Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Wiatrak holenderski w Dąbrowie Białostockiej, karolina boszko

Wycieczka rowerowa Różanystok- Kamienna Stara

2012-05-15
2012-05-15 18:48:04
karolina boszko Wędrowiec 200 kilometrów

 

Wyjazd rozpoczoł się wyjazdem z Różanegostoku, przebiegała przez Dąbrowę Białostocką do Kamiennej Starej

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Różanystok > Dąbrowa Białostocka > Kamienna Stara > Sanktuarium w Różanymstoku

RóżanystokKościół św. Anny w Kamiennej Starej
Kościół św. Anny w Kamiennej Starej


Sanktuarium Maryjne w Różanymstoku wraz z Cudownym Obrazem Matki Boskiej, wzniesione na wzór kościoła jezuickiego w Grodnie. Budowę rozpoczął w 1759 roku przeor dominikanów o. Remigiusz Zahorowski. Kościół jest w stylu barokowym, natomiast wystrój i ołtarze mają ornamenty dekoracyjne rokokowe. Jest trzynawowy, wzniesiony na rzucie krzyża łacińskiego , prezbiterium jest zwrócone w kierunku popołudniowym. Kościół zbudowany przez dominikanów był później w posiadaniu księży diecezjalnych, w okresie zaborów - we władaniu księży prawosławnych, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości do dnia dzisiejszego opiekują się nim Salezjanie.

"Drapieżnik" budynek poklasztorny zbudowany przez mniszki prawosławne w XIX w.

Chrzcielnica
Kościółek w Kamiennej Starej- wnętrze
Kościółek w Kamiennej Starej- wnętrze

Kaplica pw. NMP Wspomożenia Wiernych, zbudowana w latach 1907-1915 przez mniszki prawosławne.Willa drewniana tzw. "Zielona Dacza" z początku XX w.

Grób Gen. Nikodema Sulika
Grób Gen. Nikodema Sulika

Grób Gen. Nikodema Sulika
Grób Gen. Nikodema Sulika

Zabytki na terenie miasta Dąbrowa Białostocka

zielona dacza
Drapieżnik
Kaplica pw. NMP Wspomożenia Wiernych

Kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika, kościół murowany w stylu neogotyckim z lat 1897-1902, poprzedni mały kościółek drewniany miejscowa ludność rozebrała w ciągu jednej nocy, obawiając się skonfiskowania go przez zaborcę. Obok znajduje się cmentarz przykościelny z XVI wieku i kapliczka murowana XIX/XX wiek, upamiętniająca poprzednią świątynię.

Wiatrak betonowy z 1928 roku - typ holender

Główny ołtarz w sanktuarium różanostockim
Główny ołtarz w sanktuarium różanostockim

Boczny ołtarz w sanktuarium różanostockim
Boczny ołtarz w sanktuarium różanostockim

Kamienna Stara

Sanktuarium Maryjne w Różanymstoku
Kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Kościół św. Stanisława B.M.- wnętrze

Kaplica ta jest najstarszą budowlą sakralną na Podlasiu. Drewniany kościół znajdował się obok letniej rezydencji Wiesiołowskich, która nie zachowała się do dnia dzisiejszego. Kościół w Kamiennej, wielokrotnie remontowany, zachował do dzisiaj swój pierwotny wygląd i wystrój, a ze względu na swój wiek i osoby kolatorów jest jednym z najciekawszych obiektów zabytkowych województwa podlaskiego. W kaplicy znajduje się kamienna chrzcielnica z wyrytą datą- 1609. Corocznie, w święto św. Anny, które przypada na 26 lipca, odbywa się tu odpust. W pobliżu kościółka jest grób, w którym spoczywają prochy gen. Nikodema Sulika, jednego z polskich dowódców w bitwie pod Monte Cassino, i jego żony Anieli.

Prochy generała i jego żony Anieli zostały sprowadzone z Londynu do Kamiennej Starej w 1993 roku i zgodnie z wolą rodziny spoczęły przy kaplicy św. Anny w otoczeniu kilkusetletnich lip. Nikodem Sulik urodził się 15 sierpnia 1893 r. w Kamiennej Starej. Jego ojciec Jan i matka Katarzyna z domu Skoczkówna, byli rolnikami.

Krótka zmianka o powstaniu kościółka:

Z rodem Wiesiołowskich związana jest budowa drewnianej kapliczki pw. św. Anny. Według miejscowej legendy jej powstanie związane było z przypadkiem pogryzienia przez dworskie psy na śmierć chłopskiej córki Anny, która wracała z dworu do domu.

karolina boszko Wędrowiec 200 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Gość
2012-05-16 15:44:08

Ta zielona chata przepięka, szkoda, że nie ma więcej zdjęć i relacji. Pozdrawiam serdecznie

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020