Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Zbyszek Mat

Wokół Jeziora Głębokiego – Zielony Szczecin

2012-05-02
2012-05-02 11:12:15
Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

 

Zielony Szczecin  -  Spacery i wycieczki

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
SzczecinWokół Jeziora Głębokiego – Zielony SzczecinW granicach Szczecina w północnej części, w dolinie u podnóża Wzgórz Warszewskich na terenie Puszczy Wkrzańskiej jest Jezioro Głębokie - Glambeck See. Część jeziora wydzielono, jako popularne kąpielisko miejskie „ Głębokie” z dobrą komunikunikacją z centrum miasta, jak i okolicznymi dzielnicami Szczecina.

Główną atrakcją jeziora jest trasa spacerowa, która nie jest ona może najdłuższa, ale można miło spędzić tu czas, a podziwiać jest co, bo miejsce malownicze, spokojne (no może nie w weekendy) - ale to świadczy o popularności tych miejsc wśród Szczecinian i miejsce idealne na spacery. Na trasie jest kilka miejsc na pikniki, ale w ładną pogodę są najczęściej pełne ludzi a więc może tych dni raczej unikać!

Rok 1418 – książęta szczecińscy, Otton II i Kazimierz V wyrazili zgodę, by odprowadzać do jeziora wodę z potoku Osówka służącą do poruszania młynów w Dolinie Siedmiu Młynów, a od XIX-go wieku popularne miejsce wycieczek. Po zbudowaniu kąpielisko nad Jeziorem Głębokim w latach 20-tych XX wieku cieszy się popularnością wśród Szczecinian do dziś.Spacerowo-rowerowy szlak „Wokół Jeziora Głębokiego" o długości ok. 6 km rozpoczyna się na przy pętli tramwajowej "Głębokie" i prowadzi przez leśne parkingi z wytyczonymi miejscami do palenia ognisk i grillowania przy drodze i nad brzegiem jeziora, otacza jezioro i kończy się przy ul. Kąpieliskowej na osiedlu Głębokie. Wytyczona na szlaku trasa ścieżki dydaktycznej biegnie wzdłuż północno – zachodniego brzegu, do bagiennej zachodniej części jeziora „ Uroczyska”. Na umieszczonych tablicach edukacyjnych można przeczytać o przyrodzie jeziora Głębokie. Bagniste brzegi na „Uroczysku” dość skutecznie ograniczają wstęp dla turystów. Ma to ogromne znaczenie dla utrzymania wielu gatunków rzadkich zwierząt. Wystarczy w okresie lęgowym zatrzymać się na kilkanaście minut i przy odrobinie szczęścia dostrzec żaby moczarowe. Wytworzyła się tutaj roślinność szuwarowa. Jest to najbogatszy przyrodniczo fragment jeziora . Brzegi porastają szuwary trzciny pospolitej, pałki wodnej, mozgi trzcinowej. Zarośla wierzbowe tworzy wierzba szara i uszata.

Wchodząc w głąb lasu możemy spotkać różnych przedstawicieli świata zwierząt: dziki, nornice, borsuki i dużo, dużo więcej ……….. i ptaki, których obserwacja wymaga jednak ciszy i spokoju. Ale takie zachowanie wynagradzają tu śpiewem i barwnym upierzeniem. Spacerując jesienią czy zimą możemy zobaczyć tu wiele gatunków ptaków przelotnych.

Miejsce „ wokół Jeziora Głębokiego „ to jedno z wielu, wielu miejsc i tras spacerowych Zielonego Szczecina.

Z wędrówki z moim wnukiem

Zbyszek Mat

Zielony Szczecin

http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,4828,szczecin-szczecin--szczecin-.html

Jezioro Głębokie w Szczecinie Jezioro Głębokie w Szczecinie
Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów
2012-05-04 07:13:06

 

Witam

Każdy z nas ma swojego  „motywatora” (mój ma już 13 lat) do naszych wycieczek i poszukiwania ciekawych miejsc. I w Waszych okolicach takich miejsc  jest dużo ,a widzę to przeglądając zrealizowane wycieczki i trasy .. tak, tak Stanisławie i to jest  ta „radość oczu”. Nie sposób zobaczyć wszystko ale na podstawie   Waszych relacji można wybrać te najciekawsze ,szczególnie gdy tego czasu brakuje. 20 lat to dużo i wiele się zmienia a Toja   pisze że nigdy nie była w tych stronach – powinniście się wybrać bo wszystko tak szybko się zmienia w kraju. Warto. To już nie brak możliwości, bo w pogoni za tym światem musimy znaleźć i czas dla siebie. Polecam wybrzeże a wyjeżdżam w góry.

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2012-05-02 22:56:04

A ja nigdy nie byłam w tych stronach. Zbyszek bardzo ładnie kusi:))) Ciekawe przyrodniczo tereny wokół Szczecina, nie wiedziałam o nich.

Pozdrawiam i do zobaczenia gdzieś na szlaku:)))

Gość
2012-05-02 20:59:49

Jak ja dawno nie byłem w Szczecinie... chyba z 20 lat... Dzięki za przypomnienie. Pozdrawiam

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020