Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Kościół w Jastarni, Tomek

Władysławowo i okolice w kilka dni cz.V

2012-01-18
2012-01-18 17:57:10
Avatar użytkownika
Tomek Uzależniony od podróży 1369 kilometrów

Zwiedzamy Jastarnię

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Jastarnia

WładysławowoJastarnia. W odległości ok. 20 kilometrów od Władysławowa znajduje się piękna rybacka osada Jastarnia. Przybywając tutaj od razu decydujemy, czy nasza wizyta ma na celu czysty wypoczynek, czy też chcemy poznać część historii tej kaszubskiej osady. Jeżeli pragniemy typowego wypoczynku pozostaje nam do rozwiązania dylemat – plaża morska, czy „zatokowa”… czynnie, czy biernie. Na „morskiej” poleżymy, popływamy, skorzystamy z gastronomii, natomiast na plaży od strony zatoki (oprócz powyższych czynności) pospacerujemy po niewielkim molo i skorzystamy z wiatrów bawiąc się np. w kiteboarding.Jeżeli jednak pragniemy poznać odrobinę historii tej kaszubskiej ziemi mamy ku temu naprawdę dobrą okazję. W samej Jastarni czeka na nas wiele ciekawych miejsc, chociażby kościół pw. Nawiedzenia NMP, gdzie czeka na nas prawdziwy rarytas czyli jedna z nielicznych w Polsce ambon w kształcie rybackiej łodzi. Notabene tuż za kościołem, na wysokości repliki figury Matki Boskiej Swarzewskiej, znajduje się mała prywatna jadłodajnia „Pod Michałem Archaniołem”, którą bez kryptoreklamy mogę z czystym sercem polecić. Tu za przystępną cenę możemy skonsumować naprawdę domowy obiad – wygląd i smak niczego sobie, a i cena nie powala na łopatki. Prócz kościoła mamy do dyspozycji klimatyczną marinę, w której… a właściwie w samym Bosmanacie Portu znajduje się bogaty zbiór marynistycznych pamiątek. W dalszym ciągu do zwiedzenia pozostają nam dwa nieźle przygotowane prywatne muzea rybackie. Jednym z nich jest Muzeum Rybackie Juliusza Strucka przy ulicy Mickiewicza 115, gdzie można zobaczyć ciekawą ekspozycje narzędzi i sieci do połowu ryb, używanych przez rybaków, sprzętów gospodarstwa domowego oraz zrekonstruowaną izbę rybacką z początków XIX wieku. Drugim muzeum jest Chata Rybacka przy ulicy Rynkowej 10 zbudowana z drewna pozyskanego z rozbitych statków, w której możemy obejrzeć wystawę zabytkowego sprzętu rybackiego Wędrując znakomicie przygotowaną ścieżką turystyczną po północnej stronie torów kolejowych napotkamy latarnię morską. Niestety jest to obiekt zamknięty dla zwiedzających, więc możemy ją jedynie podziwiać „zza płotu”. Niejaką rekompensatą będzie dla nas ciekawy widok dwujęzycznych nazw ulic – po polsku i kaszubsku.

Ambona w jastarnickim kościele
Ambona w jastarnickim kościele

Przebywając turystycznie w Jastarni nie sposób nie zauważyć miejsca, które stanowi pozostałość części Rejonu Umocnionego Hel. Tuż przed Jastarnią, patrząc od strony Władysławowa, znajduje się skansen militarny, w którym miejscowy prawdziwy hobbysta znakomicie przygotował ekspozycję jednego z przedwojennych ciężkich schronów bojowych (Sabała), które w 1939 roku miały za zadanie nie dopuścić Niemców w rejon Helu i zadanie swe wypełniły. Jako, że nie jest to placówka o statusie muzeum – trzeba mieć szczęście, aby trafić na obecność „właściciela”. Mnie udało się to za czwartym razem (w 2010 roku), natomiast w 2011 r. przy 2 podejściach niestety nie zastałem skądinąd przesympatycznego pana, który nawet bilety wstępu wręcza jako „przepustki nakazujące wykonywanie zdjęć”. Oprócz tego jednego „zagospodarowanego” schronu bojowego pozostałe możemy obejrzeć we własnym zakresie, jednak czasami w środku mogą nas czekać przykre „turystyczne” niespodzianki.

Pod Michałem Archaniołem Port w Jastarni Bosmanat Portu Latarnia w Jastarni Nazwy ulic Do schronów Schron Sabała Schron Sabała Schron Sabała Schron Sabała Schron Sabała Schron Sabała Schron Saragossa Schron Saragossa Schron Saragossa Schron Sęp Schron Sęp Schron Sęp Schron Sokół Schron Sokół
Avatar użytkownika
Tomek Uzależniony od podróży 1369 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Tomek Uzależniony od podróży 1369 kilometrów
2012-01-19 20:23:18

Mokunko nie masz się czym przejmować, ja też nad morze wcale nie mam tak blisko - prawie 500 km, zresztą podobnie jak i w góry, ale co roku staram się trochę wymęczyć moich małych turystów i pokazać im coś ciekawego tu i tam :)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2012-01-18 20:38:38

No proszę , Tomku serwujesz nam ciąg dalszy "Morskich opowieści".fajnie, choć szkoda,że nad morze mam prawie 600km. pozdrawiam:)))

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020