Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
pomnik Agnieszki Osieckiej, Sylwester Jędrzejczak

20. Święto Saskiej Kępy

2012-07-22
2012-07-22 23:29:35
Avatar użytkownika
Sylwester Jędrzejczak Krajtroter 3917 kilometrów

Warszawa, Saska Kępa, 19 maja 2012 r. Ulica Francuska od Ronda Waszyngtona, Plac Przymierza i ul. Paryska zamknięte dla samochodów, oddane pieszym uczestnikom Święta Saskiej Kępy, estradom, wystawom, artystom różnych dziedzin sztuki, ciekawym ludziom.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Warszawa > Saska Kępa > Saska Kępa

Tego dnia zwykle ruchliwa ulica Francuska zmieniła się w deptak. Królowały na niej estrady, na których występowali znani i lubiani, również w wielu mejscach, często zwyczajnie siedząc na krawężnikach przyciągały uwagę niewielkie zespoły muzyczne, grające muzykę etniczną, rock, czy folk. Można było spotkać przechadzających się aktorów scen warszawskich, mieszkańców Saskiej Kępy, a także uzyskać autograf Franciszka Pieczki i innych aktorów Teatru Powszechnego. Panował ruch, gwar, wzmacniany dźwiękami muzyki płynącej ze wszystkich stron. W wielu miejscach rozłożyły się stoiska malarzy, ceramików, artystów ludowych przybyłych na święto z okolic Warszawy, sportowców futbolu amerykańskiego, młodzi tancerze, wystawy zdjęć ludzi zasłużonych dla Kraju i Warszawy. Święto przebiegało pod hasłem "Międzynarodowo na Francuskiej". I chociaż trochę, ale było międzynarodowo - swoje stoisko zainstalowała Ambasada Iranu (zresztą zlokalizowana na Saskiej Kępie). Wystawa Iranu zrobiła na mnie duże wrażenie - irańskie wyroby artystyczne - szkatułki, dywany, książki z ilustracjami charakterystycznymi dla sztuki Wschodu, wreszcie egzemplarz ręcznie pisanego Koranu. Byli też muzycy, grający melodie rodem z Boliwii i Chile. Całości dopełniła wspaniała pogoda, która jakby też chciała godnie uczestniczyć w tym święcie. Zabawa trwała do późnego wieczora. Na zakończenie ponownie odczytano wezwanie do "ustanowienia samodzielnej Republiki Saskiej Kępy", co naturalnie zostało przyjęte gromkim aplauzem zgromadzonych (chociaż bez szans na realizację) i zaproszeniem do udziału w kolejnym Święcie, za rok, w tym samym miejscu. Ze swej strony też zapraszam, bawiłem się świetnie, warto tu być, poznać atmosferę fajnej zabawy, posłuchać muzyki, zapoznać się z historią i współczesnością Saskiej Kępy. Dodam, że na codzień też warto tu zajrzeć. Kawiarenki, restauracje, winiarnie, rozłożone w alei drzew tworzą fantastycznie urokliwe miejsce do odpoczynku i spaceru. Jest tu chyba jedyny, a do tego niezwykły pomnik Agnieszki Osieckiej. Zapraszam, jest tu naprawdę pięknie.mieszkańcy Saskiej Kępy - członkowie Warszawskiego Bractwa Kurkowego artyści z Chile P. Franciszek Pieczka nad autografem flaga na stoisku Ambasady Iranu stoisko Ambasady Iranu - istracje w książce ditto - ręcznie pisany Koran futboliści (futbol amerykański) Spartans ... w zbliżeniu dzieci z Ośrodka Kultury Saskiej Kępy magik - wróżbita Święto Saskiej Kępy
Avatar użytkownika
Sylwester Jędrzejczak Krajtroter 3917 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2012-07-24 22:29:02

Ciekawie spędzony czas, różnorodność kultur, kolorowo i radośnie.

Pozdrawiam

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020