Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Zamek w Będzinie , Tadeusz Walkowicz

Zamki i strażnice Orlich Gniazd cz IV

2012-05-12
2012-05-13 10:35:44
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów

TRASA 635

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Będzin > Sławków

Jadę do Będzina Miasta. Pogoda paskudna, zimno i pada deszcz.Gotycki zamek w Będzinie stanowił naj­dalej na zachód wysuniętą część systemu obronnego Orlich Gniazd. Jednak samo jego wzgórze zamieszkiwano już w okresie kultury łużyckiej (VII w. p.n.e,). Inicjatorem budowy zamku był król Kazimierz Wielki. Wcześniej, za panowania koła Bolesława Wsty­dliwego, istniał tu drewniano-ziemny gród spalony przez Tatarów w 1241 r. Najstarszą częścią obiektu jest cylindryczna wieża z II pół. XIII w. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy. Tuż obok wznosi się druga wieża i czterokondygnacyjny dom mieszkal­ny. Zamek posiada podwój­ną linię murów obronnych oraz ozdobny mur arkado­wy. Dawniej od zach. przy­legało do niego podzamcze z czworoboczną basztą, wieżą bramną oraz trze­cią linią murów będących już elementem fortyfikacji miejskich. Dzisiejszy wygląd zamku jest wynikiem odbu­dowy i rekonstrukcji. Od 1956 r. mieści się w nim oddział Muzeum Zagłębia. W zamku prezentowana jest stała wystawa dawnej broni i dzie­jów Będzina. Wśród ponad 340 eksponatów znajdziemy m.in. broń białą, miotającą, palną oraz zbroje, tarcze i kolczugi. Przy zamku działa Bractwo Rycerskie Kasztelanii Będzińskiej.

Zamek w Będzinie
Zamek w Będzinie


Z zamku udaję się do Pałacu Mieroszewskich.

Muzeum Zagłębia w Będzinie zostało utworzone w 1956 roku z inicjatywy Towarzystwa Opieki nad Górą Zamkową, Towarzystwa Muzeum Zagłębia Dąbrowskiego w Będzinie i Miejskiego Społecznego Komitetu Odbudowy Zamku. Otwarcie placówki nastąpiło z okazji 600. rocznicy uzyskania praw miejskich przez Będzin. W latach 1945 – 1983 muzeum mieściło się tylko w zamku i była to pierwsza placówka muzealna na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. W 1983 otwarto drugą placówkę w XVIII wiecznym zespole pałacowo-parkowym rodziny Mieroszewskich w Będzinie – Gzichowie. W skład struktury organizacyjnej muzeum wchodzą następujące działy:

Makieta Zamku
Pamiątkowy kamień
Armata
 1. historii
 2. archeologii
 3. etnografii
 4. broni i uzbrojenia
 5. upowszechniania
 6. plastyczno – techniczny
 7. finansowo – administracyjny
 8. biblioteka

Teraz przez Sosnowiec jadę do Sławkowa.Sławków jest z jednym z niewielu miast w Polsce, które może pochwalić się ponad siedemsetletnią historią otrzymania praw miejskich, które uzyskał najprawdopodobniej w 1286 r. Historia osady sławkowskiej sięga jednak okresu dużo wcześniejszego o czym świadczą różnorakie podania i zapisy historyczne, zabytki oraz sławkowska kultura. Jak głosi legenda założycielem miasta był rycerz o imieniu Sławko i od niego też powstała nazwa osady. Sławków leżał przy szlaku handlowym z Wrocławia do Krakowa, dzięki czemu mógł się systematycznie rozwijać. Jednak to nie jedyne związki z tymi znanymi i potężnymi, zarówno przed wiekami, jak i teraz miastami. W XIII w. po tym jak sławkowscy rzemieślnicy walnie przyczynili się do odbudowy Krakowa, zniszczonego po najazdach tatarskich w latach 1241 i 1259 narodziło się powiedzenie, że "o sławkowskim chlebie Kraków budowano. Miasto przez wieki znane było także z wydobywania kruszców cynku i ołowiu, które przetapiane były na miejscu. Sławków przez wszystkie wieki swojego istnienia przechodził zarówno przez lata świetności, jak i okresy uśpienia, a w jego historii znalazło się wiele wątków ciekawych, jak choćby opowieść o tym, jak w 1697 r. w sławkowskiej karczmie król Polski August II Mocny wyginał podkowy. Były także wydarzenia bohaterskie, jak proklamowanie w 1905 roku Republiki Sławkowskiej, jako sprzeciwu wobec zaborcy carskiego. Obecnie Sławków to niewielkie, blisko siedmiotysięczne miasto w województwie śląskim, leżące przy drodze krajowej 94 z Katowic do Krakowa. Wszystkich odwiedzających urzeka niepowtarzalną atmosferą, wiekową historią i kulturą oraz piękną, unikalną przyrodą.

