Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Danuta

Wędrówka Szlakiem Doliny Zamków i Ogrodów

2011-08-02
2012-01-16 19:41:42
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

A mnie jest szkoda lata, więc letnim szlakiem sudeckich Sztolni, Pałaców i Wyrobisk

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Opawa > Przełęcz Okraj > Kowary > Mysłakowice > Łomnica > Wojanów > Karpniki > Szwajcarka > Miedzianka > Wieściszowice > Marciszów > Kamienna Góra > Lubawka > Opawa > Opawa > Przełęcz Okraj > Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach > Mysłakowice pałac Królewski > Mysłakowice Domy Tyrolskie > Łomnica pałac > Pałac Wojanów > Kościół Wniebowzięcia NPM w Wojanowie > Karpniki pałac > Karpniki zamek > Karpniki schronisko Szwajcarka > Wieściszowice- kolorowe jeziorka > Rynek w Lubawce > Kościół Św. Krzysztofa w Lubawce > Rezerwat Kruczy Kamień w Lubawce > Święta Góra w Lubawce > Szlaki rowerowe w Lubawce > Opawa

Ubiegłoroczne wakacje spędziłam w Sudetach. Bazą wypadową była Opawa i stamtąd odbywaliśmy wszelkiego rodzaju eskapady i wycieczki.Zapraszam na wędrówkę w Dolinę Zamków i Ogrodów, do „niebiańskiej okolicy”, gdzie są „potężne góry na południu i spokojna sielskość na północy”. Gdzie królują lasy, stawy, gaje i najpiękniejsze łąki. Oglądanie letnich rezydencji, które przez stulecia były własnością arystokratycznych rodów.

Przełęcz Okraj
Przełęcz Okraj


Drogą Nr 369 , nastepnie 367 z Opawy dojeżdżamy na przełęcz przełęcz Okraj gdzie jest przejście graniczne i niewielkie drewniane schronisko. Schronisko PTTK na Przełęczy Okraj jest położone w niezwykle urokliwym miejscu z widokami wprost na Karkonosze. Podziwiamy je, wspominamy, jak to nieraz przemierzaliśmy tutejsze szlaki na trasie Karpacz- Okraj- Śnieżka. Nastepnie jedziemy do Kowar. Naszym celem jest zobaczenie Sztolni. I tu uwaga: Parkując na dole - otrzymuje się zniżkę na bilet wstępu do sztolni i Parku Miniatur. Jest też parking powyżej – przy wejściu do Obiektu, ale my zdecydowaliśmy się na spacer leśną drogą.

Pod nazwą Sztolni Kowarskich kryje się atrakcyjna podziemna trasa turystyczna, licząca około 1200 m chodników, komór i grot we wnętrzu góry Sulica wznoszącej się nad najwyżej położonym kowarskim osiedlem – Podgórzem. W towarzystwie przewodnika oglądaliśmy ten skansen tradycji górniczych, bogactwo ekspozycji związanych zarówno z geologią Sudetów jak i górniczymi technikami wydobycia. Wyposażeni w kaski- przeszliśmy tajemnicze i magiczne ścieżki XII-wiecznych Gwarków – Walonów, którzy dokonali odkrycia rud żelaza i innych cennych kruszców. Zbiór minerałów, szlachetnych kamieni, kruszców i kopalin pochodzących z kolekcji Sudeckiego Bractwa Walońskiego jest urzekający! Ponadto oglądaliśmy podziemną kaplicę św.Barbary, złoża rudy uranu, pokaz prezentacji promieniowania i najpiękniejsze i bardzo efektowne: niesamowite pokazy laserowe w podziemiach sztolni!!! Rewelacja!

