Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Monika Pawlak

Oświęcim i Brzezinka

2008-01-13
2008-03-16 15:05:37
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
Auschwitz-Birkenau...,pierwszy pociąg z transportem więźniów wjechał tu 14 czerwca 1940 roku...Bedąc tu pamiętaj o tych,którzy zginęli tylko za to że byli Polakami,Żydami,również innych narodowości.Cześć ich pamięci!
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Oświęcim > Obóz Auschwitz

Oświęcim-miejsce,które każdy zna... miejsce straszliwej zbrodni XX wieku,która nigdy nie powinna się powtórzyć. Zwiedzanie indywidualne jest darmowe,za osobę oprowadzającą już się płaci.Znajdziecie tu wiele pamiątek po zamordowanych ludziach,od butów i garnków,po włosy i ortopedyczne gorsety itp...Brzezinka-miejsce pełne baraków,zniszczonych budynków kaźni,które Niemcy wysadzali w powietrze,aby ukryć ich pierwotne założenie...Na terenie tym stoi pomnik w różnych językach,upamiętniający zbrodnię nazistowską...Aby przekonać się na własne oczy co więźniowie przeżywali przyjeżdżają ludzie z całego świata.Byłam tam w styczniu,choć ciepło ubrana,to i tak zmarzłam,ale trzeba teraz sobie uświadomić jak ci biedni ludzie,w cienkich łachach wytrzymywali mroźne zimy w głodzie i chłodzie.Pewnie każdy zna historię św.Maksymiliana Kolbe,starał się ze wszystkich sił podtrzymywać współwięźniów na duchu w modlitwie,potem oddał własne życie w zamian za innego więźnia,który nie chciał zostawić samej rodziny w tym piekle.
Z miejscem tym związana jest prawdziwa historia miłości Polaka i Żydówki z Belgii,była od niego kilka lat starsza,jednak to im nie przeszkadzało.Chłopak z innym więźniem planował ucieczkę,ale w ostatniej chwili tamten oddał swoje miejsce ukochanej Polaka.Udało się im uciec,planowali wydostać się na Słowację i dotarli aż do małej miejscowości pod Bielskiem-Białą,do Kóz,tam jednak zostali złapani.Ich miłość i ucieczka skończyły się tragicznie.Ściana śmierci W obozie... Wieża strażnicza Tak wielu skończyło :-( Brzezinka Tory,na które wjeżdżało wiele wagonów z ludźmi... Na terenie obozu w Brzezince Na terenie obozu w Brzezince Na terenie obozu w Brzezince Na terenie obozu w Brzezince Pomnik upamiętniający tamte wydarzenia... ... Na terenie obozu w Brzezince Na terenie obozu w Brzezince Ruiny kaźni Ruiny kaźni Na terenie obozu w Brzezince Na terenie obozu w Brzezince Na terenie obozu w Brzezince Oświęcim i Brzezinka Praca czyni wolnym
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
MM Krajtroter 4080 kilometrów
2009-01-27 13:46:33
Janie, przez brame przechodzili tylko raz. Twój post odebrałam jako niesmaczny żart. Mam nadzieję , że tak nie jest a ja jestem przewrazliwiona.
O bezmiarze cierpień i upokorzeń, których doświadczali więżniowie takich obozów napisano juz wiele ksiązek i nakręcono wiele filmów. Może zbyt wiele? Czaseml udziom stępia się wrażliwość.
Mieszkam niedaleko Oświęcimia.
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2009-01-27 11:18:51
Na pewno już wszyscy słyszeli o opłakanym stanie obozu na terenie Brzezinki.W Oświęcimiu stoją murowane budynki koszar wojskowych jeszcze za czasów austriackich,trzymają się nieźle. Brzezinka prosi się o restaurację całości...,jeśli to miejsce zniknie,to co zostanie dla przyszłych pokoleń ku przestrodze???
Avatar użytkownika
Jan Paradowski Zapaleniec 685 kilometrów
2008-07-30 10:36:21
napewno przez brame
Avatar użytkownika
Artek Zapaleniec 926 kilometrów
2008-05-01 16:16:02
zwiedzać obóz to wielkie przeżycie. można sobie uświadomić przez co musieli przechodzić więźniowie...
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020