Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Kościół w Staromieściu, Tadeusz Walkowicz

Z Lelowa do Janowa - trasa 655

2012-07-28
2012-07-29 08:25:58
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Lelów

Rano jadę BUS-em do Lelowa.Lelów - wieś w powiecie częstochowskim, w gminie Lelów. Lelów leży na Progu Lelowskim, nad rzeką Białką, ok. 35 km na wschód od Częstochowy. Ciekawe obiekty:

Lasy bukowe
Lasy bukowe


- kościół parafialny pw. św. Marcina z XIV/XV w. Przebudowany w 1638 roku. Wewnątrz ocalały z pożaru we wrześniu 1939 roku krzyż kaplica Matki Boskiej Pocieszenia,

- unikalny rynek (z każdego rogu odchodzą 2 ulice),

Rynek w Lelowie
Gdzieś w drodze
Złoty Potok

- Ohel Dawida Bidermana w Lelowie znajdujący się na nieistniejącym obecnie starym cmentarzu żydowskim w Lelowie, przy ulicy Ogrodowej 7. Pierwszy ohel powstał zaraz po śmierci cadyka w 1814 roku i przetrwał w niezmienionej formie do pierwszych dni II wojny światowej. Po zakończeniu wojny na grobie Dawida Bidermana wybudowano nowy budynek, w którym znajdował się jeden ze sklepów Gminnej Spółdzielni. W sierpniu 1988 roku z inicjatywy Szimona Anshina z Izraela Fundacja Rodziny Nissenbaumów rozpoczęła poszukiwania grobu cadyka Dawida Bidermana. Jego szczątki odnaleziono pod pomieszczeniem magazynowym jednego ze sklepów Gminnej Spółdzielni. Wykopano czaszkę, piszczele oraz kości rąk, które przekazano na badania do Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie. Kiedy okazało się, że szczątki należą do Dawida Bidermana, w październiku 1988 roku Fundacja Rodziny Nissenbaumów wydzieliła jedno z pomieszczeń sklepowych GS i urządziła tam skromny ohel. Prace trwały do lutego 1989 roku. Od tego czasu grób cadyka jest celem licznych pielgrzymek chasydów z USA oraz Izraela.Teraz drogą na Pradła udaję się do Staromieścia.

Rynek w Lelowie
Rynek w Lelowie

Przed kościołem maszyna do cięcia kamienia.

Staromieście - wieś w gminie Lelów. Wg kronik w 1080 roku przestała istnieć tu pogańska świątynia. Przypuszcza się, że już w 1080 r. była tu parafia i tu pierwotnie istniał Lelów. Pierwsza wzmianka źródłowa o kościele pochodzi z 1267 r. w związku z konsekracją bp. Pawła z Przemankowa. W 1246 r. w Staromieściu (Starym Lelowie) Konrad Mazowiecki wybudował duży gród, który był bazą wypadową do walki z księciem Bolesławem Wstydliwym. Książę Bolesław bardzo szybko gród najechał, zdobył go i nakazał zburzyć. Miasto zostało przeniesione ze Staromieścia (Starego Lelowa) w miejsce, w którym obecnie znajduje się Lelów. Pierwszy Kościółek był drewniany. Świątynia ulegała pożarom, które niszczyły kilkakrotnie całą miejscowość. W XIV w. w Staromieściu został wybudowany mały, murowany Kościół. Niestety, i jego strawił ogień w 1794 r. Świątynia została odbudowana i wyremontowana, a w 1877 r. rozbudowana. Ostatnia rozbudowa kościoła miała miejsce w latach 1960–1970.

