Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Swarzewo wita:), toja1358

Swarzewo, Puck i Małe Morze

2012-08-18
2012-08-19 22:23:04
Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów

Małe Morze to nazwa jaką nadali Zatoce Puckiej mieszkający nad nią Kaszubi. Wybraliśmy się na wycieczkę brzegiem tego Morza, piękną trasą ze Swarzewa do Pucka.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Gnieżdżewo > Swarzewo >

Od dawna wybieraliśmy się do sanktuarium w Swarzewie, ale jakoś nie wychodziło. Byliśmy tam ponad dwadzieścia lat temu, czas więc najwyższy odwiedzić ponownie Królową Polskiego Morza. Rano szybka kawa, autobus, pociąg zatłoczony do granic możliwości – po drodze dosiadła jeszcze umówiona wcześniej kuzynka z mężem – i wysiadka w Swarzewie. Stacja nazywa się Swarzewo, chociaż miejscowość w której wysiadamy to właściwie Gnieżdżewo. Do Swarzewa położonego nad morzem trzeba jeszcze przemaszerować kawałek szosą.Sanktuarium widać z daleka. W kościele, pomimo, że jesteśmy jedynymi pielgrzymami, bardzo uprzejmy opiekun sanktuarium odsłania dla nas cudowną figurkę. Na co dzień figurka znajdująca się w głównym ołtarzu jest zasłonięta obrazem.

Sanktuarium w Swarzewie
Sanktuarium w Swarzewie

Legenda głosi, że figurka Matki Bożej pochodzi z tonącego statku. Podczas ogromnego sztormu marynarze modlili się o ocalenie przed znajdującą się na okręcie figurką Madonny z Dzieciątkiem i zostali wysłuchani. Figurkę ustawili w miejscu ocalenia – przy swarzewskiej studzience. Nie będę opisywać dokładniej Swarzewa ani Pucka i tamtejszych atrakcji. Zrobił to pięknie Zbyszek Mat w swojej wycieczce:

http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,4345,swarzewo---kaszubska-czestochowa--i-puck--niezdobyty-jak-czestochowa.html

wnętrze koscioła
odsłonięta figurka Matki Boskiej Królowej Morza


Nasza wyprawa to nie tylko sanktuarium. Schodzimy nad zatokę, nazywaną przez tutejszych Kaszubów Małym Morzem. Tutaj jestem po raz pierwszy. Wygląda bardziej jak jezioro, żadnych fal, mnóstwo kolorowych jachtów, niewielkie, ale ładne molo. Siadamy i wcinamy kanapki z serem zagryzając pomidorkami. Mniam, mniam…

Dalej wyruszamy drogą wzdłuż morza. Jest to teren Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i wiedzie tędy żółty szlak swarzewski. Droga prowadzi wśród pól, zamiast plaży są łąki i łany zbóż. Nietypowo jak na morskie pejzaże, ale pięknie. Mijamy też pole wielgachnej kukurydzy, w której pstrykamy sobie fotki. Gdzieś po drodze jest w zatoce Zatopiony Las. Wiemy w którym miejscu , ale niestety, nic takiego nie udaje nam się wypatrzeć.

Kapliczka ze studzienką
Kapliczka ze studzienką


Dochodząc do Pucka skręcamy na ścieżkę rowerową wiodąca wśród trzcin. Fajnie się idzie, nic nie widać wokoło, tylko zieleń szuwarów.

W Pucku spędzamy resztę dnia. Spacerujemy po odnowionym rynku, starych uliczkach i oczywiście idziemy nad Małe Morze.

studzienka, niestety, wody w niej nie było:(
studzienka, niestety, wody w niej nie było:(

I tak dobiega końca ciekawie spędzony dzień, czas wracać do domu…

uliczka swarzewska wiodąca do morza Małe Morze Zatoka Pucka Zatoka Pucka - molo w Swarzewie molo zatoka pucka Dom Kaszubski pomysłowa ozdoba z opony droga ze Swarzewa do Pucka  zabytek przy drodze zamiast plaży - łany zbóż miejsce na odpoczynek tuz przed Puckiem widac pucką farę ścieżka rowerowa wśród szuwarów pucka fara pucka fara zabytkowy konfesjonał Droga Krzyżowa przed farą molo w Pucku widok z molo na Puck port rybacki Pomnik gen. Józefa Hallera upamiętniający zaślubiny z morzem w 1920r. fara od strony zatoki Rynek kamieniczki przy rynku uliczka Pomnik Braterstwa Broni Ratusz z 1865r.
Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2012-08-26 22:59:03

Tojko, jak ja lubię te twoje nadmorskie opowiści :)

Ja trochę zaniedbałam się na PSz, lecz sama wiesz, ze nie miałam kiedy. Fotki z wypraw nieposegregowane...trzeba bedzie nadrobić i powstawiać wycieczki.

pozdrawiam:)))

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2012-08-20 18:04:17

Toju już nie jeden raz ktoś napisał, a ja tylko powtórzę te słowa -  pięknie pokazujesz Kaszuby. Co jak co ale Koscióly w Polsce mamy prześliczne. Wycieczka fajna. 

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47177 kilometrów
2012-08-20 06:06:34

Ciekawa wycieczka.Pozdrawiam.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020