Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Jaskinia Nietoperzowa, mokunka

Jaskinia Nietoperzowa

2012-03-18 - 2012-03-19
2012-03-18 20:27:23
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów

Jaskinia Nietoperzowa jedna z piękniejszych jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej.Odwiedziny w niej to spora dawka wiedzy i śliczne widoki, które warto zapamietać.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
JerzmanowicePierwsza tak ciepła sobota / niedziela 2012 roku, musieliśmy pojechać w plener! Fakt, że do wiosny kalendarzowej jeszcze dni kilka, lecz na dworze wiosennie🙂 Wybór padł na Jurę, konkretnie Jaskinię Nietoperzową położoną około 50 km od nas. Łatwo dojechać drogą nr 94 ,na Kraków.Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach to jedna z piękniejszych jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej, udostępnionych do zwiedzania. Byliśmy tam przed kilku laty ale , czemu nie zerknąc ponownie? 🙂

Już sama okolica jaskini , Dolina Będkowska powitała nas przepięknym krajobrazem. Pofałdowany teren , pełen wapiennych jurajskich ostańców przybierających niesamowite formy. Są więc skały i skałki. Wysokie strzeliste, niskie , maleńkie , są w formach łagodnego płaskowyżu oraz takie, na które wspiąć się mogą tylko ci, którzy mają baaardzo wysoki poziom adrenaliny i odpowiedni sprzęt wspinaczkowy. Spotkaliśmy takich śmiałków , wspinali się na skałki tuż obok jaskini.

Jaskinia Nietoperzowa – jest w prywatnych rękach, widać tam dobrą rękę gospodarza! Miejsce parkingowe i fajne miejsce piknikowe nieopodal jaskini ;bezpłatne. Bilety za niewygórowaną cenę 8 zł dorośli, 6 zł dzieciaki. Mini sklepik z amonitami itp. , gdzie można nabyć również kawę i herbatę. Zwiedzamy rzecz jasna-tylko z przewodnikiem. Przewodnik wytrwale odpowiada na zadawane pytania, wyjaśnia, pokazuje jaskiniowe różności. Podświetla latarką ,ciekawostki. Oglądamy nacieki naścienne w fantastycznych kształtach. Zwane „draperiami, makaronami, linami –zawdzięczającymi swoje nazwy właśnie wyglądowi. Mijamy ogromne i mniejsze :stalaktyty, stalagmity i stalagmaty! Piękne….zadziwiające , powstające przez stulecia.Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć nietoperze , głównie gacki, nocki i podkowce. My mieliśmy okazję zobaczyć małego nietoperza latającego w jaskini. Przewodnik wyjaśnił, że dziś otwarto jaskinię po zimowej przerwie i błysk fleszy aparatów i powiew cieplejszego powietrza (przy kolejnej grupie zwiedzających) nieco zaburzył zimowy sen nietoperzy, który i tak niebawem będzie miał się ku końcowi. Obejrzeliśmy w skałach kości tygrysa i niedźwiedzia jaskiniowego. Wchodziliśmy w korytarze, zagłębiania i tzw kotły. Dłużej zatrzymaliśmy się, w dużej sali jaskiniowej, która wielokrotnie była planem filmowym m.in. „Legandy o świętym Mikołaju” oraz „Ogniem i mieczem”.

W ostatniej niewielkiej grocie, tuż przed opuszczeniem jaskini , jest spora figura misia, przy którym dzieciaki bardzo chętnie robią sobie fotki.

Pełni wrażeń i pozytywnej energii wzięliśmy kurs na Ojcowski Park Narodowy ; lecz o tym opowiem innym razem🙂

Jaskinia Nietoperzowa
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów
2012-04-29 12:16:44

Będąc w czerwcu w Ojcowie, planuje zwiedzić jaskinie. Twoja relacja i zdjęcia, potwierdza zaliczenie tej jaskini. Plany na czerwiec to przejście Szlaku Orlich Gniazd.

 

Pozdrawiam Tadek

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2012-03-20 20:36:19

Dzięki za miłe komentarze.Jura jest piękna :warownie, ostańce, jaskinie:) Romku , napewno niebawem się wybierzesz, pogoda ma być coraz ładniejsza. Adasiu śliczna fotka ostańców jurajskich. pozdrawiam:)))

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2012-03-19 11:51:07

Mokunko - gratulację za wyprawę w głąb ziemi. Tym razem Ty mnie wyprzedziłaś bo planowałem wypad  z Rudawy doliną Będkowską dojść do jaskini - napewno wiosną się wybiorę.

Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2012-03-19 11:46:44

Uwielbiam Jurę - dziękuję za prawie wiosenną relację. Jako mlodzik wciskalem sie w każdą dziurę i szczelinę w poszukiwaniu skarbów. Do Jerzmanowic jeździmy na Słoneczne Skałki. Pozdrawiam

 

Gość
2012-03-19 09:15:35

Ciekawie. Ja też byłem tylko w Jaskini Raj.

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2012-03-18 22:39:56

[cytuj autor='Lebiedzik Stanisław'] I tak dzięki Mokunce zeszliśmy do podziemia, hahaha. Bardzo to ciekawe miejsce. Kiedy ja byłem ostatnio w jaskini? Lata całe, a nawet dziesiątki temu. Ale nie muszę na razie, bo dzięki Tobie już dziś jestem. Miła wędrówka. Pozdrawiam [/cytuj]

Podobnie jak Staś- nie pamiętam kiedy ostatnio byłam w jaskini. Dzięki Tobie Mokunko mogłam zapoznać się z tym ciekawym miejscem. Wspaniała wyprawa! Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2012-03-18 22:33:42

Mokunko! Jak zwykle wędrujesz w ciekawe miejsca. Na niektórych zdjęciach wydaje się, jakbym wchodziła do paszczy  jakiegoś potwora...i zębiska wystają... i zaraz mnie pożre :)))

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2012-03-18 21:38:16

Ciekawy temat jak zawsze ładnie opisany z jaskiń znamy tylko jaskinie raj ,ciekawe miejsce super pozdrowionka

Gość
2012-03-18 20:43:32

I tak dzięki Mokunce zeszliśmy do podziemia, hahaha. Bardzo to ciekawe miejsce. Kiedy ja byłem ostatnio w jaskini? Lata całe, a nawet dziesiątki temu. Ale nie muszę na razie, bo dzięki Tobie już dziś jestem. Miła wędrówka. Pozdrawiam

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020