Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Łodygowice, Tadeusz Walkowicz

Beskid Mały - trasa 662

2012-08-18
2012-08-23 10:36:38
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Beskid Mały

Jadę pociągiem do Łodygowiec. Teraz szlakiem na Czupel, potem do Bielska - Białej.Łodygowice - wieś w powiecie żywieckim, siedziba gminy Łodygowice. Łodygowice to teren turystyczno-rekreacyjny. Od północnego wschodu otaczają ją masywy Beskidu Małego ze szczytami: Magurką i Czuplem, od zachodu graniczy z gminami Buczkowice i Lipowa, za którą wznosi się pasmo Beskidu Śląskiego z najwyższym szczytem - Skrzyczne; od południa z miastem Żywiec, za którym rozciągają się wzniesienia Beskidu Żywieckiego, zaś od południowego wschodu, na długości 4,5 km z Jeziorem Żywieckim. Założycielem Łodygowic był sołtys Ludwik o nazwisku Lisko. Zabytki:

Tam idę
Tam idę


- Kościół św. Szymona i św. Judy Tadeusza w Łodygowicach zbudowany został prawdopodobnie przez opata cystersów Wilka. Na obecne miejsce został przeniesiony z okolicy dworu w Łodygowicach. Prawdopodobnie stał on tuż za okopami dworu od strony południowej i stanowił kościółek przyklasztorny cystersów. Kościół należy do największych w Beskidach kościołów drewnianych i zalicza go do kościołów grupy śląsko-małopolskich.

- Murowany dwór, tzw. zamek z XVII wieku

Łodygowice
Bocian
W drodze na Czupel

- Przydrożne kapliczki, stare chatyBeskid Mały - pasmo górskie, stanowiące część Beskidów Zachodnich, mające charakter wyspy górskiej o długości ok. 35 km i szerokości ok. 10-15 km. Na terenie Beskidu Małego znajduje się Park Krajobrazowy Beskidu Małego oraz trzy rezerwaty przyrody: Madohora, Szeroka i Zasolnica. Zagrożeniem dla regionu są zanieczyszczone masy powietrza przynoszone przez zachodnie wiatry z uprzemysłowiuonego Górnego Sląska.

W drodze
W drodze

Czupel (933 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Beskidu Małego. Leży w zachodniej części Beskidu Małego (położonej na zachód od doliny Soły), w jej południowej części (na południe od Przełęczy Przegibek), zwanej pasmem Magurki Wilkowickiej. Cały masyw Czupla jest zalesiony. W lasach, zaliczanych do piętra regla dolnego, dominuje buk z domieszką świerka. Ostatnio wiatrołomy i wycinka drzew spowodowały wylesienie szczytu, co umożliwia oglądanie dość rozległych widoków. Czupel należy do Korony Gór Polski.

Doliny Beskidu Małego są zajęte pod uprawę roli i dość silnie zurbanizowane. Do większych miejscowości regionu należą: Wadowice, Andrychów, Bielsko-Biała, Kęty, Kozy, Międzybrodzie Bialskie, Porąbka, Wilkowice. W rejonie przełomu Soły wybudowano trzy zapory wodne: w Czańcu, Tresnej i Porąbce, tworzące tzw. Kaskadę Soły. Grzbiety górskie jednak przeważnie porasta las i są na nich liczne łąki, dawniej użytkowane pastersko. Ogólnie Beskid Mały, mimo dość dużego zaludnienia zalicza się do regionów w niedużym stopniu zmienionych w wyniku działalności człowieka. Zagospodarowanie turystyczne regionu jest dość słabe, jednakże przez mieszkańców pobliskich miast jest często wykorzystywany na weekendowy wypoczynek. Duża liczba szlaków turystycznych.

Ale upał
Ale upał

Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej położone jest na wysokości 909 m n.p.m. w paśmie magurskim Beskidu Małego. Jest to jedno z dwóch tego typu schronisk w tej części Beskidu.

Chwila odpoczynku Jezioro Żywieckie z góry Widok Góry Żar i jeziora Tresna i Jezioro Międzybrodzkie Jezioro z góry Czupel i Ja Schronisko Magurka Schronisko Magurka Schronisko Magurka Idę w kierunku Bielska W kierunku Bielska Międzybrodzie Bialskie , jezioro i Góra Żar Góra Łysa Na szlaku Na szlaku Na różowo Na niebiesko Przełecz Łysa Przełecz Łysa Na szlaku
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020