Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
BESKID ŻYWIECKI (Góry i Doliny), Vincci

Beskid Żywiecki: Pilsko-Żywiec-Jeleśnia

2007-08-21 - 2007-08-24
2011-12-11 19:03:52
Avatar użytkownika
Vincci Krajtroter 11266 kilometrów

Miałem kilka dni wolnego więc...

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Pilsko > Żywiec > JeleśniaDZIEŃ 1 PILSKO (1557 m n.p.m) I HALA MIZIOWA

Korbielów-Kamienna
Korbielów-Kamienna


Wraz z kumplem postanowiliśmy połazić i pozwiedzać Beskid Żywiecki. Pierwszego dnia po przyjeździe i zakotwiczeniu w domu wypoczynkowym „Na Cyrhli” by nie tracić cennego czasu zjadamy śniadanko pakujemy niezbędne rzeczy do plecaka (na Pilsku warunki atmosferyczne zmieniają się dość szybko i często !!!.) i ruszamy w drogę. Nie wybieraliśmy konkretnego szlaku. Trasa naszej wędrówki rozpoczyna się pod kwaterą na Cyrhli idąc w dół ulicą Ślepa Dolina, Szczyrbok docieramy do przystanku PKS Korbelów Kamienna i w prawo ul.Graniczną podążamy wzdłuż potoku o nazwie Glinna i kierujemy się w stronę przejścia granicznego na przełęczy Glinne(809m n.p.m)mimo że idziemy drogą towarzyszy nam ładny widok płynącego obok strumienia widzimy kaskady i mały jak go nazwałem wodospadzik utworzony na sztucznym progu.(Można go zobaczyć na dołączonej fotce)mijamy Centrum szkoleń i wypoczynku „Fero” za którym skręcamy w prawo przez mostek i zaczynamy wspinaczkę.

Docieramy do polany którą idziemy w stronę wyciągów narciarskich mijamy je i dochodzimy do szlaku żółtego konnego na którym napotykamy konie. Wiedzie tutaj przyrodnicza ścieżka dydaktyczna i szlak zielony którym podążamy w stronę polany Macicowej.

Kaskada-Potok Glinna
Kaskada Potok-Glinna
Potok Glinna

Polana Macicowa 790m n.p.mNa Polanie Macicowej wystepuje krajobraz charakterystyczny dla niżej położonych polan dolnoreglowych-dawniej używanych jako grunty orne , następnie jako pastwiska , a obecnie samoistnie przekształcające się w łąki górskie i stopniowo na obrzeżach zarastające.W kierunku północnym z Polany Macicowej rozciąga się widok na dolię potoku Glinna (o której wspominałem wcześniej)zabudowę Korbielowa i okalające go wzgórza.Po opuszczeniu Polany Macicowej pniemy się w góre mijając po drodze piękne widoki po ok. 40 min.marszu docieramy do Góry Szlakówki 1090m n.p.m oglądamy ciekawą tablicę dydaktyczną związaną z tym miejscem i ruszamy dalej.Docieramy do Hali Kornienieckiej. Piękna hala dużo ładnych niebieskich kwiatów( niestety nie znam ich nazwy)wśród traw słychać świerszcze.

Potok Glinna
Potok Glinna

Hala Kornieniecka - 1220m n.p.m

Na Hali Kornienieckiej dominuje ubogie w gatunki zbiorowisko łąki z blizniaczką psią trawką i śmiałkiem darniowym .Pod halą, na słabo przepuszczalnym podłożu, na terenie o małym nachyleniu rozciąga się średniej wielkości młaka w tym miejscu woda wypływająca ze źródeł rozlewa się po stoku powoli, co sprzyja lokalnemu zabagnieniu obszaru i rozwojowi roślinności hydrofilnej .Młaki zatrzymują znaczne ilości wody opadowej która powoli lecz sukcesywnie zasila potoki, co ma szczególne znaczenie w okresach bezdeszczowych.Na Hale Miziową docieramy po ok. 15 minutach spokojnego marszu, podziwiamy panoramę Beskidu Żywieckiego i rozlokowujemy się przy stołach by się posilić i odpocząć przed decydującym szturmem na szczyt po Słowackiej stronie Pilska .

