Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Monika Pawlak

Skoczów

2007-11-01
2008-03-16 15:23:01
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
Legenda głosi,że Skoczów powstał nad Bładnicą w dzisiejszym Międzyświeciu,gdzie na zalesionym wzgórzu są ślady po grodzisku z VII-IX wieku.Skoczów był pierwszą osadą nad Wisłą w tej okolicy,która uzyskała prawa miejskie od książąt cieszyńskich,było to prawdopodobnie w 1282 roku.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Skoczów > Barokowy kościół św.Piotra i Pawła 1531 > Kościół "Szpitalik" Znalezienia Krzyża Świętego z XVI w > Kaplicówka > Muzeum Jana Sarkandra i Ratusz > Muzeum im Gustawa Morcinka > Pomnik w miejscu dawnej synagogi
Skoczów,to piękne stare miasteczko na lewym brzegu Wisły.W położonym 2km od centrum miasta Międzyświeciu nad rzeką Bładnicą znajduje się grodzisko z IX-VII w,prawdopodobnie dało ono początek miastu.Skoczów przeżywał,pożary,zarazy,napady obcych wojsk(Niemcy weszli do miasta 3 września 1939r.).Niedaleko rzeki Wisły stał gród drewniany,potem murowany,bywali w nim cesarze,królowie,książęta najznakomitszych rodów.Mieściła się w nim potem szkoła,również sąd.Niestety tuż przed wybuchem II wojny światowej popadł w totalną ruinę,Urząd Wojewódzki w Katowicach nie dał pieniędzy na ratunek zabytku trzeba było zarządzić rozbiórkę,którą przerwała okupacja hitlerowska,resztę skończono po wojnie.Nawet nie zadbano o tablicę pamiątkowę,gdzie stał ten zamek-w jego miejscu obecnie znajduje się boisko szkolne na ul.Bielskiej,pod nim pozostały piwnice zabytku.Na obecnej ulMickiewicza stała synagoga,zniszczona przez Niemców,teraz stoi tam jedynie pomnik,cmentarz żydowski znajduje się w pobliskich Wilamowicach.W Skoczowie urodził się Św.Jan Sarkander,który uważany jest również za świętego czeskiego,obok ratusza stoi jego rodzinny dom-obecnie muzeum jego imienia,na rynku fontanna z figurą Jonasza,wokół piękne kamieniczki z okresu XVII-XIXw.Równie ciekawym obiektem jest Muzeum G.Morcinka,który mieszkał tu i pisał książki,był nauczycielem w szkole na dzisiejszej ul.Mickiwicza.Kaplicówka-wzgórze gdzie Jan Paweł II odprawił Mszę Świętą w maju 1995 roku,posadzono tam dąb,którego nasiono ojciec święty poświęcił. Cieawym kościółkiem jest Szpitalik-nazwa pochodzi od szpitala,do którego należał,w nim został ochrzczony Św.Jan Sarkander. Jest tu również inny piękny i bogaty kościół barokowy Św Piotra i Pawła,wewnątrz typowe dla baroku aniołki itp dekoracje.Dworzec kolejowy powoli popada w ruinę,typowe dla obecnych czasów.
Kościół katolicki św. Piotra i Pawła Kościół ewangelicki widoczny z miasta Tu stała skoczowska synagoga Pomnik G.Morcinka Budynek Straży Pożarnej Zabytkowy wóz strażacki Rynek z Ratuszem Muzeum w domu św. Jana Sarkandra Wejście do Ratusza Wizerunek św.J.Sarkandra na wieży ratuszowej Fontanna z Trytonem Na rynku Rynek Na rynku Pomnik poległych Bładnica Kościółek W \ Zabytkowa chrzcielnica Zabytkowy budynek szkolny Przedwojenny budynek sądu,dziś Poczta Budynek szkoły,gdzie uczył G.Morcinek Figura św.J.Sarkandra Kościół ewangelicko-augsburski św.Trójcy z 1865r. K. św.Trójcy  Widok z Kaplicówki na Skoczów Widok z Kaplicówki Droga na Kaplicówkę Ogromny krzyż na Kaplicówce,oświetlony nocą- jest widoczny z daleka Panorama miasta Kaplicówka Kaplica św.Jana Sarkandra Szlak św.Jana Sarkandra Kaplicówka W tym miejscu odprawił Mszę Św. na ukochany Jan Paweł II w 1995r. Schody prowadzące ze wzgórza do miasta Grodzisko w Międzyświeciu,ponoć początek Skoczowa Muzeum im.G.Morcinka Skoczów był pierwszym miastem nad Wisłą Skoczów
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2008-12-30 14:57:38
Wybieracie się na narty do Wisły???Jeśli tak,to trochę zwolnijcie na trasie,zróbcie skręt w prawo-prosto do Skoczowa-polecam to małe,spokojne miasteczko z odległą historią.Przetrwało,zarazy,przetrwało pożary,więc nalot turysów mi nie zaszkodzi :-),pozdrawiam !
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020