Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
PROMNICE-Zameczek Myśliwski , Vincci

PROMNICE - Zameczek Myśliwski.

2012-05-20
2012-05-21 22:16:25
Avatar użytkownika
Vincci Krajtroter 11266 kilometrów

Niedziela.Tym razem odwiedzam piękny Zameczek Myśliwski.

 Zameczek Myśliwski w Promnicach

PROMNICE-Zameczek Myśliwski
PROMNICE-Zameczek Myśliwski


Zameczek Myśliwski w Promnicach położony w południowo-zachodniej części jeziora Paprocańskiego w gminie Kobiór.Zamek został wzniesiony w latach 1760 - 1766 przez Promnitzów. Położony jest w lesie blisko Paprocan nad jeziorem Paprocańskim na terenie gminy Kobiór w powiecie pszczyńskim. W połowie XIX wieku dworek został odbudowany. Zameczek był leśną rezydencją rodziny Hohbergów Obecnie w zamku znajduje się restauracja i Hotel Noma Residence.

 

PROMNICE-Zameczek Myśliwski
PROMNICE-Zameczek Myśliwski
PROMNICE-Zameczek Myśliwski

JEZIORO PAPROCAŃSKIE 

PROMNICE-Zameczek Myśliwski
PROMNICE-Zameczek Myśliwski

Historia jeziora związana jest ze stworzoną nad rzeką Gostynią hutą, a dokładnie kuźnią żelaza. W 1703 roku baron Leopold Promnic wybudował na rzece Gostyni, w miejscu młyna wodnego, nowoczesną jak na ówczesne warunki, kuźnicę żelaza. W 1775 roku hutę rozbudowano i powstał pierwszy wielki piec, opalany węglem drzewnym. Chłodzenie obudowy oraz urządzenie dostarczające powietrze potrzebne do spalania było poruszane siłą wody. Stary staw młyński nie był w stanie zaspokoić tych potrzeb, a stany wody rzeki Gostyni co jakiś czas ulegały zmianom. Spiętrzono zatem wody rzeczki i zalano okoliczne łąki i bagna. Jezioro Paprocańskie jest największym tyskim zbiornikiem wodnym. Zlokalizowane jest w południowej części miasta w obrębie lasów, które są pozostałością Puszczy Pszczyńskiej. Jest to sztuczny zbiornik, który zasilany jest przez drobne cieki leśne. W części cofkowej zbiornika wykształciły się tereny bagienne, które stanowią ostoję ptactwa wodnego.

PROMNICE-Zameczek Myśliwski PROMNICE-Zameczek Myśliwski PROMNICE-Zameczek Myśliwski PROMNICE-Zameczek Myśliwski PROMNICE-Zameczek Myśliwski PROMNICE-Zameczek Myśliwski PROMNICE-Zameczek Myśliwski PROMNICE-Zameczek Myśliwski PROMNICE-Zameczek Myśliwski PROMNICE-Zameczek Myśliwski PROMNICE-Zameczek Myśliwski PROMNICE-Zameczek Myśliwski Św.Hubert Św.Hubert Św.Hubert PROMNICE-Zameczek Myśliwski winiarnia PROMNICE-Zameczek Myśliwski PROMNICE-Zameczek Myśliwski ROMNICE-Zameczek Myśliwski jak na starej pocztówce PROMNICE-Zameczek Myśliwski jak na starej pocztówce PROMNICE-Zameczek Myśliwski jak na starej pocztówce PROMNICE-Zameczek Myśliwski jak na starej pocztówce PROMNICE-Zameczek Myśliwski jak na starej pocztówce PROMNICE-Zameczek Myśliwski jak na starej pocztówce PROMNICE-Zameczek Myśliwski jak na starej pocztówce  nad jeziorem Paprocany nad jeziorem Paprocany PRO nad jeziorem Paprocany  nad jeziorem Paprocany  nad jeziorem Paprocany nad jeziorem Paprocany  nad jeziorem Paprocany  nad jeziorem Paprocany  nad jeziorem Paprocany  nad jeziorem Paprocany nad jeziorem Paprocany nad jeziorem Paprocany nad jeziorem Paprocany
Avatar użytkownika
Vincci Krajtroter 11266 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2012-05-22 08:32:43

Jezioro w Paprocanach ma piaszczystą plażę ze strzeżonym w sezonie kąpieliskiem i sprzętem pływającym. Bardzo ładny, kolorowy plac zabaw dla dzieci i  boiska. Cieszy się dużą popularnością i jest bardzo tłumnie oblegany szczególnie przy ładnej pogodzie. Jezioro można obejść ścieżką spacerową i wtedy przechodzi się bliziutko Promnic. Trasa długa ale przyjemna. Zapraszam Aniu do Paprocan! Pozdrawiam:-)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126100 kilometrów
2012-05-22 07:57:00

Jak zwykle przepiękna galeria :)

Byliśmy parę lat temu ale tylko pod zameczkiem, jezioro jeszcze czeka :)

Gość
2012-05-22 00:40:20

Vincci, czyli fotograficzny Leonardo da Vinci. Wiesz, gdyby nie te samochody i "tyskie", to byłbym przekonany, że udało Ci się wejść na tamtą stronę lustra, czyli do baśni. Prawdziwa rewelacja. Dziękuję i pozdrawiam.

Ostatnio edytowany: 2012-05-22 00:40

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2012-05-21 23:28:54

Malowniczo położone Promnice są świetnym miejscem na fotograficzne plenery. Pieknie pokazałeś to urokliwe miejsce Vincci! Zdjęcia czarno- białe i sepia przenoszą mnie w czasie. Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2012-05-21 22:51:21

Piękne miejsce , urokliwe lubimy takie okolice Vinci to jest perełka zapisujemy na naszą listę  Pozdro :)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2012-05-21 22:30:14

Vincci, widzę,że zgodnie z planem wziąłeś namiar na Promice. Śliczne foto! Aż miło obejrzeć , bo choć wiele razy jechałam wzdłuż trasy na Bielsko i widziałam tablicę informacyjna na Promnice...to dotąd nigdy tam nie byłam. pozdrawiam:)))

Ostatnio edytowany: 2012-05-21 22:31

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020