, Marcin

Morskie Oko

2011-12-14 - 2011-12-20
2011-12-14 20:32:34
Avatar użytkownika
Marcin Krajtroter 3025 kilometrów

Największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m.

Morskie Oko ma powierzchnię 34,93 ha, długość 862 m, szerokość 568 m, a w najgłębszym miejscu osiąga 50,8m. 

 

Wycieczke rozpoczołem z Łysej Polany tj Palenica Białczańska gdzie na parkingu zostawilem samochód.
Asfaltowa droga nie kończy się przy parkingu, ale wiedzie dalej w górę, aż do Morskiego Oka. Przy ustawionej za parkingiem rogatce znajduje się punkt wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego, przez który statystycznie przechodzi największa liczba turystów.

Trzeba pamiętać, że asfaltowa droga do Morskiego Oka, mimo że jest szlakiem bardzo łatwym do przejścia, w sezonie zimowym jest zagrożona lawinami. Szczególnie niebezpieczny jest odcinek powyżej polany Włosienica, znajdujący się w zasięgu lawin schodzących zboczem Opalonego Wierchu.Wodogrzmoty Mickiewicza to trójkaskadowy wodospad utworzony na Roztoce - potoku wypływającym z Wielkiego Stawu w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Spośród trzech kaskad: Wodogrzmotu Wyżniego, Pośredniego i Niżniego jedynym dostępnym dla turystów jest Wodogrzmot Pośredni, który podziwiać można z mostu na drodze do Morskiego Oka.

Za Wodogrzmotami Mickiewicza mijamy dawny parking, od którego w bok odchodzą dwa szlaki: w prawo do Doliny 5 Stawów oraz w lewo do schroniska w Starej Roztoce. Idąc dalej prosto przez las, po około 20 minutach dochodzimy do miejsca, w którym asfaltowa droga zaczyna tworzyć liczne serpentyny wznosząc się w stronę Doliny Rybiego Potoku. Dolina Białki rozgałęzia się w tym miejscu na leżącą po słowackiej stronie Dolinę Białej Wody oraz prowadzącą w stronę Morskiego Oka Dolinę Rybiego Potoku. Spływające tymi dwoma dolinami potoki łączą się tworząc płynący niżej potok graniczny - Białkę.

Szlak odchodzi w prawo od asfaltowej drogi przed jej pierwszym ostrym zakrętem. Prowadząca pod górę szeroka, kamienista ścieżka. Pierwszy odcinek skrótu nazywany jest jako prowadzący "ku Wancie", o czym informuje stojąca przy szosie tablica (wantami określane są olbrzymie bloki skalne). Po przejściu czterech odcinków skrótu, spośród których trzeci jest najdłuższy, szlak ponownie łączy się z asfaltową drogą, którą w ciągu kolejnych 15 minut docieramy do polany Włosienica. Znajduje się tu dawny parking samochodowy i punkt postojowy dla powozów konnych, które w tym miejscu kończą trasę. Z polany rozpościera się wspaniały widok na Mięguszowieckie Szczyty.

Od Włosienicy dzieli nas już tylko około 20 minut do schroniska nad Morskim Okiem.Avatar użytkownika
Marcin Krajtroter 3025 kilometrów

Komentarze

Gość
2011-12-15 21:38:01

za co 5? za brak relacji i jedno jedyne zdjęcie? dziwne tu oceny.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020