Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Fascynacje Biebrzańskie, Danuta

Fascynacje Biebrzańskie czyli człowiek na mokradłach

2006-05-01 - 2006-05-04
2012-03-21 13:08:12
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Na przełomie kwietnia i maja nad Bagnami Biebrzańskimi przelatują tysiące ptaków.Jest to obszar specjalnej ochrony siedlisk , jedna z ostatnich ostoi dzikiej przyrody w Europie. Poniżej relacja z archiwum moich wypraw w Bagna.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
> Leśniczówka Grzędy > Czerwone Bagno > Grobla Honczarowska > Osowiec > Bagna Biebrzańskie > Osowiec Twierdza

Jaki zabrać ekwipunek na górskie wędrówki- wielu z nas wie. Co jest niezbędne na wycieczce samochodowej lub autokarowej – też wiemy. Ale co zabrać na wyprawę w bagna? Najważniejsze to dobra lornetka i aparat fotograficzny. Mogą się też przydać wysokie kalosze, chociaż te ostatnie można wypożyczyć na miejscu. No i oczywiście trzeba zabrać termos z herbatą i prowiant, bo wyprawy są całodniowe.Na terenie Parku wytyczone są szlaki turystyczne piesze, rowerowe i konne. Na kilku z nich wybudowano wieże i pomosty widokowe oraz położono kładki, ułatwiające przejście po grząskim terenie.

Fascynacje Biebrzańskie czyli człowiek na mokradłach
Fascynacje Biebrzańskie czyli człowiek na mokradłach


Chcę przybliżyć Bagna Biebrzańskie, bezkresne przestrzenie mokradeł, rozlewiska jednej z ostatnich w Europie nieujarzmionych rzek, gdzie króluje przyroda i gdzie człowiek wciąż żyje zgodnie z jej rytmem, a współczesność przeplata się z bogatą tradycją i historią.

Takich miejsc jak Dolina Biebrzy jest w Europie coraz mniej. I coraz więcej ludzi, którzy chcą tutaj przyjeżdżać, podpatrywać pory roku, podsłuchiwać przyrodę.

leśna droga w BPN
bagno zwyczajne

Atrakcją jest pustka, bez kominów, słupów telegraficznych, asfaltu. Ogromne hektary otwartej przestrzeni muszą robić wrażenie. Przyroda biebrzańska jest dzika i przypomina tundrę.Kiedy woda zejdzie z rozlewisk, pierwsze zaczynają kwitnąć kaczeńce. Jest żółto i żółto, w którą by nie spojrzeć stronę.

sasanki
sasanki

Sięgam do archiwum wycieczek… wykorzystując wolne dni na początku maja- wielokrotnie wyjeżdżaliśmy do Goniądza lub Mścich – niewielkich miejscowości w sercu otuliny biebrzańskiej. Pokochaliśmy te okolice, bo mogliśmy tam cieszyć się niezwykłym bogactwem świata roślin i zwierząt, przemierzać największy polski park narodowy pieszo, podglądać ptaki, tropić łosie i bobry.

Na przełomie kwietnia i maja - nad Biebrzą widać tysiące ptaków różnych gatunków, część z nich jedynie zatrzymuje się tam, by bezpiecznie odpocząć i pożywić się, część zostaje.

sasanka
sasanka

Wiosną Biebrza to ptasie eldorado, tutaj żerują przed dalszą podróżą. Nurkują, grzebią dziobami po dnie rozlewiska lub skubią oziminę na polach, przeszukują kępy trawy. W ciągu paru dni można zobaczyć ogromnie dużo różnych gatunków ptaków. Ktoś policzył, że nawet do 150 gatunków. Są cietrzewie, żurawie, batalion – bojownik znad bagien, gęsi, dubelt, wodniczka, derkacz, rycyk, kszyk i wiele, wiele innych.

Zrywaliśmy się o świcie, maszerowaliśmy po kładkach, błocie i rozległych przestrzeniach, aby dotrzeć w to jedno jedyne miejsce gdzie ptaki pojawiały się w postaci wymarzonego prezentu. Wdrapywaliśmy się na ambony, aby wyczekiwać na łosie- króla bagien. W trakcie wędrówki po biebrzańskich szlakach odnajdywaliśmy żeremia bobrów – największych gryzoni Europy i widzieliśmy ślady jego bytowania.

