Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Krajno Pierwsze, Tadeusz Walkowicz

Szlak Świętokrzyski czII

2012-05-04
2012-05-08 12:26:04
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów

TRASA 632

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Święta Katarzyna > Miedziana Góra

2 Dzień. Święta Katarzyna – Miedziana Góra.Radostowa - szczyt w Górach Świętokrzyskich, w paśmie Łysogór, położony na terenie Podkieleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. 451 m n.p.m. Wzgórze zbudowane jest z kwarcytów kambryjskich. Od strony zachodniej ograniczone jest przełomem rzeki Lubrzanki. Od strony wschodniej przechodzi w Wymyśloną i dalej w Kraiński Grzbiet, łączący Radostową z Łysicą. Na północno-zachodnim stoku góry znajduje się trasa narciarska, z wyciągiem talerzykowym. Trasa ma 800 m długości i od 50 do 200 m szerokości. Różnica poziomów wynosi 105 m. Na szczycie góry znajduje się znak pomiarowy, nad którym wznoszą się pozostałości wieży triangulacyjnej. U stóp góry, we wsi Ciekoty wychował się pisarz Stefan Żeromski, który nazywał Radostową – Górą Domową.

 Pomnik Partyzantów Ziemi Kieleckiej
Pomnik Partyzantów Ziemi Kieleckiej


Ameliówka - siedlisko w gminie Masłów, w sołectwie Mąchocice Kapitulne. Siedlisko przed II wojną światową miało nazwę "Kolonia Ameliówka". Położone w Górach Świętokrzyskich, w przełomie rzeki Lubrzanki pomiędzy górami Radostową i Klonówką. Znajduje się tu wyciąg narciarski oraz ośrodki wypoczynkowe Przedwiośnie i Ameliówka. Nazwa wsi związana jest z rodziną Wieszeniewskich, która w roku 1903 wykupiła tereny na zboczu Dąbrówki. Rodzina ta wybudowała pensjonat, który na cześć właścicielki, pani Amelii, został nazwany Ameliówką. Założycielka pensjonatu zmarła w roku 1939. Pochowana jest na cmentarzu w Leszczynach.

Dąbrówka - szczyt w Paśmie Masłowskim, w Górach Świętokrzyskich, stanowiący północną odnogę wschodniej części grzbietu Klonówki. Góra pokryta jest w całości lasem liściastym. Jej wschodnie zbocza stromo opadają ku przełomowi Lubrzanki.

Kapliczka na Przełęczy Krajeńskiej
Kapliczka na Przełęczy Krajeńskiej
Na szlaku często spotykam takie zabytki

Diabelski Kamień (inaczej Wielki Kamień) - okazały fragment kwarcytowej grani skalnej środkowej części Pasma Masłowskiego w Górach Świętokrzyskich, około 3 km na wschód od Masłowa Pierwszego. Na skale można zauważyć charakterystyczne rysy tektoniczne. Według legendy, skałę zrzucił diabeł, przelatujący w stronę klasztoru na Świętym Krzyżu. Diabeł nie zdążył zniszczyć klasztoru i upuścił kamień na szczyt góry Klonówki z powodu koguta, który zapiał w pobliskich Mąchocicach. Do tej pory można znaleźć ślady czarcich pazurów na skale.Klonówka - grzbiet we wschodniej części Pasma Masłowskiego w Górach Świętokrzyskich. Ciągnie się na długości 3 km od wsi Masłów Drugi na zachód po przełom Lubrzanki na wschód. W najwyższym punkcie grzbiet osiąga wysokość 473 m n.p.m. Z usytuowanej na wzgórzu platformy widokowej rozciąga się rozległa panorama na zachodnią część Niecki Łagowskiej.

W oddali Łysica
W oddali Łysica

Masłów Pierwszy miejscowość leży nad rzeką Silnicą. Znajduje się w niej lotnisko Kielce-Masłów. Od 1827 r. miejscowość należała do rządowych dóbr górniczej Ekonomii Kieleckiej.

