Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Grota komonieckiego, Marcin Walczak

Grota Komonieckiego - Beskid Mały

2012-03-21
2012-03-21 17:15:49
Avatar użytkownika
Marcin Walczak Krajtroter 5256 kilometrów

Grota Komonieckiego to rejony wyjęte z odmiennej rzeczywistości. kojarzone z baśniowymi sceneriami albo jak kto woli - klimatem prosto z Narnii. A wszystko to w zakresie kilkugodzinnej wyprawy z rejonów Bielska-Białej. Powróciła też kwestia zimowego bezpieczeństwa w górach. Problem dylematu: udajemy się dalej czy zawracamy

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Las

Przybliża się następny weekend. W tym roku weekendy zbliżają się bardzo prędko. Jeszcze żwawiej przemijają. Czas opuścić tą zurbanizowaną puszkę i zachłysnąć się świeżym klimatem. Lodowatym klimatem. Ponownie spotkać znajomych. Pogadać. Pośmiać się. Zasmakować wolności i dobrowolnie dać się ponownie zapuszkować.

Brakuje takich pędzli, ażeby przedstawić widoki naszej lodowej jaskini. Wszystko precyzyjnie zamrożone. Rzadkie dzieło, każdej nocy i co dnia korygowane boską dłonią. Słynny już lodospad pokrywa 60 procent szerokości groty. Latem ledwo co kilka kropel ścieka z góry. Teraz mamy do czynienia z naturalną lodową ścianą. Proszeni na koncert barw wkraczamy do wnętrza. Ta sama lodowa ściana, niczym muzyka z harfy, przepuszcza słoneczne promienie do wnętrza. Barwy stonowane, tak bardzo rzadkie dla oka.

W otchłani galeria lodowych zjawisk. Lekcja geografii w najlepszym wydaniu. Trzeba troszkę się wspomóc encyklopedią. Na górze zwisają lodowe stalaktyty pojawiające się w wyniku zamarznięcia kapiącej wody ze stropu. Od podłoża mamy do czynienia ze stalagmitem, który również jest efektem zamarzania kapiącej ze stropu wody, jednak przy gruncie. W wyniku złączenia stalaktytu ze stalagmitem powstaje kolumna nazywana stalagnatem.

A co do groty to nie jest to Grota Komunickiego, bynajmniej nie Kumunieckiego tylko Grota Komonieckiego. Od żywieckiego wójta Andrzeja Komonieckiego, który to w swojej kronice - "Dziejopis Żywiecki" po raz pierwszy zaprezentował grotę (1704r.).

W Ślemieńskim zaś Państwie w Pośrednim Groniu w Hali Siwcowej nad wsią Lasem jest skała wielka, co przed nią wierzchem woda idzie, a pod nią dziura jest, w którą może sto statku wegnać i w niej tam sposobnie stanąć; będąc w skale obszerno, jak jaskinia jaka z natury uczyniona.

Pierwszy raz nazwę Groty Komonieckiego wykorzystał w monografii "Ziemi Wadowickiej" Aleksy Siemionow.

Jaskinia zlokalizowana jest we wschodniej frakcji Beskidu Małego w źródliskowym terenie potoku Dusiaca. Z tej przyczyny również charakterystyczny na wiosnę ciek wodny przecinający grotę w 1/3 szerokości i zimowy lodospad. Grota posiada powierzchnie ok. 115 m2.

Grota Komonieckiego to nie jedyna atrakcja w tym obszarze. Z tego niewielkiego cieku z dachu jaskini niespełna 30 metrój poniżej znajduje się Wodospad Dusicy. Prezentuje się równie imponująco co Grota Komonieckiego! Lodospad robi na nas wrażenie.

Tak jak w rzetelnych filmach, rozpoczęło się niewinnie. Była jaskinia, był wodospad, uśmieszki, przetarta droga etc. Grozy nie będzie, jednak parę zapytań się pojawi...