Sztolnie Kowary
Sztolnie Kowary
Sztolnie Kowary

Następnie pojechaliśmy do Centrum Kowar, aby zobaczyć "Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska"na terenie dawnej Fabryki Dywanów. Park oglądaliśmy tylko z zewnatrz, natomiast przygnębiające wrażenie zrobiła na nas podupadła Fabryka Dywanów. „Kowary” to najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych na Świecie markowych producentów wykładzin i dywanów. Jeżeli jeszcze funkcjonuje, to wszystko wskazuje na to, że jej dni są już policzone. Szkoda.dalej drogą 367 kierunek Jelenia Góra- Mysłakowice- pałac królewski, a obecnie szkoła. Zaglądamy do środka- są wakacje i bez problemu można podziwiać wnętrze pałacu. W holu zdjęcia i plakaty okolicznych zamków i pałaców. W gruncie rzeczy znajdujemy się w Dolinie Zamków i Ogrodów. Przed budynkiem oglądamy kamienny pomnik postawiony przez emigrantów z Tyrolu austriackiego, swemu opiekunowi i przewodnikowi z Tyrolu, a także ładny choć zaniedbany park. Przy bramie wejściowej na teren pałacu- szkoły – odnajdujemy krzyż pokutny.

Sztolnie Kowary
Sztolnie Kowary

Krótka przerwa na zjedzenie kanapek i jedziemy dalej.

kierunek Jelenia Góra- droga w prawo miejscowośc Łomnica. W Łomnicy nad Bobrem, znajduje się piękny, odrestaurowany barokowy pałac pochodzący z XVII wieku. Aby zobaczyć wnętrza trzeba kupić bilet, co zaraz uczyniliśmy. I tutaj od razu zaznaczam, że nie było warto! Wyposażenie mało ciekawe, za wyjątkiem klatki schodowej – same ryciny, szkice i plakaty. Poza tym osoba sprzedająca bilety mało uprzejma i niekompetentna. Szkoda było czasu. Z zewnątrz pałac prezentuje się dużo ciekawiej. Tuż obok znajduje się „Dom Wdów” w którym jest ekskluzywny hotel i kawiarnia. Wszystko w otoczeniu ładnego parku.

Sztolnie Kowary
Sztolnie Kowary

Dalej prosto drogą jest Wojanów, w którym jest piekny zespół pałacowy. Zachwycił nas nie tylko zadbany pałac i renesansowy dwór, ale również wszystkie obiekty dawnego majątku ziemskiego oraz romantyczny park krajobrazowy z chińską altaną i ładnym stawem. Stajnia, spichlerz, oficyna, wozownia, stodoła zmieniły całkowicie swoje pierwotne funkcje.

Od południa znajduje się piękny i rozległy park krajobrazowy przez który przepływa rzeka Bóbr. Wszystko bardzo estetyczne i piękne.

Sztolnie Kowary
Sztolnie Kowary
Sztolnie Kowary

Odpoczywamy chwilkę i obieramy kierunek Karpniki- tutaj jest zamek który można zobaczyć tylko z zewnątrz- jest remontowany. Wjazd przez bramę folwarku po prawej stronie drogi. Obchodzimy remontowany obiekt słuchając jego historii opowiadanej nam przez gospodarza pilnującego budowy. Do pałacu Dębowego dojazd niestety jest niemożliwy-stanowi on własność prywatną.

Ruszamy w dalszą drogę. Kierunek Janowice Wielkie przez Trzcińsko. Przed Przełęczą Karpnicką skręcamy w lewo i drogą szutrową dojeżdżamy niedaleko schroniska PTTK Szwajcarka w Rudawach Janowickich. Ceny przystępne, więc pora na spóźniony posiłek. Pora na obserwacje: to urokliwe schronisko wybudowane w stylu tyrolskim, jest jedynym całkowicie drewnianym schroniskiem w Sudetach. W niezmienionej postaci stoi od roku 1823 do obecnych czasów. Położone przy węźle wielu szlaków turystycznych, gromadzi co chwilę innych turystów. Można tu poczuć prawdziwego ducha gór.

