Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Anna Siemomysła

Dzień Matki w Rudach

2012-05-26
2012-05-30 18:29:43
Avatar użytkownika
Anna Siemomysła Krajtroter 6623 kilometrów

Doroczna wycieczka dla Mam z okazji ich święta

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Rudy > Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej > Pocysterski Zespół Pałacowo-Klasztorny

Co roku zabieramy gdzieś nasze Matule z okazji Dnia Matki. Zabieramy je częściej, ale Dzień Matki jest takim dniem specjalnym, gdy długo przebieramy w propozycjach, tak, aby na pewno im się podobało. Lubią się nawzajem i miło je widzieć jak sobie plotkują. Tym razem wybór padł na Rudy. Zwłaszcza, że na stronie Zabytkowej Stacji Kolejki Wąskotorowej pokazała się informacja, o zakończeniu remontu parowozu i możliwości przejażdżki do Paproci składem ciągniętym przez ciuchcię! Wyruszyliśmy z Gliwic około godziny dziesiątej wcześniej odbierając moją Mamę z przystanku autobusowego. Stwierdziliśmy, że przejażdżka jej nie zaszkodzi, a my nieco się wyśpimy 😉 W Rudach od razu udaliśmy się na stację szarpani niepewnością, gdyż Mama Romka przyniosła informację znalezioną jakoby w Dzienniki Zachodnim, iż kolejka startuje jutro. Na szczęście nie była to prawda. Nabyliśmy bilety w niskim okienku (takim samym w jakim kupowałam w dzieciństwie tekturowe kartoniki jadąc od babci z Łopatek do ciotki do Puław) - w cenie 13zł (brak zniżek dla emerytów, dzieci i młodzież szkolna - 10zł, a dzieci do trzech lat za darmo). Ceny są różne w zależności od trasy a także od tego, czy wagoniki ciągnie parowóz czy lokomotywa spalinowa. Możliwe są dwa kierunki jazdy - Rudy-Paproć-Rudy i Rudy-Stanica-Rudy. Podróż do Paproci zabiera około 15 minut, a trasa przebiega brzegiem lasu. Całe 2 kilometry towarzyszył naszemu załadowanemu po brzegi pociągowi, mały czarny piesek. Najwyraźniej wielbiciel kolei - gdy się zatrzymaliśmy podbiegł prosto do kół parowozu i okrążał go niezliczoną ilość razy. Wracał również trzymając tempo kolejki. Sama stacja w Paproci jest nieco bajkowa. Zarośnięta kolorowymi kwiatami z dwoma miśkami siedzącymi na ławce obok walizki wyraźnie nawiązuje do Misia Paddingtona. Krótką przerwę wykorzystałam na kilka zdjęć kwiatów i lalek siedzących w głębi ogrodu stacyjnego. Przerwa służyła nie tylko podziwaniu stacji, ale też temu, by parowóz mógł nas objechać po bocznym torze. Teraz ciągnął skład jadąc tyłem. Po powrocie na stację w Rudach oddaliśmy sie ekploracji wystawionych tam eksponatów - dawnych parowozów, wagonów z drewnianymi siedzeniami, kotła parowego. Po raz pierwszy w życiu zwróciłam uwagę na charakterystyczne kolejowe resory które stały się symbolem kolei. Do naszych zachwytów Mama Romka dodała informację, iż są plany wydłużenia trasy kolejki aż na Trynek w Gliwiach gdzie mieszkamy - tory nadal istnieją, wymagałyby jedynie oczyszczenia. Niestety zawaliły się już prawie wszystkie budyneczki stacji...Myśleliśmy aby zabrać Mamy także do parku w Rudach, aby podziwiać pocysterski zabytkowy zespół pałacowy i bazylikę mniejszą. Jednak Matki wybrały lody w Łabędach... Cóż - park i pałac następnym razem!

Avatar użytkownika
Anna Siemomysła Krajtroter 6623 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2012-06-30 15:16:25

Witam Anie. 

Ładna wyprawa i ladne zdjecia   ( 5 )

Żal że take "ciuchcie"  znikaja z naszego krajobrazu - mówią że  sie nie oplaca  utrzymywac. Sz... ak by trafil takie myslenie.

 

Pozdrawiam Karol

Avatar użytkownika
Anna Siemomysła Krajtroter 6623 kilometrów
2012-06-05 21:29:09

Bardzo Wam wszystkim dziękuję nieco spóźniona :)

Dodałam relację.

Mamy nasze nie były szczególnymi fankami kolejnictwa do teraz ;) Moja mimo niejednej jazdy kolejką w dzieciństwie i młodości  postanowiła się zapomnieć i ubrać na biało... miała całkiem ładny kropkowany wzór z sadzy na koniec przejażdżki na marynarce, lecz nie narzekała :)

Pozdrawiam wszystkich serdecznie!

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2012-05-30 20:55:12

Aniu, świetny pomysl! W Rudach byłam parę lat temu, pisalam o tym w komentarzach do wycieczki do Rud naszej Ani-adminki:); wtedy właśnie jechałam kolejką wąskotorową lecz klasztor był w remoncie.Wspomnienia niezapomniane ...muszę sie do Rud wybrać koniecznie:) pozdrawiam:)))

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2012-05-30 20:45:49

Ciekawy pomysł, myślę, że Mamy były zadowolone:)

Bardzo ładne fotki

Pozdrawiam

Gość
2012-05-30 20:16:08

W dzieciństwie chciałem być kolejarzem i... wcale się temu nie dziwię po obejrzeniu tej relacji. Dziękuję i pozdrawiam.

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2012-05-30 20:07:37

Fajne muzeum , a czy mamy są fankami kolejnictwa :))) pozdrawiamy

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47177 kilometrów
2012-05-30 19:57:35

Wspaniały dzień.Będzie co wspominać.Zdjęcia jak zwykle udane. Pozdrawiam.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020