Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Danuta

Stary- nowy Zamek czyli kompleks zamkowy w Starych Tarnowicach

2011-12-15
2011-12-15 20:29:05
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

 Zamek w Starych Tarnowicach i Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach. Taki był plan. A zobaczylismy ...

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Stare Tarnowice > Tarnowskie Góry

Stare Tarnowice to miejsce dotąd zupełnie mi nie znane. Po raz pierwszy też byłam w okolicach Tarnowskich Gór, ale na pewno nie po raz ostatni. Dzisiaj postanowiliśmy zobaczyć odrestaurowany zamek w Starych Tarnowicach.Zamek w Tarnowicach uroczyście oddany do użytku w czerwcu – nie był dziś szczególnie oblegany.Z myślą o miłośnikach sztuki przygotowano trzy opcje zwiedzania Zamku: cały Zamek – szereg pomieszczeń w przyziemiu, na pierwszym piętrze oraz sale muzealne; wyłącznie sale muzealne lub zwiedzanie wyłącznie komnat w przyziemiu i na pierwszym piętrze.

Po wykupieniu biletów na zwiedzanie całego zamku z wszystkimi udostępnionymi pomieszczeniami/12,- normalny i 9,- ulgowy/- zostaliśmy oprowadzeni przez panią przewodnik która zapoznała nas z historią obiektu, pokazała piękne wnętrza sal, uchyliła rąbka tajemnic zamkowych, a wszystko to przy pięknej nastrojowej muzyce Vivaldiego. Zwiedzanie /możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem/ trwało około 1 godzinę. Zachwycona byłam pieknymi, ładnie zdobionymi szafami, a moją szczególną uwagę zwróciła „szafa kufrowa”. Przypomina ona dwie skrzynie nałożone na siebie z partią szufladową w połowie wysokości. Prezentowana szafa jest dodatkowo wzbogacona przez opracowanie powierzchni nie tylko w formie architektoniczno – rzeźbiarskiej, ale także przez wprowadzenie bogatej intarsji. Po obu stronach szafy są masywne uchwyty. Teraz rozumiem określenie: "zabrać na wyjazd szafę ubrań" :-)

korytarz Zamkowy
arkadowy dziedziniec zamku

W Zamku, można podziwiać olśniewający dziedziniec otoczony arkadowymi krużgankami, będącymi perłą architektury renesansowej na Górnym Śląsku, a także szereg pięknie umeblowanych komnat utrzymanych w duchu renesansu, klasycyzmu, empiru oraz biedermeieru. Prócz tego oglądaliśmy sale muzealne z wyeksponowanymi aplikacjami meblowymi i narzędziami rzemieślniczymi.Wokół zamku znajduje się kompleks różnych budynków. A mianowicie- Gospoda u Wrochema /niestety była tam impreza zamknięta/, hotel na Podzamczu, niewielki ogród ze ścieżkami spacerowymi, fontanną, altaną i pergolą. Wokół trwają jeszcze roboty budowlane, aktualnie remontowana jest stodoła z przeznaczeniem na SPA.

Miejsce które ulega ciągłym przemianom – warte polecenia.

Wracając do Tychów chcieliśmy zobaczyć po drodze Zabytkową Kopalnię Srebra. Niestety udostępniana jest do zwiedzania tylko do godz. 15,00, pozostało nam więc zadowolić się obejrzeniem ekspozycji maszyn górniczych w pobliskim Skansenie Maszyn Parowych.

ekspozycja- żelazka z duszą
ekspozycja- żelazka z duszą

Okolice Tarnowskich Gór obfitują w przeróżne atrakcje. To jedno z ciekawszych miejsc na Górnym Śląsku i warto tam pojechać. Zrobię to na pewno wiosną. Polecam.