Zabytki: Kościół pw. Przemienienia Pańskiego, wybudowany w latach 1926-1937, w miejscu drewnianego kościoła z 1835 r. Wśród wyposażenia znajdują się m.in. ołtarz (1960) i stacje drogi krzyżowej, Dwór Maleckich, znajdujący się na skraju miejscowości. Domaniówka - szczyt w Paśmie Masłowskim. Górne partie Domaniówki porośnięte są lasem dębowym. Na południowym zboczu, z którego rozciąga się widok na Świnią Górę, znajduje się oddany do eksploatacji w 1984 r. zbiornik wodociągowy „Świerczyny” o pojemności 10 000 m³.

. Wiosna w Krajnie I
. Wiosna w Krajnie I

Dąbrowa - wieś w gminie Masłów. Składa się z 4 części: Dąbrowa-Kolonia, Zabieligórze, Koszarka, Dąbrowa-Osiedle. Większa część Dąbrowy po rozczłonkowaniu tego obszaru znajduje się w Kielcach, a pozostały jej obszar w gminie Masłów. W części kieleckiej zlokalizowany jest kościół pw. NMP Matki Kościoła oraz drewniana kaplica o konstrukcji zrębowej, wzniesiona ok. poł. XIX wieku (1866 r.). Na skraju gminy, na stoku Świniej Góry znajduje się cmentarz choleryczny.

Krzemionka - szczyt w Paśmie Masłowskim. Góra w całości porośnięta jest lasem jodłowym. Od zachodu opływa ją potok Sufragańczyk. U podnóży jej północnego stoku znajdują się źródła Sufragańca.

Poeci ludowi
Poeci ludowi
Góra Wymyślona

Tumlin-Węgle - wieś w gminie Zagnańsk Początki osady sięgają XI w. Należała do biskupów krakowskich. W XVI w. rozwinęło się wokół niej górnictwo miedzi. Zabytki: Kościół z 1599 r. Krzyż misyjny z 1826 r. Cmentarz parafialny z 1842 r. na szczycie Góry Grodowej (399 m n.p.m.), zachowały się resztki kamiennych wałów otaczających istniejący tu kiedyś pogański ośrodek kultowy. murowana kapliczka z 1850 r.

Na tym kończę drugi dzień 36 km. Zatrzymuję się w hotelu Miedziana Góra. Dopadła mnie burza i potężna ulewa.

Pod górkę - znowu upał
Pod górkę - znowu upał

Na szlaku Potok Lubrzanka Za chwilę przechodzę drogę do Mąchocic Kapitulnych Wezeł szlaków Podejście na Dąbrówkę dało mi popalić Dywany z płatków Oryginalna kapliczka Diabelski Kamień Diabelski Kamień Teraz do Masłowa Kościół w Masłowie Pierwszym Kościół w Masłowie Pierwszym Wewnątrz kościoła Wewnątrz kościoła Wewnątrz kościoła Kościół w Masłowie Pierwszym Kościół w Masłowie Pierwszym Droga krzyżowa Droga krzyżowa Kocie spotkanie Hotelik w Masłowie Tędy na lotnisko Jan Paweł II Góra Domaniówka Wiosna Na szlaku Na szlaku Dąbrowa - w oddali Kielce W kierunku drogi - nr 7 Pada sobie Tędy idzie szlak - nie mam łodzi Droga nr 7 Wiadukt do lasu Ja też witam Płyta pomnika Pomnik W kierunku wsi Węgle A ty gdzie idziesz Wieś Węgle Wieś Węgle Wzgórza Tumlińskie Kościół w Tumlinie Kościół w Tumlinie Kościół w Tumlinie - kapliczka Kościół w Tumlinie Droga na Kostomłoty Drugie . Miejce kultu pogan na górze Grodowa Kamieniołom na górze Grodowej Kamieniołom na górze Grodowej
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2012-05-08 21:27:08

Ciekawa trasa, śliczne fotki i bardzo fajnie, że je podpisujesz. Szlak "wodny" rewelacyjny:)))

Pozdrowienia

Gość
2012-05-08 15:07:13

Tadziu, napiszę tylko, że mi się podoba, bo jeszcze jest jedna część.

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2012-05-08 13:09:18

My znamy Miedzianą górę z ulicznego toru wyścigowego :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020