki". Bardzo lubię takie interesujące miejsca. Muzeum z duszą, klimatyczne, ciekawie zaprezentowane. Dziekuję i pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów
2012-09-16 20:26:14

 

Powrót do jeszcze nie tak odległych czasów. Młynki do pieprzu, kawy, moździerze mosiężne z tłuczkami, żelazka na „duszę” czy magiel ręczny. To wszystko było w naszym domu. Ale z nostalgią spojrzałem na zlew – żeliwny z półokrągłą miską i jeden kran. Bo, po co dwa? - jak była tylko jedna woda – zimna. A ciepła to specjalnie grzana w kotle. I nawet gdyby opowiadać o tym jak to w czasach młodości dziadkom się żyło to i tak wnuki nie uwierzą. A jak zobaczą i posłuchają gawędzenia …. ????.

Fajnie  Mokunko, że odkrywasz takie małe muzea. Ja nazywam te muzea , - „muzeami z duszą”.

Jeżeli jeszcze potwierdzisz, że w „Ratuszowej” dalej Jarzynowa po 3 zł a kotlet po parysku z czerwoną kapustą po 10 – muszę tam pojechać.

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2012-09-01 14:50:28

Bardzo fajna sprawa z tym muzeum, super eksponaty. Lubię się pokręcić między takimi rzeczami. miasteczko również niczego sobie.

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2012-08-31 23:08:07

Świetne sprzęty w tym muzeum, takie formy do babek to istne cudeńka. Gdybym takie miała to może piekłabym częściej różne pyszności, niestety, przeważnie kupuję gotowce:)))

Pozdrawiam po gospodarsku:)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020