Sztolnie Kowary
Sztolnie Kowary

Pora nam w dalszą drogę.

Jedziemy przez Trzcińsko- Janowice Wielkie – Miedziankę. Za Ciechanowicami – kierunek Wieściszowice i ostatni punkt dzisiejszego programu czyli Kolorowe Jeziorka.

Sztolnie Kowary
Sztolnie Kowary

Kolorowe Jeziorka - to jedno z piękniejszych miejsc Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Położone są na północnym zboczu Wielkiej Kopy. Na tym terenie rozmieszczone są trzy jeziorka: purpurowe, błękitne i zielone. Niesamowite zabarwienie wody jeziorek stwarza wręcz bajkowy nastrój. Kolor wód jest związany z występowaniem różnych związków chemicznych i przybiera kolory purpury, błękitu i zieleni co jest wielką atrakcją turystyczną.
Od XVIII do XX w. wydobywano w tych miejscach piryt, z którego wytwarzano kwas siarkowy w "witriolejni". Przechodzimy od parkingu leśną drogą, /niezbędne wygodne buty/ A warto! Jest już wieczór – nie ma zbyt wielu turystów i dlatego możemy się delektować do woli ciszą, spokojem i urokiem tego miejsca. Po drodze ławeczki i piekne widoki ! Oglądamy jeziorko purpurowe i szmaragdowe. To drugie ma niesamowity zielonkawo- szmaragdowy odcień. A na brzegu ławeczki. Świetne miejsce podumania… Ostatnie jeziorko – zielone- w okresach suszy zanika. I niestety teraz też go nie znajdujemy. Jest już późno, zaczyna zapadać zmrok.Czas spędzony na wyprawie upłynął szybciej niż można było sądzić. Pora wracać.

powrót przez Marciszów- Kamienną Górę- Lubawkę do Opawy

Sztolnie Kowary
Sztolnie Kowary
Sztolnie Kowary

Dolina Pałaców i Ogrodów to nie tylko piękne zabytki, ale także urokliwe krajobrazy, które dane nam było podziwiać. Cudownie wkomponowane w przyrodę zamki i pałace stanowią unikalne zespoły parkowo-pałacowe tworząc niezwykle cenny historyczny krajobraz kulturowy. Jeszcze tym razem udało nam się wiele z tych obiektów zobaczyć również wewnątrz. Oby jak najdłużej była możliwość ich zwiedzania.

złoża rudy uranu
złoża rudy uranu

złoża rudy uranu
złoża rudy uranu

Sztolnie Kowary
Sztolnie Kowary
Inhalatorium Radonowe
Sztolnie Kowary Sztolnie Kowary Sztolnie Kowary Sztolnie Kowary Sztolnie Kowary Sztolnie Kowary Sztolnie Kowary Sztolnie Kowary Kowary Kowary pomysłowy parkingowy :-) Kowary Kowary Mysłakowice- pałac królewski Mysłakowice- pałac królewski Mysłakowice- pałac królewski Mysłakowice- pałac królewski Mysłakowice- Krzyż pokutny Mysłakowice- pałac królewski Łomnica Łomnica Łomnica Łomnica makieta zamku w Karpnikach Łomnica Wojanów Wojanów Wojanów Wojanów Wojanów Wojanów Wojanów Wojanów Wojanów Karpniki Karpniki Karpniki Karpniki Karpniki Karpniki Karpniki Karpniki Karpniki schronisko PTTK Szwajcarka w Rudawach Janowickich. schronisko PTTK Szwajcarka w Rudawach Janowickich. Kolorowe Jeziorka Kolorowe Jeziorka Kolorowe Jeziorka
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Komentarze

Gość
2012-04-23 18:50:44

[cytuj autor='Janek KYRONIS'] bardzo ciekawe masz Danka  opowiesci w twoich wycieczkach , ktore mnie inspiruja do wyjazdow .do Wojanowa tez sie wybierram . 5 z wycieczek . pozdrawiam Janek [/cytuj]

dlaczego wybierram a nie wybieram?

