Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Na wodzie, Tadeusz Walkowicz

Zbiornik wodnny Poraj - trasa 664

2012-08-24
2012-08-25 20:49:55
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Poraj

Jadę pociągiem do Poraja 17 min.Poraj po raz pierwszy pojawia się w źródłach historycznych w 1496, kiedy starosta krzepicki Stanisław z Kurozwęk z polecenia króla Jana Olbrachta założył w małej osadzie stadninę koni. Osada przyjęła nazwę od herbu Poraj Stanisława z Kurozwęk, syn Dobiesława Kurozwęckiego, wojewody lubelskiego. W roku 1556 za panowania króla Zygmunta II Augusta założono pierwszy w Polsce szlak pocztowy z Krakowa do Krzepic przez Olkusz, Koziegłowy, Częstochowę. W Poraju została założona stanica wymiany koni pocztowych. W 1846 roku wybudowano stację Poraj w ramach budowy kolei Warszawsko - Wiedeńskiej. W 1862 roku założono pocztę. W 1920 roku utworzono gminę Poraj. Do 1925 roku Poraj był siedzibą gminy Choroń. Do 1 września 1927 roku Poraj należał do powiatu będzińskiego, następnie do powiatu zawierciańskiego. W czasie II wojny światowej Niemcy nazywali miejscowość „Porwalde”. 17 stycznia z Poraja wycofują się wojska niemieckie, a następnego dnia do Poraja wkracza Armia Czerwona. Teraz Poraj należy do powiatu myszkowskiego. Jest to duża wieś letniskowa leżąca w dolinie Warty w pobliżu zalewu Poraj stanowiącego tutaj największą atrakcję turystyczną pozwalającą na uprawianie sportów wodnych. W latach 1957-1978 budowa w pobliżu Poraja zapory na Warcie, spiętrzyła wody tworząc Zalew Poraj. Powierzchnia przy maksymalnym spiętrzeniu wód 5,5 km2. Maksymalna wysokość piętrzenia 12 m i całkowita pojemność 25,1 hm3. Dzięki temu znajduje się on w czołówce polskich sztucznych zbiorników wodnych pod względem wielkości. Najbardziej znane ośrodki wypoczynkowe rozlokowały się również w miejscowościach: Masłońskie i Jastrząb. Istnieją tu dogodne warunki do uprawiania żeglarstwa. W zalewie spotyka się wiele różnych gatunków ryb dzięki czemu w sezonie można spotkać tu wielu wędkarzy. Spotyka się również raki, szczególnie przy dopływach mniejszych rzek i strumieni. Znajdują się tu ośrodki: Klub wodny „Enif” założony w 1953 roku, Yacht Club „Zeffir-Drakkar”, Rybaczówka PZW. Nad zalewem znajduje się dawny ośrodek wypoczynkowy „Leśna Radość”.

Gdzie byłeś
Gdzie byłeś
Łowimy Na wodzie Będzie mecz Wrzosy Ośrodek Leśna Radość Będzie mecz Na brzegu W ośrodku Na tym koniec Trudno tu jeździć W ośrodku Masłońskie W ośrodku Masłońskie Masłońskie W ośrodku Masłońskie W ośrodku Poraj Jakiś potok Nad zbiornikiem Poraj Kładka nad zbiornikiem Nad zbiornikiem Poraj W okolicach Kuźnicy Jastrząb Poraj Jezioro Następna przystań Nadal nic Zarośla Następna przystań Zbiornik wodny Poraj Ryby Plywamy Nad zbiornikiem Przystań Plywamy Na brzegu Na wodzie Budunek śluzy Na brzegu
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2012-08-27 22:05:12

Bardzo ładne fotki Tadeusz zrobiłes.Ciekawa wycieczka:) pozdrawiam:)))

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020