Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Kopiec wiślicki, Gabriela Jaworowska

ROWEROWA WYPRAWA PO OKOLICY

2012-04-25
2012-04-25 20:44:54
Avatar użytkownika
Gabriela Jaworowska Krajtroter 7595 kilometrów

Rowerem po Zabim Kraju sobota 21-04-2012

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Skoczów > Ochaby > Drogomyśl > Kiczyce > HarbutowiceWczesnym rankiem wszystko porobiłam, żeby móc wybrać się na wycieczkę rowerową po okolicy, ale zaczęło padać, więc jak się nie wypogodzi to sobota w domu…też lubię poleniuchować.

Wisła rzeka
Wisła rzeka

Po obiedzie deszcz ustal, więc rower i pedałuję ścieżką rowerową wzdłuż rzeki Wisły do Ochab i dalej do Drogomyśla, wioski, w której stoi w starym parku piękny dwór Kalischów z XVIII w. z dziedzińcem i budynkiem gospodarczym ( dwór wyremontowany, ale budynek gospodarczy stoi w opłakanym stanie). Dwór był własnością rodziny baronów Kalischów, którzy władali Drogomyślem do 1798r. Obecnie w dworze mieści się ośrodek opiekuńczo – wychowawczy. Na przeciw dworu stoi kościół Ewangelicki ufundowany przez dawnych właścicieli Drogomyśla Kalischów z 1788r. W tej wsi urodził się Jan Kowalczyk, nasz mistrz Olimpijski w jeździectwie.

Jadę dalej główną drogą wsi w stronę Gołysza odwiedzam, otwarty, katolicki koś Matki Bożej Częstochowskiej z 1969r. kościół wybudowany w nowoczesnym stylu.

koś św. Marcina w Ochabach
dawna obora w Drogomyślu


W Gołyszu, Akademia Nauk i same stawy ja się kieruję na dróżki między nimi, gdzie znajduje się alejka brzózek, która jest piękna o każdej porze roku, ale cóż znowu zaczyna padać deszcz, więc szybciutko na rower i kieruję się na Kiczyce, do baru u Jozefa, gdzie piję kawkę.

Po kawce i pogawędce z właścicielem dalej, cóż końcówka drogi a tu wychodzi piękne słońce, więc postanawiam jeszcze pojechać do Harbutowic do” Dybilasa” restauracji Zacisze, która słynie ze smacznej galaretki z nóżek. Jest to stara restauracja pamiętająca jeszcze czasy, kiedy kobiety chodziły w pięknych długich sukniach i w wielkich kapeluszach jak ogrody botaniczne.

dwór Kalischów
dwór Kalischów


Droga powrotna do Skoczowa przy pięknym słońcu w z dłuż ekspresowej drogi Bielsko – Cieszyn.

centrum Drogomyśla koś Ewngelicki Drogomyśl ołtarz w koś katolickim - Drogomyśl ... koś Matki Boskiej Częstochowskiej stawy gołyskie alejka brzozowa krzyż w polu już w Kiczycach koś w Ochabach widoczny ze ścieżki w Kiczycach stara kapliczka
Avatar użytkownika
Gabriela Jaworowska Krajtroter 7595 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2012-04-26 18:21:03

No tak góry, rower i co więcej trzeba., chyba że pogody. Stasiu w poznawaniu okolicy ma Ciebie Gabrysiu. Ja Mokunkę - dobrze mieć takich super Krajtroterów.

pozdrowionko.

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2012-04-26 10:12:12

Perfekcyjnie Gabrysiu, jak zawsze! Zdjęcia artystyczne, do tego z opisami. Świetne:-) Alejki obsadzone z obu stron drzewami zawsze mnie zachwycały, a alejka brzozowa którą jechałaś jest przeurocza. Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2012-04-26 08:25:31

Gabrysiu! Pięknie umiesz obfocić swoje rowerowe wyprawy, zawsze pokazujesz coś ciekawego. Alejka brzozowa jak marzenie, uwielbiam te drzewa, są takie…hmmm…wdzięczne i kobiece. A długie suknie i wielkie kapelusze...ciekawe jak byśmy w takich strojach wyglądały na szlakach :)))

Pozdrawiam wiosennie

Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2012-04-26 06:34:14

Ja też bardzo polubiłem rowerowe wyprawy  Gabrysi. Bociek w locie przepowiada szczęście. Nóżki w galarecie - chyba poproszę żonkę o zrobienie - kilka lat nie jadlem. Pozdrawiam

Gość
2012-04-25 21:14:47

Fajnie, że tu jesteś, bo przynajmniej lepiej poznaję swoje okolice. Pozdrawiam

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020