Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Stary Cmentarz przy kosciele w Płonce, anitka16125 zarzecka

Gmina Łapy i okolice

2012-05-31 - 2012-06-01
2012-05-31 16:02:50
anitka16125 zarzecka Wędrowiec 200 kilometrów

Gmina Łapy położona jest we wschodniej części Polski. W układzie administracyjnym znajduje się w środkowym fragmencie województwa podlaskiego. Graniczy z północy z gminą Choroszcz, od wschodu z gminą Turośń Kościelna a z zachodu z gminą Sokoły. Od południa sąsiadem gminy Łapy są dwie gminy: Suraż i Poświętne. Gmina należy do powiatu białostockiego, leży na jego zachodniej granicy, sąsiadując bezpośrednio z powiatem wysokomazowieckim.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Łapy > Bokiny > Wólka Waniewska > Łapy Osse > Płonka Kościelna > Łupianka Stara > Bokiny

Wędrówkę rozpoczynamy ze stacji kolejowej w Łapach Osse, gdzie znajduje się unikalne w kraju osiedle domów kolejowych. Przechodzimy na drugą stronę torów w stronę kościoła parafialnego z 1983 roku, obok którego znajduje się cmentarz ewangelicko-prawosławny z pocz. XX wieku. Dalej idziemy do Gąsówki Osse, przechodząc przez skrzyżowanie i obok kapliczki w polną drogę. Dochodzimy do nieczynnych torów kolejowych z Łap do Ostrołęki, mijając po drodze wyrobiska żwirowni i głazy narzutowe. Po przejściu torów, po lewej stronie, znajduje się wzniesienie z głazami. Drogą zmierzamy do Płonki Kościelnej, miejscowości ze znanym Sanktuarium Maryjnym i pomnikiem króla Jana III Sobieskiego. Można zatrzymać się nad rzeką Awissą, za którą skręcamy w prawo do Płonki Strumianki. Warto obejrzeć przydrożne krzyże. Dalej wędrujemy przez wieś- główną ulicą, a za ostatnimi zabudowaniami w lewo na polną drogę prowadzącą na wzgórza. Przed wyrobiskiem skręcamy w prawo, idąc na punkt widokowy na skraju lasu. Dochodzimy do Góry Jewy- 148 m n.p.m., i schodzimy łagodnie drogą leśną do skrzyżowania, za którym w lewo, skrajem lasów i łąk do zabudowań na Carze. Są tam urokliwe stawy. Rozciąga się też piękny widok na łąki nadnarwiańskie. Tutaj skręcamy w prawo, a zaraz potem w lewo i ponownie w lewo, obchodząc grunty orne drogą wysadzoną topolami. Po lewej stronie drogi znajduje się duże, wypełnione wodą wyrobisko po nieczynnej cegielni. Dochodzimy do skrzyżowania i kierujemy się do Łupianki Starej. Za wsią idziemy na prawo przez Będziużne Góry, a następnie skrajem doliny Narwi do Bokin. Podczas marszu możemy oglądać panoramę doliny Narwi. W Bokinach docieramy do punktu widokowego obok kościoła. W pobliskiej szkole znajduje się sezonowe schronisko turystyczne. W Bokinach są także dwie kwatery agroturystyczne. Następnie skręcamy w lewo i dochodzimy do szosy Białystok-Wysokie Mazowieckie. Zmierzamy do pobliskich lasów, gdzie znajduje się miejsce martyrologii z II wojny światowej. Można skorzystać z dwóch stylowych i dobrze urządzonych kwater agroturystycznych w Wólce Waniewskiej.pomnik Jana III Sobieskiego w Płonce Cudowne źródełko na Łasku Kapliczka w tzw. Sękowcu stawy w Łupiance Starej- u Ducha Okolice Łupianki Starej krzyż z 1895 w Łupiańce Starej Chatka rybaka w Bokinach domy kolejowe w Łapach Osse Domy kolejowe- osiedliska w Łapach Osse Cmentarz Ewangelicko- Prawoslawny w Łapach osse Droga z Gąsówki Osse do Płonki Kościelnej Przydrożna kapliczka w Łapach Osse kolej w okolicach Płonki koscielnej Stara kaplica w Płonce Kościelnej
anitka16125 zarzecka Wędrowiec 200 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2012-05-31 21:26:51

Bardzo ładne wędrowanie,zdjęcia i relacja na piątkę:).

Pozdrawiam

Gość
2012-05-31 19:53:09

Anitko, ładnie to pokazałaś. Pozdrawiam

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020