Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Paulina Rzeżnik

Siódmy cud Polski w Supraślu

2012-06-03
2012-06-03 20:36:51
Avatar użytkownika
Paulina Rzeżnik Wędrowiec 105 kilometrów

Supraśl - miasto o bogatej historii, którego tradycja sięga ponad 500 lat, gdzie możemy zwiedzić niepowtarzalne zabytki, a w tym jeden z cudów Polski.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Supraśl > Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu

Gdy już zajedziemy do Supraśla pierwszm punktem naszej wycieczki będzie Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy , gdzie już przed wieloma wiekami istniał przedchrześcijański ośrodek kultowy, gdzie dawni mieszkańcy gromadzili się, aby czcić siły Ziemi i Kosmosu. Początkowo był tu klasztor i cerkiew obronna, powoli rozwijała się osada przyklasztorna. W I połowie XIX wieku do Supraśla sprowadzili się przemysłowcy, którzy rozwinęli tutaj przemysł włókienniczy, pozostawiając po sobie trwały ślad w postaci obecnego podziału architektonicznego na kwadraty i osiedla.Idąc ulicami Supraśla zatrzymamy się na chwilę przy Domie Ogrodnika, który został zbudowany w II połowie XVIII w. jako mieszkanie klasztornych ogrodników. Następnie mieściła się tu karczma, w okresie międzywojennym urząd pocztowy. Obecnie dom mieszkalny - rzadko już spotykany przykład drewnianego budownictwa terenów puszczańskich.Kolejnym przystankiem bedzie Dom Kleina , zbudowany w końcu XIX wieku jako dom administratora fabryki włókienniczej Buchholtzów. Następnie dom parafialny gminy ewangelicko – augsburskiej do 1939 r. Jest to jeden z już nielicznych obiektów budownictwa fabrycznego z przełomu XIX/XX w. Od 2007 r. siedziba Centrum Kultury i Rekreacji. Tu znajduje się galeria Wiktora Wołkowa – znanego i uznanego fotografa podlaski przyrody i krajobrazu. W filmowej trylogii Jacka Bromskiego “ U Pana Boga za...” budynek i jego wnętrza zagrały rolę Komisariatu Policji w Królowym Moście.

Avatar użytkownika
Paulina Rzeżnik Wędrowiec 105 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2012-06-03 21:21:34

Paulino, przypomniales mi te komedie "U pana Boga w...".Faktycznie te miejsca; a wycieczka fajna i ciekawa.pozdrawiam:)))

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020