Potok Glinna
Potok Glinna

Hala Miziowa -1275m n.p.m

Hala Miziowa obejmuje lokalne spłaszczenie w obrębie północnych stoków Pilska, u podnóża kopuły szczytowej .Roślinność jest tutaj zróżnicowana .Większą część powierzchni zajmują łąki reglowe z mietlicą pospolitą ,kostrzewą czerwoną i śmiałkiem darniowym .Jest również torfowisko w niecce nieopodal schroniska, spotkać tu można szereg gatunków rzadkich w Beskidach. Są to czosnek syberyjski i niebielistka trwała.

Potok Glinna
Potok Glinna
Korbielów-Kamienna droga na przełecz Glinna

Do szczytu prowadzą dwa szlaki żółty i czarny my wybieramy tę drugą opcje postanawiającwrócić pod schronisko żółtym szlakiem Za znakami czarnymi ruszyliśmy w drogę .Jest to nieco krótsze ale bardziej strome podejście. na szczyt Ze schroniska szlak wiedzie wprost na południe, w kierunku małego wyciągu. Po pokonaniu pierwszej stromizny skręca w prawo i pnie się szeroką przecinką, którą dochodzi do linii grzbietu, gdzie skręca w lewo na kopułę szczytową. Wokół pełno kosodrzewiny Na pokrytej rumowiskiem hali szczytowej dołącza szlak żółty i razem z czarnym dochodzą do najwyższego punktu Pilska po Polskiej stronie 1535m n.p.m. My przekraczamy granicę by po kilkunastu metrach dotrzeć do samego szczytu tej wspaniałej góry który znajduje się 1557m n.p.m.Stąd prowadzą Słowackie szlaki na Orawę.Jak to w górach, pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie silny wiatr i lekka mżawka zmusiły nas do opuszczenia szczytu widok na stronę Słowacką pogorszył sie i trudno było podziwiać widoki, z daleka można było tylko dostrzec majaczące zarysy jeziora koło Namestowa.Wróciliśmy na szlak i za znakami Żółtymi skręciliśmy w prawo by dojść do krzyża poświęconemu E. Błasikowi ,żołnierzowi Korpusu Ochrony Pogranicza, który poległ tu w starciu z Niemcami w czasie patrolowania szczytu 1.września 1939 roku. Schodzimy kamienistą ścieżką w lewo a potem w dół aż do granicy lasu ,docieramy do górnej stacji wyciągu mijamy schronisko i odpoczywamy chwilkę przed dalszym zejściem do Korbielowa.Decydujemy że powrotna droga będzie wzdłuż kolejki linowej „ Szczawiny ” mijamy Bacówkę i docieramy do ul Sitki po lewej stronie widzimy stogi siana i naszą kwaterę „Na Cyrhli”. Ul Szczyrbok dochodzimy do skrzyżowania odbijamy w lewo i już po kilkunastu metrach jesteśmy na miejscu .Zmęczeni ale szczęśliwi postanawiamy że wieczorkiem wyskoczymy na piwko by nie mieć zakwasów .Dzień był udany. Na następny zaplanowaliśmy zwiedzanie Żywca z okolicznym Parkiem i zamkiem.

Potok Glinna
Potok Glinna

DZIEŃ 2 ŻYWIEC

Zakwasów nie było po wczorajszej wspinaczce na szczyt Pilska, więc w dobrych humorach zjedliśmy śniadanie i wypiliśmy poranną kawkę, za oknem pogoda wręcz bajeczna słońce i niemalże bezchmurne niebo. W autobusie miałem czas by poczytać na temat Żywca.Każdemu nazwa miejscowości kojarzy się z piwem tutaj produkowanym. Warto jednak Żywiec odwiedzić dla znajdujących się tu ciekawych zabytków oraz ze względu na położenie ,dzięki któremu miasto jest dogodnym punktem wypadowym w Beskidy. W okresie letnim okolice Żywca odwiedza wielu turystów- przyciąga ich jezioro, które utworzono, spiętrzając wody rzeki Soły .Duży zbiornik wodny wśród wzgórz niezwykle urozmaicił krajobraz Kotliny Żywieckiej.Wysiadamy pod dworcem i idziemy ul. Dworcową w stronę Soły przechodzimy przez most a dalej ul. Kościuszki do rynku.