Gość
2012-04-23 18:46:55

[cytuj autor=' Wo-Janek'] Wojanow to pereka na dolnym slasku.ladna wycieczka ta i inne tez. [/cytuj]

chyba perełka a nie pereka!

Wo-Janek Domator 5 kilometrów
2012-04-23 08:13:05

Wojanow to pereka na dolnym slasku.ladna wycieczka ta i inne tez.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125485 kilometrów
2012-04-03 08:26:23

Bardzo ładna wycieczka, musze przyznać że dla nas to dziewicze tereny, byłam kilka razy na Dolnym Śląsku, ale tak daleko jeszcze nie zajechaliśmy

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2012-04-02 23:41:54

Dziękuję Janku za komentarz i zainteresowanie moją wycieczką. Życzę udanego pobytu w Wojanowie. Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
KYRONIS Janek Wędrowiec 276 kilometrów
2012-04-02 09:46:00

bardzo ciekawe masz Danka  opowiesci w twoich wycieczkach , ktore mnie inspiruja do wyjazdow .do Wojanowa tez sie wybierram .

5 z wycieczek . pozdrawiam Janek

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2012-03-16 13:30:47

Dziękuję Aniu za miły komentarz. Mam nadzieję, że Twoja kolejna wizyta w Kowarach bedzie przyjemna, a wspomnienia dużo, dużo milsze. W Karpnikach w ub. roku palac był w zaawansowanym remoncie i  nie udało nam się  wejść na teren dziedzińca. Mam nadzieję, że za parę lat /niestety dopiero!/ pałac i jego otoczenie zostaną udostępnione zwiedzającym. Pozdrawiam wiosennie :-)

Avatar użytkownika
Anna Siemomysła Krajtroter 6623 kilometrów
2012-03-16 10:25:42

Dzień Dobry!

Dzięki Twojej relacji, wreszcie spojrzałam inaczej na Kowary... Do tej pory kojarzyły mi się bardzo źle - jako sześciolatka spędziłam tam miesiąc w sanatorium BEZ MAMY, TATY i BRACI. Przerażające. Omijałam więc Kowary szerokim łukiem, choć pamiętam, że nawet na takiej smarkuli widok gór z boiska, na kore zabierano nas na spacery, robił dziwne, melancholijne wrażenie... Przy kolejnej okazji już ich nie ominę!

W Karpnikach byliśmy na dziedzińcu - wpuścili nas bardzo mili robotnicy, było to w lecie 2009. Ciekawe, kiedy miejsce to będzie gotowe?

Pozdrowienia,

Anka

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2012-02-29 08:08:22

Cieszę się Karolu, że swoją relacją zwróciłam Twoją uwagę na Wojanów. Mam nadzieję, że jadąc tam, bedziesz miał okazję zobaczyć również inne zamki i pałace dolnośląskiej Doliny Zamków i Ogrodów. Życzę udanego wypoczynku i pełnego relaksu, a po powrocie - relacji na PSz. Pozdrawiam :-)

Gość
2012-02-28 21:45:18

Karolu te 370 zl, to za pobyt w tym pałacu płacisz?I co jest w tej kwocie oferowane?

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2012-02-28 21:19:01

witam ponownie. musze sie pochwalic ze dzieki Dance zapisalem sie  i wykupilem  pobyt w  Wojanowie  ( zakupy grupowe, wic nie drogo za 370 zl. za  3 dni dla 2 osob   ) .    Ta opowiec Danki tak mnie podniecila , ze jak pzreslali mi oferte na meila  , pach i juz kupione  bede tam w  kwietniu tego roku .  Jak wróce  to opisze . Pozdrawiam   Barsolis