Pola
Pola

Bystrzanowice – Dwór. Z Bystrzanowic, skręcam w lewo po 2 km jestem przy wspaniale odrestaurowanym dworku. Jeszcze 15 lat temu dworek z otoczeniem, jak większość obiektów tego typu, był w opłakanym stanie. A przecież jest to obiekt z piękną przeszłością. Przez 450 lat (1385-1833) w Bystrzanowicach miał swoją siedzibę ród Bystrzanowskich herbu Starykoń. W roku 1680 właścicielami ówczesnych dóbr byli Andrzej i Marcin Bystrzanowscy. Od 1783 do 1791 roku właścicielem Bystrzanowic był Sebastian Bystrzanowski, stolnik chęciński i sulejowski, który, wystawiwszy większą rezydencję w Cielętnikach, przeprowadził się tam ze swoją rodziną. W XVIII wieku został pobudowany murowany dwór. W latach 1833-1852 w dworze rezydował Wincenty Komornicki. Kolejnym właścicielem dworu był Wincenty Krasiński (1852-1878), a po nim rodzina hrabiostwa Raczyńskich (1878-1945). W okresie swojego trwania dwór był przebudowywany dla potrzeb lokatorów, ale główny trzon budynku zachował się do obecnych czasów. W 1998 roku dwór stał się własnością ludzi, którzy, doceniając walory historyczne obiektu, zmodernizowali go według obecnych wymogów. Użyto najnowszych technologii (pompa ciepła, ogrzewanie w ścianach, wentylacja mechaniczna, klimatyzacja), ale zachowano też starą technikę (modrzewiowa więźba dachowa kryta wiórem osikowym) i urok dawnych wnętrz: stylowe meble, piece kaflowe, drewniane podłogi. Dwór może maksymalnie przyjąć 3 rodziny z dziećmi. W skład parteru wchodzi ganek wejściowy, hol wejściowy, kuchnia, salon ze stołem dla 12 osob, stylowa sypialnia dla 2 osób, gabinet z miejscem do spania dla 2 osób, łazienka, wyjście na ganek ogrodowy.

Teraz długi spacer wzdłuż pól i łąk. Mijam wsie Dąbrowno, Gorzków Stary i Nowy docieram do Ludwinowa. Chwila odpoczynku w cieniu, bardzo gorąco. Żółtym szlakiem do Złotego Potoku i Janowa.

Rondo w Złotym Potoku
Rynek w Lelowie
Żniwa

Gmina Janów położona na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej w odległości 20 km od Częstochowy i 90 km od Krakowa. Gmina jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Jest tutaj wszystko co zapewnia wspaniały wypoczynek, a więc: przepiękne lasy, krystalicznie czysta woda, malownicze ostańce o fantastycznych kształtach, świeże, pachnące żywicą powietrze oraz niezapomniane krajobrazy jurajskie. Wśród wzniesień (380 m npm.) niezwkle urokliwa jest dolina rzeki Wiercicy, biorącej tutaj swój początek u źródeł Elżbiety i Zygmunta. Dla zachowania najpiękniejszych miejsc utworzono cztery rezerwaty przyrody: "Parkowe", "Kaliszak", "Bukowa Kępa" i "Ostrężnik" wchodzące w skład Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych. Prawdziwą perłą jest wieś Złoty Potok i jego okolice, związane z poetą polskiego romantyzmu Zygmuntem Krasińskim. W klasycystycznym dworku Krasińskich z 1829 r mieści się obecnie muzeum biograficzne naszego wieszcza. Obok dworku na terenie parku znajduje się pałac Raczyńskich, a w nim siedziba Jurajskich Parków Krajobrazowych. W pałacu zlokalizowano ekspozycję przyrodniczą z terenu jury, a w parku można oglądać pasiekę i pszczelarnię dydaktyczną.

Wracam do domu PKS.

Wejście do parku Raczyńskich
Wejście do parku Raczyńskich
Lelów Bystrznowice Pałac Raczyńskich Kościół parafialny pw. św. Marcina Bystrznowice Dwór Muzeum Kościół parafialny pw. św. Marcina Dwór Staw Irydion Lelów Dwór Pałac Raczyńskich Budynek obok grobu Dawida Bidermana Dwór Rynek w Janowie Lelów Góry Gorzkowskie Rowerzyści Lelów Góry Gorzkowskie W drodze do Staromieścia Maszyna do cięcia skał Gorzków Maszyna do cięcia skał Kapliczka w Ludwinowie Kościół w Staromieściu Kapliczka w Ludwinowie Kościół w Staromieściu Wychodzę z Ludwinowa Kościół w Staromieściu Żółtym szlakiem do Złotego Potoku
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2012-08-01 12:05:44

Kawał historii i ciekawe foty Tadziu, pozdrawiam:)))

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020