Potok Glinna
Potok Glinna

Rynek żywiecki otoczony jest niewysokimi kamieniczkami, wśród których wyróżnia się stojący we wschodniej części ratusz Najciekawszą budowlą jest kamienna dzwonnica, w południowo - zachodnim narożniku zwieńczona czterospadowym dachem. Dzwonnica pochodzi z I poł. XVIII w. Do dziś pełni swoją funkcję. Za dzwonnicą znajduje się kościół katedralny WNMP pochodzący z I poł . XV w. Później świątynię przebudowano, wydłużono prezbiterium i podwyższono mury ,po pożarze do jego wyglądu dodano elementy barokowe.Pod koniec XVI w powstała wieża jej sylwetka stanowi świetny punkt orientacyjny. Pod wieżą znajduje się wejście do świątyni, którą zwiedzamy, wewnątrz bardzo ciekawa jest kaplica grobowa Komorowskich ,zbudowana na przełomie XVI w. na wzór wawelskiej Kaplicy Zygmuntowskiej, zwieńczona kopułą z latarnią. Po prawej stronie nawy można zobaczyć kaplicę Habsburgów z 1929roku.Opuszczamy kościół i idziemy w stronę ul. Świętokrzyskiej by obejrzeć gotycki kościół Świętego Krzyża, pochodzący z XV w (jest to najstarszy w mieście zabytek sakralny) posiada charakterystyczny wysoki gontowy dach i barokową scenę ukrzyżowania na apsydzie(zdjęcia w galerii) Kościół został przerobiony i rozbudowany w okresie baroku, a na początku XX w. od strony północnej dobudowano wieżę. Przed kościołem, naprzeciwko apsydy, stoi kamienny krzyż z XVII w. Robimy zdjęcia i powoli opuszczamy teren przykościelny.Wracamy na rynek i wchodzimy na plac Mariacki stąd niedaleko już do parku Habsburgów który jest następnym celem naszego zwiedzania. Jest to najprzyjemniejsze i najbardziej malownicze miejsce w Żywcu, na terenie parku stoi stary zamek i pałac. Do parku wchodzimy od strony ul. Kościuszki (jest jeszcze jedno od ul. Zamkowej) i kierujemy się w stronę zamku (pamiętam że będąc tutaj kilka lat temu zamek wyglądał z zewnątrz brzydko teraz po remoncie prezentuje się ślicznie). Zamek został zbudowany przez Komorowskich w XVI w. Oglądamy zamek z zewnątrz i wchodzimy na nieduży dziedziniec otoczony misternymi krużgankami ,tworzącymi uroczą miniaturę Wawelu. Odnowiony dziedziniec nie szpeci już odpadającym od ścian tynkiem jak przed kilkoma latami, jest tu miło i czuć atmosferę zamkową. Z dziedzińca prowadzi wejście do sal wystawowych muzeum które zwiedzamy.

Naprzeciwko starego zamku, nieco w głębi parku, jest zbudowany przez Habsburgów pod koniec XIX w. klasycystyczny pałac. Otacza go malowniczy park w którym możemy zobaczyć okazy drzew w parkowych alejach, chiński domek zbudowany na wyspie i zwierzęta które tutaj mieszkają, park poprzecinany jest licznymi kanałami przez które przerzucono malownicze mostki. Można z nich obserwować przepływające pod nami ryby.Spędzamy tutaj dużo czasu delektując się ciszą jaka tu panuje, mimo iż park leży w środku miasta . Planujemy że przed powrotem do Korbielowa musimy koniecznie napić się zimnego Ż…..ca na rynku pod rozlokowanymi licznie parasolami.W następnym dniu planujemy zwiedzić Jeleśnie oraz „Starą Karczmę”

Potok Glinna
Kaskada na potoku Glinna
Korbielów-Fero

DZIEŃ 3 JELEŚNIA „STARA KARCZMA”

Wyjątkowo obudziliśmy się późno. Po zjedzeniu posiłku na tarasie, wyciągnęliśmy przewodniki i mapy i zaplanowaliśmy trasę na dzień dzisiejszy i jutrzejszy. Z racji tego że przyjechaliśmy tutaj pociągiem i autobusem mieliśmy ograniczone ,możliwości w przemieszczaniu się po okolicy i zdani byliśmy na tutejszą komunikację.Postanowiliśmy połazić dziś po okolicy a po południu zwiedzić Jeleśnie.Przez kilka godzin oglądamy okolice Korbielowa i Kamiennej i po drodze wstępujemy na obiad do pobliskiej restauracji .Z przystanku Korbelów – Kamienna jedziemy busem do Jeleśni.