Ostatnio edytowany: 2012-02-28 21:22

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2012-02-27 22:01:41

Bardzo dziękuję wszystkim za miłe komentarze. Dolina Pałaców i Ogrodów to sporo obiektów zlokalizowanych w malowniczych okolicach Karkonoszy. Wiele lat temu odkryłam to miejsce, a w ubiegłym roku miałam  szczęście aby tam powrócić. Widziałam tylko niewielką część pałaców, sporo jeszcze zostało do obejrzenia. Może dzięki PSz poznam dalsze ich losy,  m.in.zamku w Karpnikach. Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2012-02-27 20:58:27

witaj Danko.  Piekna wycieczka - opowiesc.  Ja znowu dostalem natychmiastowej checi bycia w tym rejonie Polski ,Z tego co slysze ( w TV) sa  tam  podtopienia i grozba powodzi  ...Dolny Slask to najwieksze skupisko wspanialych zabytkow ,ktore koniecznie trzeba zwiedzic. . Ten Wojanow  mnie intertresuje , widze  ze sledzilas jego remont, no , no .. Cudowny teraz  jest ten Wojanow , bylem tak blisko w zeszlym roku . Lwowek Sl. Swieradow z. ..Pozdrawiam   Karol 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2012-01-17 14:02:57

Tak Daniusiu wracają wspomnienia.Mnie równiez przypomnialy się sztolnie , w starej kopalni uranu w Kowarach, lecz ja mam fotki w bardzo złej jakości a Twoje takie śliczne, czytelne. Aż miło pooglądać. pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2012-01-17 10:55:40

Bardzo się cieszę Romku, że moja relacja przywróciła również Twoje wspomnienia. Dziekuję za komentarz i pozdrawiam  :-)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2012-01-17 10:50:52

Oj wróciły wspomnienia Tobie Danusiu z zesłorocznych wakacji a mnie z dawnych oj bardzo dawnych lat .Twój opis i zdjęcia naprawdę bardzo uzyteczny o wielu miejscach już zapomiałem i się to wszystko przydało - dzięki.

Pozdrowionko.

Gość
2012-01-16 23:15:55

Cóż tu dodać do tego co napisali inni... Podziwiam Twoją mrówczą pracę przy opracowaniu tej relacji, a ponadto zobaczyłem całkiem nowe dla mnie rzeczy i miejsca.

Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2012-01-16 21:37:40

Dziękuję wszystkim za mile komentarze. Cieszę się, że przyczyniłam się  do odgrzebania wspomnień. Toju! Niestety ja nie mogłam - ze względu na kontuzję powędrować w góry, ale z przyjemnością pooglądałam Twoje zdjęcia.Pozdrawiam z bielusieńkich Tych :-)

Ostatnio edytowany: 2012-01-16 21:39

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2012-01-16 21:32:26

Bardzo dobra relacja Danusiu, same ciekawe miejsca. Jeśli chodzi o Szwajcarkę, to byłam tam dwa lata temu, ale szłam z Trzcińska na Sokolik i dalej do zamku Bolczów - fantastyczne ruiny tuż koło Janowic Wielkich.

Dołączam zdjęcia: Sokolik, Szwajcarka, węzeł szlaków przy Szwajcarce i zamek Bolczów.

Pozdrawiam i piąteczka oczywiście :)))

Ostatnio edytowany: 2012-01-16 21:35

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2012-01-16 21:21:53

Danusiu, wiele z opisanych miejsc zwiedziłam.Tam jest przepięknie  i tyle do zwiedzania. Wojanów i Łomnicę opisałam też w moich wycieczkach. Mnie osobiście bardzo się tam podobało i obiecałam sobie , ze jeszcze powrócę tam będąc w okolicach Jeleniej Góry.

O ocenie -nie wspominam, bo jak wszystkie Twoje wyprawy na 5! .pozdrawiam:)))

Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2012-01-16 21:01:57

Danusiu celujący. Opis, prezentacja,  zachęta, uzyteczne informacje,  galeria. 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020