Wspinamy się w stronę Anuli, przebijając się przez duże wielkości śniegu. Dochodzimy do wydeptanej ścieżki. Luzik życzyłoby się powiedzieć. Niby ktoś szedł, jednak w ogóle nie jest lekko. Co jakiś czas załamujemy się to po kolana to po pas. Jest kupa śmiechu.... Pod Gibasowym Groniem ślad zaczyna się urywać. Widać tylko pozostałości po biegówkach. Reszta zawiana, albo nikt tym szlakiem nie poruszał się. Jestem zaskoczony. Cóż zobaczymy na ile porządna i zmrożona jest ta śnieżna powłoka. Wolno trawersujemy szczyt Gibasowego Gronia. A w zasadzie torujemy trasę i co chwile zapadamy się głęboko w biały puch. Nie jest on na tyle mocny, ażeby nie poddać się pod naszym ciężarem. Przybliża się 15.00. Za godzinę będzie się już robić mrok. Torujemy dalej? Czy zawracamy? Ogarnia mnie wielkie zwątpienie poparte małym zużyciem. Wyłącznym pocieszeniem jest dla mnie trwała pogoda. Z tej strony nie grozi nam dodatkowe niebezpieczeństwo. Po minionych doniesieniach o akcjach ratowniczych wyostrza się głos rozsądku. Do Stacha jest jeszcze z 30 minut. Lecz zimą to może być 4 razy więcej. Decyzja idziemy.... Zawsze możemy u Niego awaryjnie przenocować.

Na nasze szczęście, Staszek ma tutaj swoją trasę wiodącą do Ślemienia. Kompletnie nie znane nam leśne zakamarki. Bezpiecznie, przy świetle czołówek maszerujemy w dół. Bardzo mroczny, tajemniczy klimat, w jakim to najgłośniej słyszany jest osobisty oddech i uderzanie serca. Na niebie inwazja gwiazd... Jesteśmy w Ślemieniu Pod Borem. Ziąb przybliża się do 20 stopni... Jest sporo chłodniej aniżeli na grani. Pozostanie nam dojść drogą asfaltową do miejscowości Las.Grota Komonieckiego Grota Komonieckiego Grota Komonieckego Grota Komonieckiego
Avatar użytkownika
Marcin Walczak Krajtroter 5256 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
2012-09-20 00:45:36

trzeba przyznać, że robi wrażenie, zwłaszca po drugiej stronie kurtyny ;)

Avatar użytkownika
Marcin Walczak Krajtroter 5256 kilometrów
2012-03-22 20:29:55

Dziękuję bardzo za miłe komentarze! Miejsce to jest na prawdę niezwykłe, więc warto je odwiedzić - zwłaszcza przy dużych mrozach :)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134088 kilometrów
2012-03-22 20:26:30

Fajnie się czyta o rejonach tak bliskich sercu:) Piękne zdjęcia z tej groty, chłopki lodowe fantastyczne, zasłona lodowa też :)

Avatar użytkownika
Anna Siemomysła Krajtroter 6623 kilometrów
2012-03-22 08:59:34

Cóż powiedzieć - Piękny Jest Ten Świat! Dobrze, że ciągle jest co odkrywać i że ciągle są odkrywcy - jak Ty!

Pozdrowienia!

 

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2012-03-22 08:11:56

Marcin! Jaka piekna barwna relacja!

Sama poezja, a momentami opowieść z dreszczykiem! Film- rewelacja! Zupełnie nie znam tej części Beskidu Małego, chociaż teraz widzę, że on wcale nie taki Mały. Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2012-03-22 07:30:02

Piękna, dopieszczona relacja. Wydawało mi się, że znam Beskid Mały.  Pozdrowienia.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219537 kilometrów
2012-03-21 22:00:57

Marcin fotki i film rewelka, świetnie to wygląda :) pozdrawiam:)))

Avatar użytkownika
Arkadiusz Musielak Krajtroter 6260 kilometrów
2012-03-21 21:24:54

Świetna relacja - świetnej wycieczki. Tylko poazdrościć wyprawy, wrażeń, widoków i przeżyć. :)))

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2012-03-21 20:21:30

Fajne sopelki a wyprawa z dreszczykiem emocji brawo za wytrwałość pozdrawiamy

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020