Korbielów-Fero
Korbielów-Fero

JELEŚNIA – nazwa miejscowości jak podaje Dziejopis Żywiecki, może pochodzić ” od jeleni lśniących ,które tam na paszę schadzały się i często ich tam łowiono gdy przedtem lasy były” albo od wołoskiego słowa jelcha = olcha. Jest to prawdopodobne zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę ,iż osadę założyła ludność wołoska

Jeleśnia to duża wieś w dolinie rzeki Koszarawy, rozłożona wzdłuż drogi z Żywca do Korbielowa wysiadamy na rynku i idziemy obejrzeć Starą Karczmę budynek pięknie się prezentuje i przykuwa uwagę zbudowany jest z drewna o konstrukcji zrębowej, kryty pięknym czterospadowym staropolskim dachem z XVIII w .Okrążamy budynek dokoła i robimy zdjęcia .Wchodzimy do środka przez sień, która rozdzielała część sypialną ( prawa izba) od części jadalnej(lewa izba).Obecnie w Karczmie mieści się stylowo urządzona kawiarnia (w lewej izbie).Chyba zmienił się właściciel bo według mnie wnętrze utraciło swój klimat jaki był gdy byłem tutaj w końcu lat dziewięćdziesiątych .Ale i tak jest ładnie po otrzymaniu pozwolenia na zrobienie kilku zdjęć zamawiamy lody(polecam pyszne) Można sobie zamówić kilka potraw regionalnej kuchni a jest w czym wybierać! Ceny w Karczmie są zróżnicowane. Wychodzimy z Karczmy z postanowieniem że jeszcze do niej wrócimy, idziemy obejrzeć stojący przy rynku zabytkowy barokowy kościół św. Wojciecha z końca XVII wieku. W Jeleśni spędzamy czas do zmroku i wracamy okazją do Korbielowa (brak połączenia po 23.30 z Korbielowem )Kładziemy się spać w dobrych nastrojach mając na uwadze fakt że jutro a w zasadzie dziś czeka nas następny dzień. Zaplanowaną mamy wycieczkę na Orawę.

W drodze na Pilsko
W drodze na Pilsko

DZIEŃ 4 PRZEŁĘCZ GLINNE 809m n.p.m ORAVSKA POLHORA – NAMESTOVO.

Majestatyczny Diablak
W drodze na Pilsko
Widok na Kamienną

Wcześnie rano z przystanku Korbelów –Kamienna busem jedziemy do granicy na Przełęczy Glinne 809m n.p.m po przekroczeniu granicy idziemy pieszo szosą do Oravskiej Polhory z której jedziemy autobusem do Namestova. Relację z tej wycieczki opiszę oddzielnie.Podsumowując- wypad udany polecam wszystkim. Mam nadzieję że jeszcze nie raz będzie dane mi tutaj wrócić i zobaczyć co się zmieniło na lepsze lub gorsze