Ols wiosną

Wieczorami siadaliśmy na wzniesieniu gdzie mając przed sobą prawdziwy Amfiteatr Przyrody- wsłuchiwaliśmy się w chór śpiewaków powracających do gniazd i układających się do snu. Wiem jedno- Bagna Biebrzańskie wciągają...

zalany ols wiosną
zalany ols wiosną

Biebrzański Park Narodowy Widok z Wilczej Góry Widok z Wilczej Góry Widok z Wilczej Góry Widok z Wilczej Góry Widok z Wilczej Góry wiosennie :-) przeszkody na szlaku Widok z wieży na Wilczej Górze jedna z wielu leśnych dróg kładka w Rezerwacie Czerwone Bagno kładka w Rezerwacie Czerwone Bagno kładka w Rezerwacie Czerwone Bagno Czerwone Bagno- rezerwat przyrody święta sosna z kapliczką droga do Leśniczówki Grzędy droga do Leśniczówki Grzędy wiosenne zawilce zawilce Grobla Honczarowska to również Bagno Ławki biebrzańskie przestrzenie biebrzańskie przestrzenie biebrzańskie przestrzenie biebrzańskie przestrzenie- widok z platformy widokowej biebrzańskie przestrzenie- widok z platformy widokowej Fascynacje Biebrzańskie czyli człowiek na mokradłach wiosna! :-) batalionowa łąka batalionowa łąka batalionowa łąka batalionowa łąka batalionowa łąka ślady łosich zębów dzieło pana bobra dzieło bobra żeremia żeremia ambona na Grobli honczarowskiej Fascynacje Biebrzańskie czyli człowiek na mokradłach kościół w Goniądzu rozlewiska w żółtych odcieniach kaczeńce na rozlewiskach
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2012-04-23 10:55:25

[cytuj autor='Siemomysła Anna'] Tegoroczne wakacje planujemy spędzić na wschodzie Polski, przemierzając go z północy na południe - Twoja opowieść, to cenna wskazówka! Dziękuję! Pozdrowienia! [/cytuj]

Realizujesz Aniu moje marzenia! :-)  Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem zwiedzenia kraju wzdłuż granic. Na razie niestety są to tylko plany, bo życie ma inny scenariusz. Ciekawa jestem Twojej wyprawy i z uwagą będę śledziła relacje. Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Anna Siemomysła Krajtroter 6623 kilometrów
2012-04-22 20:36:14

150 gatunków ptaków! Ależ tam musi być hałas! A ja dziś widziałam czajkę spacerującą po gliwickiej strefie ekonomicznej. Śliczna!

Mokro i płasko - ależ tam inaczej niż u nas! Tegoroczne wakacje planujemy spędzić na wschodzie Polski, przemierzając go z północy na południe - Twoja opowieść, to cenna wskazówka! Dziękuję!

Pozdrowienia!

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2012-04-22 19:59:19

Stasiu, Karolu- dziękuję za odwiedziny i komentarze. Mokradła biebrzańskie są bardzo urokliwe i potrafią zachwycić. Te słynne nieużytki są naprawdę cenne przyrodniczo, a torfowiska mają niesamowitą ilość gatunków roślin. Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2012-04-21 22:55:35

Witam Danke.  .

Lada wycieczka na polnocnym wschodzie Polski . A mowili ze tam ( ok Suwalk )  to nawet ptaki zawracaja.  . Fajnie tak pospacerowc sobie nawet wczesna wiosna. Lepiej widac niektore obiekty. chociaz brak jest tej zieleni na ktora poczekamy do Maja .---  5 z wycieczki  .

Pozdrawiam Karol Barsolis

Gość
2012-03-23 11:23:27

Tak , Danusia to przyrodnik w każdym calu. Nic dodać do tego co napisali poprzednicy. Pięknie! Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2012-03-22 07:52:29

Mokunko i Adasiu! Dziękuję za odwiedziny i miłe komentarze. Tak Mokunko! Swoją relacją chciałam pokazać kawałeczek innej części kraju, mniej znanego, a jakże urokliwego. Adasiu! Masz bardzo bystre oko- dzik byl  na terenie ogrodzonym, podobnie jak inne zwierzęta na rekonwalescencji.Hihi Dlatego choć "dzik jest dziki, dzik jest zły, dzik ma bardzo ostre kły" - nie musielismy się go obawiać.Pozdrawiam coraz bardziej wiosennie :-)

Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2012-03-22 06:46:41

Super zachęta dla górala potrzebującego  odmiany.  Łąki po horyzont. W galerii dopiero pąki i pierwsze kwiaty, za to mnóstwo śladów  zwierząt. Nie uciekaliście przed dzikiem na drzewo?

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2012-03-21 21:57:51

[cytuj autor='Świątkowski Roman'] Danusiu bardzo, bardzo miło mnie zaskoczyłaś. Turysta-przyrodnik z Ciebie jest. Relacja, właściwie to sama wyprawa, bardzo mi się podoba. Taka inna, ale ciekawa i wciągająca. [/cytuj]

 

Właśnie Danusiu, te bagna wciągaja hihihi dosłownie i w przenośni.Bardzo ciekawa lektura, o bagnach chyba jeszcze na PSz nie było.:) pozdrawiam wiosennie:)))

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2012-03-21 18:10:19

Dziękuję Romku za komentarz. Ta relacja jest wyprawą do wspomnień i efektem sięgnięcia do archiwum moich podróży. Pozdrawiam :-)

 

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2012-03-21 15:18:31

Danusiu bardzo, bardzo miło mnie zaskoczyłaś. Turysta-przyrodnik z Ciebie jest. Relacja, właściwie to sama wyprawa, bardzo mi się podoba. Taka inna, ale ciekawa i wciągająca.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020