Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
widok z wieży na Lipowcu, Katarzyna Jamrozik

Turnieje rycerskie - coś dla małych i dużych chłopców

2006-08-06 - 2008-08-06
2008-08-28 09:44:41
Avatar użytkownika
Katarzyna Jamrozik Krajtroter 23952 kilometrów

Jeżeli ktoś chciałby na żywo zobaczyć jak było kiedyś na zamkach, to wystarczy jechać na turniej rycerski. Można tam spotkać rycerzy, księżniczki a nawet obejrzeć najazd na zamek.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Ogrodzieniec > Lipowiec > Olsztyn koło Częstochowy
Turniej rycerski w Ogrodzieńcu

Pierwszy raz z dziećmi byliśmy na zamku trzy lata temu, a że przez wakacje w weekendy co kilka godzin odbywają się krótkie pokazy walk to Kuba miał wtedy okazję pierwszy raz zobaczyć rycerza. Miał wtedy trzy lata i bardzo grzecznie przesiedział wtedy na trawie wpatrzony w walkę. Natomiast o tym że na zamkach przeprowadzane są turnieje rycerskie dowiedzieliśmy się dopiero dwa lata temu. Turniej odbywa się wśród bractw, które walczą o tytuł najlepszej drużyny. Ta najlepsza zdobywa nagrodę w postaci Miecza Kasztelana Zamku Ogrodzienieckiego.

Wtedy też właśnie pojechaliśmy tam z dziećmi. Kuba miał wtedy cztery lata, więc dla niego widok rycerzy, pokazy walk, łucznictwa były czymś niesamowitym. Taki turniej trwa przez sobotę i niedzielę. Przed zamkiem rozłożone są średniowieczne namioty, przed nimi są ogniska z kociołkami, wszędzie są rycerze, giermkowie, księżniczki. Kuba miał nawet na sobie zbroję rycerską ( oczywiście za opłatą), w której mu było troszkę niewygodnie. A wieczorem. Można skosztować kuchnię staropolską lub przyjrzeć się warsztatom rzemieślniczym. Z kolei córka nie mogła się napatrzeć na tańce księżniczek. Kulminacją turnieju jest bitwa o zamek na tle płonącej wioski. A że polana przed zamkiem jest spora to jest to bardzo widowiskowe i tylko trzeba uważać żeby jakiś zabłąkany rycerz na koniu w ciebie nie wjechał. Gorąco polecam wizytę w perełce Jury właśnie w dniu turnieju. Niestety w tym roku już się odbył więc trzeba poczekać do następnego lata.


Turniej rycerski na Lipowcu


W tym roku udało nam się tylko pojechać do Lipowca na turniej i to już na jego koniec. Kuba zdążył obejrzeć tylko pokaz walk i był z tego powodu bardzo niezadowolony. Natomiast cały turniej wygląda podobnie jak w Ogrodzieńcu, tylko wiadomo że zamek nie dorównuje temu drugiemu. W progrmie były podobnie turnieje bojowe, łucznicze, a wieczorem pokaz żonglerki ogniem i oblężenie zamku. Ale jest jeszcze w tą niedzielę jedna impreza na zamku.

Pokaz laserów i sztucznych ogni na zamku w Olsztynie

Na takim pokazie byłam jeden raz i to już było jakieś dziesięć lat temu. Ale niezapomniane wspomnienia pozostały do dziś. Widowiska nie oglądaliśmy z dziedzińca tylko znaleźliśmy sobie pagórek poza terenem zamku i mogliśmy wzrokiem ogarnąć cały pokaz. Ruiny zamku z takiej perspektywy oświetlone laserami i sztucznymi ogniami przy wspaniałej muzyce wywołuje takie emocje których się nie da opisać. Tam trzeba po prostu być i to przerzyć. Nie wiem czy w tym roku też jest taki pokaz, nie mogę znaleźć w internecie informacji na ten temat. Może ktoś z was coś wie.

widok z wieży na Lipowcu Ogrodzieniec Lipowiec Ogrodzieniec Lipowiec Ogrodzieniec Lipowiec Ogrodzieniec Ogrodzieniec Ogrodzieniec Ogrodzieniec Ogrodzieniec Ogrodzieniec Ogrodzieniec Ogrodzieniec Ogrodzieniec Ogrodzieniec Mój ukochany rycerz Ogrodzieniec Ogrodzieniec Ogrodzieniec Ogrodzieniec Turnieje rycerskie - coś dla małych i dużych chłopców Ogrodzieniec Lipowiec Lipowiec Lipowiec
Avatar użytkownika
Katarzyna Jamrozik Krajtroter 23952 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020