szafka z podręcznym

zabytkowy sekretarzyk szafa- masywne uchwyty szafy pomocne w transporcie komnata o niezwykłej akustyce spiżarnia z hakami na stropie figura Matki Bożej wykonana z jednego kawałka drewna dziedziniec zamku Stary- nowy Zamek czyli kompleks zamkowy w Starych Tarnowicach XVIIIw szafa hamburska sala Rycerska aplikacje meblowe w muzeum zamkowym narzędzia rzemieślnicze makieta kompleksu zamkowego zabytkowa maszyna do pisania zabytkowy Gospoda u Wrochema Skansen Maszyn Parowych przy Zabytkowej Kopalni Srebra Skansen Maszyn Parowych przy Zabytkowej Kopalni Srebra Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach Skansen Maszyn Parowych przy Zabytkowej Kopalni Srebra Skansen Maszyn Parowych przy Zabytkowej Kopalni Srebra Skansen Maszyn Parowych przy Zabytkowej Kopalni Srebra Skansen Maszyn Parowych przy Zabytkowej Kopalni Srebra Skansen Maszyn Parowych przy Zabytkowej Kopalni Srebra Skansen Maszyn Parowych przy Zabytkowej Kopalni Srebra Skansen Maszyn Parowych przy Zabytkowej Kopalni Srebra Skansen Maszyn Parowych przy Zabytkowej Kopalni Srebra Skansen Maszyn Parowych przy Zabytkowej Kopalni Srebra Skansen Maszyn Parowych przy Zabytkowej Kopalni Srebra Skansen Maszyn Parowych przy Zabytkowej Kopalni Srebra Zabytkowa Kopalnia Srebra- szyb wyciągowy
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Arkadiusz Musielak Krajtroter 6260 kilometrów
2011-12-18 17:31:11

Mnie również bardzo się podoba Twoja relacja. A "prywatnego" przewodnika to tylko pozazdrościć :)))

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2011-12-16 17:50:01

Wczorajszy wyjazd był bardzo spontaniczny- bez przygotowania. To dzięki Polskim Szlakom i relacji Ani dowiedziałam się że jest taki Zamek i bardzo go chciałam zobaczyć. Wewnątrz świeżo, pachnąco, nastrojowo- jak w nowo otwartym obiekcie. Miałam szczęście bo byliśmy tylko w dwójkę i przewodniczka oprowadzała tylko  nas. Po raz pierwszy spotkałam się z tym, że nie trzeba było czekać na liczniejszą grupę. Niestety nie znalazłam nigdzie informacji turystycznej gdzie można by się dowiedzieć o okolicznych atrakcjach. Będę się musiała na przyszłość bardziej przygotować, bo ciekawostek turystycznych tam nie brakuje. Dziekuję Wam Wszystkim za miłe komentarze  i serdecznie pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219537 kilometrów
2011-12-16 13:34:46

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota'] Bardzo ładny zamek widać włożono tu dużo pracy aby uświetnic ten obiekt i efekt super trzeba to zobaczyć pozdrawiamy [/cytuj]

Wlasnie bardzo ładny, tez musze tam zawitac. Ależ nam się Danusia rozjezdziła ,ciągle coś zwiedza!. Super! Mnie ostatnio na wszysko brakuje czasu , ale nadrobię  zaległości wycieczkowe :) pozdrawiam:)))

Ostatnio edytowany: 2011-12-16 15:16

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2011-12-16 09:50:11

Bardzo ładny zamek widać włożono tu dużo pracy aby uświetnic ten obiekt i efekt super trzeba to zobaczyć pozdrawiamy

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134075 kilometrów
2011-12-16 09:38:58

No to musisz to nadrobić, zamek nigdzie się nie wybiera :)

Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2011-12-16 08:59:38

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']  Acha, Adamie, jak byłeś u Wrochema, toś nie ubogi ;) Ostatnio edytowany: 2011-12-16 08:24[/cytuj]

Ubogi duchem!

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134075 kilometrów
2011-12-16 08:23:47

Super, zawitałas w nasze strony:)

Jak ja byłam w środku, to było mnóstwo ludzi i nie sposób było takich zdjęc pustych porobić, bo były po prostu niezliczone tłumy ludzi - dzień otwarcia. Ładnie Ci się udało.

Maszyny parowe tez fajne, a do Kopalni zawitaj. Ja, wstyd się przyznać byłam tylko raz, ale teraz czekamy aż dzieci troszkę podrosną, Dominika jeszcze troche za mała.

Acha, Adamie, jak byłeś u Wrochema, toś nie ubogi ;)

Ostatnio edytowany: 2011-12-16 08:24

Gość
2011-12-15 23:26:14

...czyli wyprzedzamy czas Danusiu.

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2011-12-15 21:33:00

Ojej! Dopiero skończyłam opisywanie zdjęć, a tu już komentarze. Ale mi miło. Dziękuję.  Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2011-12-15 20:58:58

Bardzo ciekawe miejsce. Jest co zwiedzać. Podoba mi nocna szafeczka na nocniczek:) Zdjęcia profesjonalne, staranne kadry. 

Ja-ubogi tylko u Wrochema byłem.

Pozdrawiam Adam

 

Gość
2011-12-15 20:50:47

Pięknie, choć szkoda, że kopalnia zamknięta. Ale co się odwlecze... nieprawdaż?

Serdecznie pozdrawiam, Staś.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020