, Alek

W cieniu Śnieżnika...

2012-05-17 - 2012-05-18
2012-05-17 18:25:06
Avatar użytkownika
Alek Krajtroter 2881 kilometrów

Weekend w Sudetach Wschodnich.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Kletno > Złoty Stok > Kłodzko > Lutynia

Weekend rozpoczeliśmy od przyjazdu do Złotego Stoku. Znajduje się tam nieczynna już kopalnia Złota. Tradycja wydobywania złota sięga aż X wieku. Będąc w kopalni zwiedziliśmy 2 sztolnie (Tylko te są dostępne do zwiedzania). Rozpoczeliśmy od Sztolni Gertrudy, następnie spotkaliśmy się z Gnomem w Chodniku Śmierci, a na sam koniec podziwialiśmy podziemny wodospad w "Sztolni Czarnej". Między przejściami z jednej sztolni do drugiej minieliśmy Leśny Park Przygody "Skalisko". Po zakończeniu zwiedziania dodatkową atrakcją był wyjazd z kopalni pomarańczową kolejką, na końcu trasy czeka na nas niespodzianka. Znienadzka robione jest nam zdjęcie 🙂Po wyjeździe ze Złotego Stoku udaliśmy się do miejscowości Lutynia. Stamtąd prowadzi nas szlak na Górę Borówkową w masywie Gór Złotych. Na szczycie góry znajduje się Wieża Widokowa oferująca piękne widoki na polska i czeską strone, została ona wybudowana przez Czechów w 2006 roku. Znajduję się tam tablica upamiętniająca spotkania działaczy "Solidarności" i Czeskich opozycjonistów z lat 80-tych XX wieku. Góra ma 899 m. n.p.m.

wejście do sztolniW cieniu Śnieżnika...
wejście do sztolniW cieniu Śnieżnika...

Drugiego dnia pojechaliśmy do wsi Kletno. W drodze do "Jaskini Niedźwiedzia" mijamy kopalnię uranu i kamieniołom Kletno II. Warto wcześniej zarezerwować bilety do "Jaskini Niedźwiedzia", ponieważ może okazać się, że na wejście o danej godzinie nie ma już biletów. Jaskinię tą odkryto w 1966 roku podczas ekspoloatacji wyrobiska Kletno III. W holu wejścia wystawione są fragmenty kości różnych zwierząt znaleźonych w jaskini. Po przejściu przez śluzę wchodzimy do jaskini, jest w niej tylko 6 stopni Celsjusza i 100% wilgotności. Ma ona niepowtarzalną szatę naciekową powstałą w marmurach, stalaktyty i stalagnity. Zwiedzanie trwa około 45 minut. Nazwa jaskini pochodzi od znalezionych tam szczątków kości niedźwiedzia. Co ciekawe jaskinia jest częściowo przystosowana dla osób niepełnosprawnych jeżdżacych na wózku inwalidzkim.

Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się żółtym szlakiem na Śnieżnik ( około 1,5h z dzieckiem do Schorniska). Po krótkim odpoczynku doszliśmy na szczyt (czas około 30 min). Na szczycie są resztki ruin z wieży widokowej, z których rozpościera się przepiękny widok na panoramę Sudetów Wschodnich. Po powrocie z góry i odpoczynku w bazie dla motocyklistów udalismy sie do Kłodzka. Spacerowalismy tam po Starym Mieście i moście gotyckim Św. Jana z XIV wieku. Niestety nie udało nam się zwiedzić Twierdzy Kłodzkiej, ponieważ była czynna do godziny 17. Po wyczerpującym weekendzie wróciliśmy do domu.

 W cieniu Śnieżnika...


Avatar użytkownika
Alek Krajtroter 2881 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2012-06-30 15:33:29

Witam Alka.

ladna i ciekawa wyprawa. (5) bylem , bylem w Zlotym Stoku ( pare razy )  .

Smieszne sa  tam tablice z roznymi napisami  -   z czasow komuny  .

Zlota niestety juz tam nie  ma. 

 

Pozdrawiam Karol

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2012-05-18 09:30:11

Bardzo ciekawa wycieczka troche pozwiedzaliście super 🙂 pozdrawiamy

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021