, Vincci

Beskid Niski: Muszyna -Szczawnik - Złockie

2007-04-25
2012-01-08 20:34:32
Avatar użytkownika
Vincci Krajtroter 11066 kilometrów

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Muszyna > Szczawnik > ZłockieMUSZYNALeży u ujścia Muszynki do Popradu, znajduje się tutaj siedziba gminy uzdrowiskowej. Są liczne sanatoria i domy wczasowe, oraz kolejowe przejście graniczne na Słowację. W miejscowości kilka źródeł wody mineralnej, z których najbardziej znane to „Antoni” na Zapopradziu iGrunwald przy drodze do Krynicy.

Muszyna
Muszyna

Wysiadamy w centrum Muszyny .Ładny ryneczek oraz szeregowa zabudowa dodają temu miejscu uroku .W rynku fontanna oraz dwie kapliczki: św. Floriana i św. Jana Nepomucena obie z przełomu XVIII i XIX wieku. Za znakami turystycznymi żółtym i niebieskim udajemy się w stronę Góry Zamkowej, po lewej stronie mijamy Kordegardę i biuro turystyczne stąd do zamku ok. 20 min marszu .Po drugiej stronie drogi zobaczyć można Dwór Starostów, przechodzimy obok muzeum(dawniej był to zajazd) Za mostem na Muszynce skręcamy w prawo by wspiąć się na wzgórze. Są dwa warianty wspinaczki .By w łatwiejszy sposób dostać się na szczyt trzeba iść drogą Zazamcze prowadzącą w stronę Złockiego skręcić w prawo w las mijając po drodze kapliczkę (różnica wzniesień nie jest wyczerpująca). Ja wybieram opcje drugą( postanawiając zejść tym pierwszym) zaraz za mostkiem skręcamy w prawo by iść przez chwilę wzdłuż potoku tu droga skręca w lewo i powoli ale mozolnie pniemy się w górę serpentynami by po ok. 15 minutach dojść na szczyt, dopiero z góry widać jaką różnice wzniesień pokonaliśmy.

Znajdują się tutaj ruiny zamku Muszyńskiego. Rozpościera się stąd wspaniały widok na Zapopradzie Muszynę i okolice .

Muszyna
Muszyna
Muszyna


Ruiny zamku Muszyńskiego wznoszą się na urwistym cyplu wzgórza Koziejówka. Zamek prawdopodobnie powstał na miejscu drewniano-ziemnego gródka z fundacji biskupów krakowskich w XIV wieku ( dlatego często nazywany jest biskupim)Twierdza była siedzibą biskupiego Państwa Muszyńskiego do 1474 roku kiedy to została całkowicie zniszczona podczas najazdu węgierskiego. Odbudowana na przełomie XV-XVI w. była siedzibą starostów Klucza Muszyńskiego.W okresie rozbiorów nastąpiła całkowita degradacja twierdzy.

Schodzimy w dół przechodzimy przez most na Muszynce i dochodzimy do mostu na Popradzie tam za znakami niebieskimi idziemy al .Zdrojową w kierunku pijalni wody mineralnej „Antoni” i „Wanda” po drodze mijając Amfiteatr na Zapopradziu. Po ok. 25minutach marszu docieramy do celu wędrówki.

Muszyna
Muszyna


W Muszynie warto zboczyć z głównej szosy by zwiedzić Szczawnik i Złockie.

Szczawnikw jego centrum stoi dawna parafialna cerkiew greckokatolicka pw.św.Dymitra (obecnie kościół) Wewnątrz XVIII wieczny ikonostas i dwa późnobarokowe ołtarze boczne. Z tyłu cerkwi znajduje się źródło mineralne ze smaczną wodą. We wsi zachowały się liczne domy o konstrukcji drewnianej rozpościera się z tego miejsca ładna panorama na Złockie i Muszynę.

Muszyna
Muszyna

Idąc drogą w stronę Muszyny mamy po prawej stronie potok Szczawnik a po lewej zabudowania domów wypoczynkowych. To już Złockie dzielnica Muszyny .Za szkołą podstawową skręcamy w lewo podchodzimy w górę gdzie uwagę zwraca stojąca na grzbiecie miedzy dwiema dolinami drewniana cerkiew p.w. św.Dymitra dziś użytkowana jako kościół rzymskokatolicki p.w. Najświętszej Maryi Panny. Zbudowano ją w latach siedemdziesiątych XIX wieku Po zwiedzeniu Cerkwi szlakiem zielonym biegnącym z Jaworzyny Krynickiej idziemy w stronę zazamcza. Stąd można jechać autobusem do centrum Muszyny lub iść pieszo.

