BISKUPIN - SZLAKI TURYSTYCZNE, Darek

Osiedle obronne kultury łużyckiej w Biskupinie.

2008-07-12
2008-09-08 23:52:26
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
Mam zaszczyt przedstawić Biskupin - który jest chyba najbardziej znanym w Polsce rezerwatem archeologicznym.
Biskupin – osiedle obronne kultury łużyckiej zbudowane zostało na podmokłym półwyspie o powierzchni ok. 2ha. Otoczone było falochronem z ukośnie wbitych pali oraz drewnianym wałem obronnym o konstrukcji skrzyniowej . Wzdłuż wału biegła ulica okrężna , która łączyła ulice poprzeczne. Wewnątrz w rzędach zbudowano ok. 100 domów pokrytych wspólnymi dachami. Do wnętrza osady można było się dostać przez bramę w wale, która broniona była wieżą. Przez wodę i mokradła do osady wiódł pomost o długości ok. 250 m.

Zwiedzanie rezerwatu rozpoczynamy od budynku portierni gdzie mieści się kasa, punkt sprzedaży pamiątek oraz przewodnicy. Pierwszym napotkanym obiektem jest zagroda pałucka ze studnią i żurawiem , oraz czynną pasieką. Tutaj możemy również zakupić wszelkiego rodzaju wyroby z wikliny i miodu.
Przed wejściem na półwysep stoją dwa znaki symbolizujące słonce i wszechświat oraz znak płodności. Następnie skręcamy w lewo i obok przystani statku „ Diabeł Wenecki” dochodzimy do planu osady . Z tego miejsca rozciąga się najlepszy widok na archeologiczny wykop z reliktami drewnianej osady oraz jej rekonstrukcję .
Do wnętrza osady wchodzimy przez zrekonstruowaną bramę. W środku osady zostały zrekonstruowane dwa rzędy domów, ulica poprzeczna oraz odcinki wałów obronnych.
Dla zwiedzających odtworzono kilkanaście wnętrz domostw, a w jednym z nich mieści się wystawa fotograficzna poświęcona historii badań wykopaliskowych w Biskupinie.
Przez przejście w rekonstrukcji walu udajemy się do pięknie wyposażonego pawilonu muzealnego. W części rezerwatu za pawilonem muzealnym znajduje się kwatera poświęcona archeologii doświadczalnej. Zrekonstruowane są tu takie obiekty jak : stajnia, owczarnia, bróg, stodoła, oraz piece – garncarski i chlebowy.
Czeka nas tu wiele atrakcji możemy np. spróbować własnych sił w lepieniu garnków glinianych, możemy się przejechać na koniu, możemy popływać statkiem spacerowym lub przejechać się kolejką wąsko torową , która jeździ 5 razy dziennie pomiędzy Żninem a Gąsawą – poprzez Wenecję, ruiny zamku, Muzeum Kolei Wąskotorowej no i oczywiście Biskupin.
BISKUPIN BISKUPIN - ZAGRODA PAŁUCKA BISKUPIN - WYROBY Z MIODU BISKUPIN BISKUPIN - WYROBY Z MIODU BISKUPIN - ZAGRODA PAŁUCKA BISKUPIN BISKUPIN BISKUPIN BISKUPIN BISKUPIN BISKUPIN BISKUPIN BISKUPIN BISKUPIN BISKUPIN BISKUPIN BISKUPIN BISKUPIN - PRZYSTAŃ BISKUPIN BISKUPIN BISKUPIN BISKUPIN BISKUPIN BISKUPIN BISKUPIN BISKUPIN BISKUPIN BISKUPIN BISKUPIN BISKUPIN BISKUPIN PRZYSTANEK - BISKUPIN Osiedle obronne kultury łużyckiej w Biskupinie.
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021