Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Dominik Dobros

Zielonym szlakiem do Gądecza

2012-03-12
2012-03-12 21:17:55
Avatar użytkownika
Dominik Dobros Krajtroter 2270 kilometrów

Zielony szlak z PKP Leśna w Bydgoszczy do Gędecza. Jaskinie "Bajka"

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Gądecz > Strzelce Górne

Słoneczna niedziela... wyjątkowo aura sprzyja mi ostatnio ponieważ po deszczowej sobocie nie spodziewałem się szybkiej zmiany pogody. A tu proszę... Słońce i prawie bezchmurne niebo 😉
Problemem był tylko wiatr, który wiał niemiłosiernie, odczuwalny był zwłaszcza na otwartych przestrzeniach.

Szlak zaczyna się na stacji PKP Bydgoszcz Leśna skąd drogą zmierza do Myślęcinka i dalej przez Zamczysko przecina drogę krajową nr 5. Po drodze mijamy pomnik pamięci pomordowanych.
Dalej doszliśmy do Jarużyna i przez Strzelce Górne do Gądecza. Cały szlak prowadzi aż do Świecia jednak nie odważyliśmy się w jeden dzień zrobić tyle kilometrów zwłaszcza, gdy chcieliśmy odwiedzić jaskinie "Bajka", która niestety jest położona dalej od szlaku. Cała trasa jest bardzo urozmaicona. Od pół uprawnych, domostw, miejscowości, łąk, wąwozów do lasów mieszanych i liściastych, co mam nadzieję uwieczniłem na zdjęciach.
Samo dojście do jaskiń jest o tej porze roku dość trudne zwłaszcza, gdy ziemia jest mokra... nie raz zsunęliśmy się na dno wąwozu , którędy płynie niewielki strumyk.

Wracaliśmy drogą krajową nr 5,

Zapraszam do galerii 😉

Troszkę o jaskiniach:

"Jaskinia w Gądeczu powstała w drobnoziarnistych piaskowcach czwartorzędowych, pochodzących z plejstocenu, połączonych lepiszczem węglanowym. Piaskowce charakteryzują się zróżnicowanym stopniem zwięzłości, co decyduje o rzeźbie ścianki i kształcie jaskini. Rozpoznano jaskinie: Bajka I, Bajka II i Dziura z Filarkiem.
Jaskinia Bajka I stanowi niską komorę z bocznymi wnękami. Pustka ta powstała i poszerza się w wyniku osiadania piasków w jej podłożu, spowodowanym rozmywaniem i spełzywaniem tych osadów w najniższej części zbocza, w strefie silnego wysięku wody. Jaskinia ma długość 19 m, deniwelacja jest niewielka, a otwór znajduje się na wysokości ok. 90 m n.p.m. Jaskinia Bajka I znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie jaskini Bajka II.
Bajka II - za otworem zwężający się korytarzyk doprowadza do niskiej salki z kilkoma płytkimi wnękami. Osobliwością jaskini był naciek z mleka wapiennego o wysokości ok. 0,5 m, obecnie zniszczony. Długość jaskini - 10 m.
Dziura z Filarkiem - znajduje się pomiędzy obu jaskiniami, ma dwa otwory wejściowe przedzielone wyraźnym filarkiem z piaskowca. Powstała na tym samym poziomie co poprzednie jaskinie. Ma głębokość 1,5 m."Avatar użytkownika
Dominik Dobros Krajtroter 2270 kilometrów

Komentarze

Wirtualne Szlaki Nowicjusz 2 kilometrów
2012-11-20 13:51:24

Dolina Dolnej Wisły to jedne z najatrakcyjnijeszych miejsca w okolicy Bydgoszczy. Szczególnie polecam punkty widokowe po drodze. Wspomnianym szlakiem można dotrzeć do Świecia. To fajna trasa na rower MTB. Tutaj znajdziecie mapę szlaku:

http://wirtualneszlaki.pl/szlaki-piesze/bydgoszcz-swiecie-pieszy-zielony

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2012-03-13 21:38:13

Dominiku! Nie przypuszczałam, że w okolicach Bydgoszczy są takie atrakcje. O jaskiniach w tym rejonie nigdy nie słyszałam. Super, że to opisałeś i obfociłeś :)

Pozdrowionka

Avatar użytkownika
Dominik Dobros Krajtroter 2270 kilometrów
2012-03-13 08:38:33

Dziękuję bardzo ;)
pozdrawiam

Gość
2012-03-12 23:17:17

Coś mi się wydaje, że w końcu po latach skorzystam z zaproszenia mojej rodziny i pojadę do Bydgoszczy, ale to dopiero jesienią. Na razie ciekawość zaspokajam Twoimi wycieczkami.

Dziekuję i pozdrawiam.

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2012-03-12 22:24:10

Twoja relacja i opis wycieczki Dominiku - stanowi bardzo ładny przerywnik wśród prezentowanych wypraw górskich:-)Opisujesz tereny zupełnie mi nie znane, a jakże ciekawe! Malownicze zdjęcia okolic są znakomitym uzupełnieniem. Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2012-03-12 21:46:44

Dominiku , jak zawsze śliczne foty w galerii, fajna wyprawa.Ciekawostki o jakiniach , przeczytalam bardzo chętnie i muszę przyznać, że wczesniej o takowych nie wiedziałam:) pozdrawiam:)))

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020