Muszyna Muszyna Muszyna Muszyna Muszyna Muszyna Muszyna Muszyna Muszyna Muszyna Muszyna Muszyna Muszyna Muszyna Muszyna Szczawnik Szczawnik Szczawnik Szczawnik Szczawnik Szczawnik Szczawnik Szczawnik Szczawnik Szczawnik MUSZYNA -Złockie MUSZYNA -Złockie MUSZYNA -Złockie cerkiew Kościół w Złockiem MUSZYNA -Złockie MUSZYNA - Złockie MUSZYNA -Złockie MUSZYNA -Złockie MUSZYNA -Złockie Muszyna-Złockie Muszyna-Złockie MUSZYNA - Złockie MUSZYNA -Złockie
Avatar użytkownika
Vincci Krajtroter 11066 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów
2012-01-09 20:42:08

Jaka ciekawa wycieczka Vincci, super!!! I fotki można pooglądać.Nie bylo mnie od 24 h na forum a tu Vincci, Romek i Danusia wycieczki wrzucili🙂)) Jest co czytac. I oglądać -rzecz jasna!

Z tymi ocenami co Stasiu wspomnial...cóż przeciez już raz Ania usuwała jedynki , ale my tu piszemy aby podzielić sie wspomnieniami.I pogadac ze sobą, skomentować wycieczki, czegos ciekawego się dowiedzieć .A oceny.... śpiesze stawiać piątki, w tych nowych wycieczkach! W pełni zasłuzone! pozdrawiam 🙂

Ostatnio edytowany: 2012-01-09 20:58

Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2012-01-09 17:47:11

Super. Mam Beskid Sądecki dwadwanaście na rozkładzie. Krynica, Muszyna na start. Powrócę do Twoich relacji przed wyjazdem. Pozdrowienia 

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2012-01-08 22:56:24

Jeśli chodzi o oceny, to w pewnym stopniu masz Vincci rację. Niemniej uważam, że jeśli ktoś podejmuje się oceny - a ma do tego prawo, a jakże, to dobrze by było żeby oceniając mniej niż rewelacja lub świetne- byl na tyle odważny i uzasadnił tę ocenę. Tylko, zdajsie brak odwagi tej "ręce sprawiedliwości".  :-)

Gość
2012-01-08 22:55:46

Vincci, ja to wiem, ale... nie byłbym sobą gdybym nie pomarudził w takich przypadkach.

Avatar użytkownika
Vincci Krajtroter 11066 kilometrów
2012-01-08 22:39:50

[cytuj autor='Lebiedzik Stanisław'] Widzę, że znowu "czyjaś ręka sprawiedliwości" zaczęła działać. Bardzo nieładnie, że ktoś akurat tę relację niszczy ocenami, bo na takie traktowanie nie zasługuje.   [/cytuj]Oj Stasiu nie przejmowałbym się tym przecież nie o to chodzi by gromadzić oceny sam fakt podzielenia się z kimś wyprawą jest fajny,ktoś sobie przypomni miejsca w których bywał a inny po obejrzeniu będzie chciał tam pojechać  by na własne oczy przekonać się czy rzeczywiście tam jest tak jak w relacji lub galerii foto.

Avatar użytkownika
Vincci Krajtroter 11066 kilometrów
2012-01-08 22:35:11

[cytuj autor=' Danuta'] Piękne zdjęcia przyrody i okolicy Muszyny prezentujesz. Fajnie tak powspominać miejsca które rozpoznaję. Okolice Muszyny dość dokładnie zobaczyłam będąc kiedyś-tam w Krynicy. Zdjęcia cerkwi są dość trudne do wykonania, bo przeważnie są w otoczeniu starych drzew, ale Tobie całkiem dobrze to się udało. W Muszynie widziałam dodatkowo kirkut, a niedaleko Złockiego mofetę i źródełka „dychawka” i „bulgotka”. Pozdrawiam :-) [/cytuj]    Faktycznie nie wiedziałem o kirkucie byłem w Krynicy i Muszynie również Zimą i też nie zwróciłem na to uwagi że jest .Może kiedyś wrzucę zdjecia z tego okresu bo Zimową porą też tam jest pięknie.

Gość
2012-01-08 22:24:06

Widzę, że znowu "czyjaś ręka sprawiedliwości" zaczęła działać. Bardzo nieładnie, że ktoś akurat tę relację niszczy ocenami, bo na takie traktowanie nie zasługuje.

 

Gość
2012-01-08 22:19:18

Cieszę się, że pokazujesz miejsca, gdzie jeszcze nie wędrowałem. Byłem kiedyś przejazdem, a to nie to samo.

Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2012-01-08 22:03:22
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2012-01-08 22:01:31

Piękne zdjęcia przyrody i okolicy Muszyny prezentujesz. Fajnie tak powspominać miejsca które rozpoznaję. Okolice Muszyny dość dokładnie zobaczyłam będąc kiedyś-tam w Krynicy. Zdjęcia cerkwi są dość trudne do wykonania, bo przeważnie są w otoczeniu starych drzew, ale Tobie całkiem dobrze to się udało. W Muszynie widziałam dodatkowo kirkut, a niedaleko Złockiego mofetę i źródełka „dychawka” i „bulgotka”. Pozdrawiam :-)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021