Skoczów koś. ewangelicki Świętej Trójcy., Gabriela Jaworowska

SZLAK JAKUBOWY c.d Skoczów -Simoradz

2012-04-15
2012-04-15 14:14:28
Avatar użytkownika
Gabriela Jaworowska Krajtroter 7595 kilometrów

Beskidzki Szlak Jakubowy, to jeden z odcinków całego szlaku,który kończy się u grobu św. Jakuba w Hiszpani. Nie ma jednej drogi, do celu mozna dotrzeć wieloma szlakami.  

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Skoczów > Simoradz > simoradzSłońce mocno świeci, ale temperatura nie za wysoka, więc przyjemny czas na króciutki wypad do Simoradza i będzie to dokończenie beskidzkiej Drogi Jakubowej, która rozpoczyna się w Szczyrku a kończy w Simoradzu i biegnie dalej aż do Santiago de Campostela w Hiszpanii gdzie leży grób św. Jakuba patrona pielgrzymów i turystów.

widok na Beskid Śląski.

Szlaków do celu podróży wiedzie wiele, więc można wybrać różne drogi, którymi dotrze się do grobu św. Jakuba.

Tak po obiedzie dla spalenia kalorii wymarsz z domu na skoczowską, Kaplicówkę 389m., czyli wzgórze wilamowickie, po drodze mijam dumnie stojący kościół ewangelicki św. Trójcy. Jeszcze troszkę pod górkę i już krzyż Papieski , który został przeniesiony z Katowic w 1985r. i góruje nad naszym małym miasteczkiem, a nocą pięknie oświetlony i widoczny z dalekich odległości, a obok krzyża kaplica św. Sarkandra z XIXw oraz pomnika gdzie stal ołtarz na którym odprawił mszę Papież Jan Paweł II 1995r. Rośnie również młodziutki dąb posadzony z żołędzi zebranych z dębu Chrobrego a nazwany imieniem naszego papieża.

I tak idę dalej i już Plaskowiec dzielnica na obrzeżach Skoczowa, a to już dwa kroki do Simoradza gdzie dalej idzie się drogą asfaltową, która prowadzi do Dębowca.Dziesięć minut marszu i ukazuje się z dala kościół św. Jakuba. Oczywiście kościół zamknięty, więc proszę proboszcza, (bardzo miły ksiądz) o otwarcie, więc jestem sama i mam czas na

kaplica św. Sarkandra na Kaplicówce.

zobaczenie wszystkiego z bliska, i na z fotografowanie pięknego kościółka.

w tym miejscu stał ołtarz

Kościół św. Jakuba Ap. Starszego to najstarszy obiekt sakralny na Śląsku Cieszyńskim, jego początki budowy pochodzą z XIII – XIV w a w ogóle pierwsze wzmianki o parafii pochodzą z 1286r.

Kościół wybudowany w stylu gotyckim z wieża w stylu neogotyckim a we wnętrzu wiele zabytków sztuki sakralnej, najstarszą częścią kościoła to mury o grubości 140 cm, które otaczają prezbiterium, a sklepienia i ściany to wspaniałego stare i cenne polichromie gotycko- renesansowe.

Według badań uznaje się kościół dawną Komanderą Templariuszy.

Jak już odwiedziłam Simoradz to jeszcze zwiedzam niedawno postawiony krzyż poświęcony ofiarom Katynia i katastrofie pod Smoleńskiem. Podziwiam piękne widoki na stawy w Dębowcu, które najpiękniejsze przy zachodzie słońca… jeszcze tylko kościół ewangelicko – augsburski Zesłania Ducha.

panorama na kopiec wiślicki

Zachował się jeszcze spichlerz z XVII, w ale w latach 70-tych został przeniesiony do parku etnograficznego w Chorzowie.

A i jeszcze pomnik przyrody, który w drodze powrotnej mam zamiar odwiedzić a to 180 letni buk zwyczajny o obwodzie 3 m i wysokości 28 m, który stoi na granicy Skoczowa a Simoradza w lesie. Znalazłam, ale cóż już nie stoi ten kolos został pewnie zwalony, przewrócony przez jakaś wichurę, już i tak jak na buk był wiekowym staruszkiem, pustym w środku…, ale jeszcze udało mi się zobaczyłam ten pomnik przyrody.

skoczowski orczyk na Kaplicówce
Avatar użytkownika
Gabriela Jaworowska Krajtroter 7595 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70913 kilometrów
2012-04-16 11:13:03

Pani Gabrysiu, Droga koleżanko i co tu napisać, czytam , oglądam fotki i nawet człowiek nie jest świadomy nie raz gdzie mieszka, że są takie miejca i właśnie dzięki takim osobom jak np Ty Drogo Gabrysiu - wiele osób się dowiaduje. Piątka jak nic

Pozdrowionko Roman

Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2012-04-16 09:28:04

Bardzo ciekawy opis i zachęta do wędrowania. Sandały w awatarze idealnie pasują do klimatu. Pozdrowienia.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 220037 kilometrów
2012-04-15 21:48:04

Gaba, jak zawsze pokazujesz nam coś ciekawego. Pooglądałam fotki, poczytałam i powiem, że nigdy tam nie byłam. Muszę to jednak nadrobić! Piątka:))

Gość
2012-04-15 17:26:42

Wbrew pozorom, wcale to nie takie drogie. Kolega z rodziną szli znad Atlantyku w Portugalii. Jedynym kosztem znaczącym to bilet na samolot. Jeśli ktoś chodzi  po górach, tak jak my, a także, jeśli nie potrzebuje się wygody, to samo przejście "jest pestką". 

Avatar użytkownika
Gabriela Jaworowska Krajtroter 7595 kilometrów
2012-04-15 17:18:20

Stasiu! Wiesz też mam ochote na tą pielgrzymkę do Hiszpani ale chyba braknie mi sił jak się dorobie środków na taką wyprawę.

Pozdrawiam

Gość
2012-04-15 16:32:24

Gabrysiu, nigdy nie miałem tego szczęścia, by z Kaplicówki tak wyraźnie było widać pasmo Skrzycznego. Poza tym, Twoją relacją pobudziłaś uśpione pragnienie dojścia do Santiago de Compostella. Jak na razie nie mam ani czasu, ani środków... ale chyba jeszcze trochę pożyję i zrealizuję to marzenie.

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2012-04-15 16:24:34

Gabrysiu! Piękna wycieczka, śliczne fotki. Bardzo podoba mi się wnętrze kościoła w Simoradzu. Oj, żeby tak mieć duuuużo czasu i móc zwiedzić wszystkie te ciekawe miejsca przedstawiane przez Krajtroterów!

Pozdrawiam

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020