Pałac Branickich, Marta Popławska

Spacerkiem po Białymstoku

2012-05-30
2012-05-30 14:33:28
Marta Popławska Wędrowiec 200 kilometrów

Białystok to miasto z wielką liczbą atrakcji turystycznych. Warto do niego przyjechać o każdej porze roku, choć latem jest tu najpiękniej.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Pałac Branickich > Park Branickich > Katedra Wniebowzięcia NMP > Park Planty > Muzeum Podlaskie > Rynek Kościuszki > Kościół Św. Rocha > Synagoga Piaskower > lot balonem > Wielka Brama, dziedzińce, oryginalne sztukaterie, apartamenty Izabeli Branickiej, Pokoje Złote, Aula Wielka, kaplica > ogród francuski- fontanny, klomby, ogród angielski- altanki, pawolony, sadzawki, posągi, kamienne rzeźby > późnobarokowe wyposażenie, Epitafium Izabeli Branickiej, mauzoleum rodzinne rodu Gryfinów- Branickich, pochowane serce Jana Klemensa Branickiego, 6 ołtarzy > promenada,basen z fontanną, tunele z pnących róż, bramy obrośnięte roślinami, rzeźby, Aleja Zakochanych, można spotkać wiewiórki > malarstwo, wystawy czasowe > Ratusz, fontanna, kamieniczki, miejsce odpoczynku, lody > wysoka wieża, pomnik odzyskania przez Polskę niepodległości, witraż Św. Ducha i Ewangelistów, ołtarz główny z rzeźbą Chrystusa, tablice upamiętniające żołnierzy polskich z pułków kresowych > jeden z punktów Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku > lot balonen nad Białymstokiem

Wycieczkę zaczynamy od Pałacu Branickich. Nazywanego Wersalem Podlasia i zarazem jedną z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej. Po wejściu odrazu daje się zauważyć przepych. Zwiedzamy w nim apartamenty Izabeli Branickiej, Pokoje Złote, Aulę Wielką, kaplicę, oglądamy oryginalne sztukaterie. Przechadzając się po pałacu mamy wrażenie, że znajdujemy się w epoce baroku. Po prostu nie można tego miejsca na mapie turystycznej Białegostoku a nawet Podlasia. Z Pałacu Branickich wychodzimu na zewnątrz, gdzie znajduje się Brama Wielka. Robi ona ogromne wrażenie. Brama przypomina łuk trumfalny. Na jej szczycie góruje złoty Gryf, będący symbolem rodu Branickich.Następnym punktem jest Park Branickich, który razem z pałacem tworzy zespół. Park jest podzielony na dwa ogrody: Górny i Dolny. Część górna ogrodu ma kształt regularnego czworoboku i styka się bezpośrednio z pałacem. Jest to ogród francuski charakteryzujący się licznymi fontannami i klombami. Nieco inaczej prezentuje się część angielska parku – altanki, pawilony, promenady, bulwary ozdobione pomnikami, posągami, sadzawkami. Całość wygląda po prostu przepięknie.

Brama Pałacu Branickich
Brama Pałacu Branickich

Z ogodów przechodzimy do Katedry Wniebowzięcia NMP. Kościół wewnątrz posiada bogate, późnobarokowe wyposażenie. Na uwagę zasługuje Epitafium Izabelli Branickiej. W kościele po raz pierwszy zabrzmiały utwory poety Franciszka Karpińskiego, związanego przez pewien czas z Białymstokiem. Świątynia stanowi mauzoleum rodzinne rodu Gryfitów-Branickich, pochowane jest tu serce Jana Klemensa Branickiego. Nowy neogotycki kościół posiada aż 6 wartych uwagi ołtarzy.

Kolejnym punktem wycieczki jest Park Planty. Atrakcją Parku jest fontanna - wyposażona w liczne kolorowe reflektory. W dni świąteczne i weekendy odbywają się tam iluminacje świetlne, które przyciągają mieszkańców i turystów. Na terenie znajduje się także: rzeźba "Praczki" i "Pies Kawelin" oraz stawy i kwiatowe dywany. W Parku można usiąść i odpocząć trochę, zjeść gofra czy loda.

Park Branickich
Park Branickich
Park Branickich


Z Parku Planty pzrechodzimy na Rynek Kościuszki, gdzie znajduje się Muzeum Podlaskie.Oglądamy w nim prace malarzy i wystawy czasowe. Chyba nadszedł czas na jakiś posiłek. Na Rynku Kościuszki nie brakuje restauracji . W porze letniej możemy zjeść nawet na zewnątrz i zaczerpnąć sił przed dalszą wędrówka po mieście.

Udajemy się do Kościoła Św. Rocha.Budowla świątyni jest jednocześnie pomnikiem odzyskania przez Polskę niepodległości. Wieża kościelna jest bardzo wysoka. Wewnątrz warto zobaczyć witraż św. Ducha i Ewangelistów, ołtarz główny z rzeźbą Chrystusa, a także tablice upamiętniające żołnierzy polskich z pułków kresowych.

Park Branickich
Park Branickich


Z Kościoła Św. Rocha przemieszczamy się na ul. Piękną, gdzie znajduje się Synagoga Piaskower. Kiedyś mieściła się tu szkoła żydowska. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę. Obecnie jest jednym z punktów Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego.

Nadszedł wieczór. Nogi trochę bolą ale warto było to wszystko zobaczyć. Przejeżdżamy autobusem miejskim na ul. Dębową gdzie mamy zaplanowany lot balonem. Wzbijamy się w powietrze i... lecimy🙂

Katedra Wniebowzięcia NMP
Katedra Wniebowzięcia NMP

Katedra Wniebowzięcia NMP Fontanna w Parku Planty  Park Planty Fontanna w Parku Planty Fontanna w Parku Planty Park Planty Rzeźba Praczki w Parku Planty Rzeźba Psa Kawelina w Parku Planty Muzeum Podlaskie Rynek Kościuszki Rynek Kościuszki Fontanna na Rynku Kościuszki Fontanna na Rynku Kościuszki Kościół Św. Rocha Kościół Św. Rocha Synagoga Piaskower Lot balonem
Marta Popławska Wędrowiec 200 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2012-05-30 20:40:55

Białystok jest bardzo ładnym miastem. Pojechałam tam po raz pierwszy parę lat temu i byłam mile zaskoczona.

Lot balonem - super!!! "Zazdraszczam" chociaż sama bym się bała🙂))

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2012-05-30 20:02:25

My też mało znamy Białystok, ciekawe miasto, pałac Branickich super pozdrawiamy

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70513 kilometrów
2012-05-30 18:02:40

Ładne miasto - warte zwiedzenia. Więcej wypraw po tym mieście, nie miałem okazji w tym mieście być przynajmniej zobaczę Twoim Marto okiem.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021