Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Gabriela Jaworowska

Kossakówka

2012-04-02
2012-04-02 20:19:20
Avatar użytkownika
Gabriela Jaworowska Krajtroter 7595 kilometrów

zwiedzania centrum Kossaków w Górkach Wielkich

oraz grobu Zofii Kossak Szatkowskiej

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Górki WielkiePrima Aprilis, więc i pogoda taka, raz śnieg, raz deszcz, wiatr i trochę słońca, i co robić w taką niedzielę, jakoś nie mogę wysiedzieć więc jednak może na trochę na rower. Ale gdzie?, więc do Górek Wielkich tak dawno nie odwiedzałam Kossakówki.

Kużnia Ustroń
Zespół Szkół Zawodowych na Bajerkach


Wsiadam na rower, słońce zaczęło świecić niebo niebieskie z białymi chmurkami, już jadąc wałem nad Wisłą witają mnie kaczuszki, parka, jakieś ptaszki buszujące po chaszczach, w ogóle jedzie się przyjemnie.

Drogą Skoczów Brenna mijam Kuźnię Ustroń w Skoczowie jakiś zakład transportowy i tak wjeżdżam na wiadukt z dołu prowadzi ekspresowa droga Bielsko Cieszyn i tak już za moment dawny dworek Kossaków, który mnie wita koniem w parku a w tle klasztor oj. Franciszkanów z koś. Św. Jana Sarkandra, zwiedzam najpierw centrum Kossakówki, trochę fotek i do parku oczywiście najpierw do starego drzewa, zawsze mnie urzeka jego starość, popatrzeć na dworek z, 1781r. który został

Droga ekspresowa
Droga ekspresowa


zakupiony przez Tadeusza Kossaka po pierwszej wojnie światowej, a który spłonął w czasie drugiej wojny światowej- 1945r, gdzie mieszkalna Zofia Kossak Szczucka Szatkowska, a po pożarze przeniosła się do byłego domku ogrodnika, gdzie tworzyła swoje dzieła, a teraz mieści się tam muzeum poświęcone jej życiu i pracy.

Nie miałam szczęścia i nie spotkałam Pani Ani wnuczki Zofii Kossak, która cały dworek przekształciła w centrum, gdzie odbywają się wspaniale imprezy kulturalne, plenery rzeźbiarskie, malarskie i wiele innych.

skoczowskie stawy i koś. w Pogórzu
skoczowskie stawy i koś. w Pogórzu

Więc dalej w drogę jak już jestem to jeszcze dalej na cmentarz do grobu gdzie spoczywa nasza pisarka, więc jadę sobie rowerkiem brzegiem Brynicy do centrum wsi obok koś. p.w. Wszystkich Świętych zbudowany przez byłych właścicieli wsi Góreckich z XVI w. a z takich ciekawostek to w kościele na strychu zadomowiły się chronione gatunki nietoperzy.

Modlitwa przy grobie, zapalenie zniczu i dalej do domu, bo słoneczko chyli się ku zachodowi i zaczyna się robić naprawdę chłodno.

Koń w parku
urokliwe stare drzewo w parku dwór od stony parku dom ogrodnika tablica pamiątkowa stary spichlerz hotel u Kossaków Dwór od strony głównej po lewej to Zebrzydka Brynica koś p.w. Wszystkich Świętych Grób Zofii Kossak Szatkowskiej zajazd w Górkach Wielkich stawy w drodze powrotnej
Avatar użytkownika
Gabriela Jaworowska Krajtroter 7595 kilometrów

Komentarze

Gość
2012-04-03 21:44:09

Romku, oby więcej było takich konkurentek czy konkurentów, hahaha

Avatar użytkownika
Arkadiusz Musielak Krajtroter 6260 kilometrów
2012-04-03 21:10:46

Świetna relacja, świetne zdjęcia i oczywiście super wycieczka. Czytając Twoją relację wprost nie mogę się doczekać aż sam dosiądę mojego "dwukołowego rumaka". Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2012-04-03 13:17:41

[cytuj autor='Gąsiorek Paweł'] Coś tak czuję ,że z chwilą pierwszej wycieczki rowerowej tego roku , już teraz Gabrysia "zasypie " nas swoimi super relacjami i pieknym obfoceniem ! Tak trzymać Gabrysiu !!!! [/cytuj]

Zgadzam się z Pawłem i dodam że wyrosła nam znakomita  konkurentka Stasiowi - Tak, tak czekam na więcej , więcej wypraw.

Avatar użytkownika
Paweł Gąsiorek Krajtroter 10652 kilometrów
2012-04-03 09:30:25

Coś tak czuję ,że z chwilą pierwszej wycieczki rowerowej tego roku , już teraz Gabrysia "zasypie " nas swoimi super relacjami i pieknym obfoceniem ! Tak trzymać Gabrysiu !!!!

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2012-04-02 22:33:04

Relacja świetnie opisana, a zdjęcia dopracowane- znakomicie przedstawiają klimat odwiedzonych przez Ciebie okolic. Niesamowite są kolory nieba- widać, że chmury gnane były przez silne wietrzysko! Dzieki Twoim Gabrysiu opisom oglądanie Twoich zdjęć to prawdziwa przyjemność.Nie byłam jeszcze w Górkach Wielkich- czyli kolejne miejsce do odwiedzenia. Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2012-04-02 22:24:03

[cytuj autor=' mokunka'] Gabrysiu, pieknie obfociłaś wszystko .Zdjęcia śliczne , wyraźne ,słoneczne:) bardzo ciekawy opis, piąteczka zasłużona! pozdrawiam:))) [/cytuj]

No wlaśnie :)))

Pozdrawiam

 

Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2012-04-02 21:36:10

Ciekawy opis i bardzo dobre zdjęcia. Miałem przyjemność być na dwudniowym szkoleniu u Kossaków. Bardzo miło wspominam to miejsce i ludzi. Pozdrawiam

Gość
2012-04-02 20:51:41

Niesamowite te ciemne chmury nad Górkami Wielkimi. Dobrze, że pojechałaś, ja porządnie wyziąbiłem się przez godzinę czekając na autobus, który nie przyjechał, a miałem zamiar jechać do Strumienia. Wróciłem do domu i cieszyłem się, że mam ciepełko dokoła.

Dzięki za relację i pozdrawiam.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2012-04-02 20:35:58

Gabrysiu, pieknie obfociłaś wszystko .Zdjęcia śliczne , wyraźne ,słoneczne:) bardzo ciekawy opis, piąteczka zasłużona! pozdrawiam:)))

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020