Armata
Armata

Wyjątkowym miejscem w Sławkowie jest Rynek o średniowiecznym układzie architektonicznym, z przyległymi do niego uliczkami, ciekawymi budynkami z dachami dwuspadowymi oraz podcieniami wspartymi na kolumnach. Austeria Miejska w Sławkowie Pierwochą Zwana - to oficjalna urzędowa nazwa karczmy położonej w Rynku Sławkowskim pod numerem policyjnym 2, używana od chwili jej wzniesienia, czyli najprawdopodobniej w 1781 roku do utraty przez Sławków praw miejskich w 1870 roku. Świadczy ona dobitnie o komunalnej własności obiektu oraz o jego miejskim charakterze.

Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, pierwotnie Jana Chrzciciela. Badania archeologiczne prowadzone przy świątyni wskazują, iż świątynia zaczęła być budowana w XIII w. w miejscu dwunastowiecznego cmentarza, na którym grzebano ludzi z tzw. starego Sławkowa, czyli osady przedlokacyjnej. Wnętrze prezbiterium jest dwuprzęsłowe, sklepione krzyżowo- żebrowo. Skrzyżowane żebra zdobią tzw. zworniki sklepieniowe, pokryte płaskorzeźbami Baranka i róży. Prezbiterium z nawą główną łączy gotycka arkada tworząc tzw. arkę tęczową. Nawa stanowiąca zwarte wnętrze, przykryta jest drewnianym, otynkowanym stropem, ozdobionym polichromią ze sceną ukoronowania Najświętszej Marii Panny i wizerunkami czterech ewangelistów: św. Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. W wieży, której mury wynoszą 2,70 m grubości, i na której zawieszone są dzwony, znajduje się kwadratowa kruchta. Miała ona dawniej, tak jak i cały budynek kościoła charakter obronny. Obecnie przykrywa ją hełm barokowy z podwójną glorietą. Do ściany zachodniej nawy przylega empora chóru muzycznego, wspartego na 4 drewnianych słupach i 2 przyściennych kolumnach z kamienia, z szesnastogłosowymi organami, wybudowanymi w 1954 r.

 Zbroje rycerzy
Zbroje rycerzy

Zamek biskupów krakowskich jest jednym z najstarszych murowanych założeń obronnych w Polsce południowej, datowany na drugą połowę XIII wieku. Jest jednym z najstarszych reliktów przeszłości i cennym zabytkiem. Do dnia dzisiejszego oprócz ruin wieży mieszkalnej, budynku bramnego i pozostałości murów pierwotnego założenia zachował się wał ziemny i fosa oraz odkopane przy pracach archeologicznych tajemne przejście. Odkryte relikty stanowią jeden z najcenniejszych zabytków tego typu w Polsce, a zarazem jeden z najstarszych przykładów murowanej architektury obronnej na terenie Polski. Pierwotne założenie zamku było bardzo nowatorskie, gdyż analogie tego typu obiektów nie występują w Małopolsce, a dopiero w architekturze obronnej książąt śląskich m.in. zamek na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu i zamek na Ostrówku w Opolu.

To już koniec wycieczki wracam Busem do Sosnowca i PKP do Częstochowy.

Armata
 Zbroje rycerzy
 Zbroje rycerzy

 Broń palna Broń palna Kusze Stroje Broń palna Widok z Zamku Baszta zamkowa Baszta zamkowa Baszta zamkowa Widok z Zamku Widok z Zamku Klatka schodowa zamnku Klatka schodowa zamnku Klatka schodowa zamnku Kule armatnie Wyjście z zamku Gołąb z małymi Gołębie w wieży Widoki z wieży Widoki z wieży Widoki z wieży Widoki z wieży Wieża z dziedzińca zamku Dziedziniec zamku Dziedziniec zamku Wejście do karczmy Karczma zamkowa Karczma zamkowa Karczma zamkowa Karczma zamkowa Karczma zamkowa Na dziedzińcu Na dziedzińcu Na dziedzińcu Wychodzę z Zamku Resztki murów Resztki murów Znów będzie padać Pałac Mieroszewskich - Muzeum Pałac Mieroszewskich - Muzeum Pałac Mieroszewskich - Muzeum Pałac Mieroszewskich - Muzeum Przed pałacem Przed pałacem Przed pałacem Mury wokół Pałacu Mury wokół Pałacu Rzeźby w parku Rzeźby w parku Ekspozycje muzealne Ekspozycje muzealne Ekspozycje muzealne Ekspozycje muzealne Ekspozycje muzealne Ekspozycje muzealne Ekspozycje muzealne Ekspozycje muzealne Ekspozycje muzealne Ekspozycje muzealne Ekspozycje muzealne Przed Muzeum Widok z Muzeum na Zamek Ruiny Zamku w Sławkowie Ruiny Zamku w Sławkowie Ruiny Zamku w Sławkowie Ruiny Zamku w Sławkowie Ruiny Zamku w Sławkowie Ruiny Zamku w Sławkowie Ruiny Zamku w Sławkowie Ruiny Zamku w Sławkowie Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego Wokół kościoła Wokół kościoła Wnętrze kościoła Wnętrze kościoła Wnętrze kościoła Wnętrze kościoła Sławków Karczma Austeria Karczma Austeria Rynek w Sławkowie Rynek w Sławkowie Rynek w Sławkowie Rynek w Sławkowie - figura w kapliczce Rynek w Sławkowie Rynek w Sławkowie Rynek w Sławkowie Rynek w Sławkowie
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów
2012-05-14 07:08:14

Bardzo dziękuje wszystkim za miłe słowa. Szkoda że nie dopisała pogoda. W tą sobotę jeszcze Siewierz. a resztę zamków i strażnic w czerwcu na szlaku z Krakowa do Częstochowa/ Szlak Orlich Gniazd/.

Miłego dnia i pozdrawiam  Tadek

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2012-05-13 21:50:28

Tadeusz fajnie opisane.:)Ja osobiście bardzo lubie Sławków. Dawniej dzierżawe starej karczmy Austeria miał pasjonat pan Krzysztof, który często w stroju szlachcica sam witał gości!!! Zakładal żupan, oprowadzał po karczmie (zwiedziłam wozownie, piwniczkę winną) , mógł opowiadać i opwiadać o historii tego miejsca ;było arcyciekawie! Niestety teraz , już ktoś inny jest dzierżawca .Szkoda....

pozdrawiam wstawiając foty dotyczącego powyższego:)

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2012-05-13 19:12:41

Ależ mi się ten Sławków podoba, klimacik taki jakiś ma. Będzin oczywiście też, wycieczka super i ładne fotki! Relacja wypasiona, informacji dużo - podziwiam Cię za cierpliwość w opisach informacyjno-historycznych, ja jej nie mam.

Pozdrawiam

Gość
2012-05-13 18:15:47

Ale mnie zaskoczyłeś tą informacją o Będzinie i jego zamku... Jak zawsze wszystko przedstawiłeś ze smakiem, zachęcającym do skosztowania... Pewnie za jakiś czas dam się skusić. Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2012-05-13 18:06:36

Widzę, że gołąbek dalej w Wieży wysiaduje. Fajna wycieczka.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020