Konie Huculskie Koń Huculski Koniki Huculskie Polana Macicowa Polana Macicowa W drodze na Pilsko szlak zielony na Pilsko szlak zielony na Pilsko szlak zielony na Pilsko Na Hali Kornienieckiej Na Hali Kornienieckiej Na Hali Kornienieckiej-świerszcz? Na Hali Kornienieckiej Widok z hali Kornienieckiej BESKID ŻYWIECKI (Góry i Doliny) Pilsko BESKID ŻYWIECKI -widok na Babią Górę 1725m n.p.m Panorama z Hali Miziowej Hala Miziowa Hala Miziowa Widok na schronisko na Hali Miziowej szlak czarny na szczyt Pilska szlak czarny Widok na szlak czarny i żólty Kosodrzewina w tle Diablak Polski szczyt Pilska Po Słowackiej stronie ale wiało... Słowacki szczyt Pilska Mogiła Basika szlak żółty Widok na Namestowskie jezioro Szlak żółty widok na Żywiec i jezioro Żywieckie powrót z Pilska w oddali Babia Góra Las na stoku Pilska powrotna droga z Pilska domek jak z bajki... panorama Kamiennej i Korbielowa w oddali majaczące zabudowania Krzyżowej Wyciąg Szczawiny Górki widok Pod Buczynką Pod Buczynką Żywiec nad Sołą Żywiec-Soła My takiego ładnego marketu nie mamy... Żywiec-Karczma Żywiecka Karczma Żywiec-Karczma Żywiec-Karczma Żywiec-Karczma Żywiec-Karczma Żywiec-przed Karczmą Żywiecką Żywiec-rzezba ludowa Sw.Floriana przed karczmą Żywiecką Żywiec-Karczma jak z bajki:) Żywiec-Karczma ale kłamał:) Żywiec Żywiec-Kurek na dzwonnicy Żywiec-Dzwonnica Żywiec-Dzwonnica Żywiec-Dzwonnica Żywiec-tablica na dzwonnicy Żywiec-Kościół Katedralny Żywiec-Kościół Katedralny Żywiec-Kościół Katedralny Żywiec-zwieńczenie kopuły na Kościele Katedalnym Żywiec-Detal architektoniczny Żywiec-detal architektoniczny Żywiec-wieża Kościoła Katedralnego Żywiec-wieża Kościoła Kartedralnego Żywiec-wejscie do kościoła Żywiec-Ratusz wsch.str.rynku Żywiec kamieniczki w rynku str.płd Żywiec-Rynek dzwonnica płd-zach strona. Żywiec-Rynek zach.strona Żywiec-Rynek płn-wsch strona Żywiec-Rynek płn.strona Żywiec-posag św.Floriana Żywiec-budynek po dawnej strazy pożarnej Żywiec-budynek po dawnej strazy pożarnej Żywiec Żywiec Żywiec-Kościół Sw Krzyża Żywiec Kościół Sw Krzyża apsyda ze sceną ukrzyżowania Żywiec absyda ze sceną ukrzyżowania Żywiec-Kościół Sw. Krzyża Krzyż pokutny-Żywiec Żywiec-zamek Komorowskich Żywiec-wejście do zamku Żywiec-zamek Komorowskich Żywiec-Kurek na wieży zamkowej Żywiec- zamek Komorowskich Żywiec-wejście do zamku Żywiec-krużganki Żywiec-krużganki Żywiec-dziedziniec zamkowy Żywiec-dziedziniec zamkowy Kamienna ławeczka... Żywiec-na dziedzińcu zamkowym Żywiec-wejscie na pietro wystawowe muzeum Żywiec-widok z okna na Pałac Habsburgów Żywiec-elementy zamkowego dziedzińca Żywiec-elementy zamkowego dziedzińca Żywiec-elementy zamkowego dziedzińca Żywiec-detal architektoniczny Żywiec-widok z parku na wieżę kościoła Żywiec-wejscie do parku Żywiec-widok na Kościół Katedralny od strony zamku Żywiec-wejście do parku Żywiec-fragment pałacu Żywiec-pałac Habsburgów Żywiec-studnia przed pałacem Habsburgów Żywiec-studnia widok od strony pałacu Habsburgów Żywiec-element dekoracyjny studni Żywiec-herb na pałacu Habsburgów Żywiec-zabytkowa kolumna przed pałacem Habsburgów Żywiec-herb Żywiec-pałac Habsburgów Żywiec-pałac Habsburgów Żywiec-pałac Habsburgów Żywiec-pałac Habsburgów Żywiec-widok pałacu z alejek parkowych Żywiec-park Habsburgów Żywiec-park Habsburgów Żywiec-park Żywiec-park Habsburgów Chiński domek na wyspie Żywiec-Chiński domek na wyspie Żywiec-Chiński domek na wyspie Żywiec-park Habsburgów Żywiec-mostek nad kanałem w parku Habsburgów Żywiec-park Habsburgów Żywiec-park Habsburgów Żywiec - park Habsburgów Żywiec-park Habsburgów Żywiec - w parku Żywiec- w parku Żywiec urokliwe alejki w parku Habsburgów Żywiec-ogród różany Żywiec-Róża w parku Habsburgów Żywiec-Wiewiór (chyba:) Żywiec-Wiewiórka park Habsburgów Jeleśnia Jeleśnia Jeleśnia Jeleśnia Jeleśnia Jeleśnia Jeleśnia Jeleśnia karczma Jeleśnia Jeleśnia Jeleśnia Jeleśnia Jeleśnia Jeleśnia Jeleśnia Jeleśnia Jeleśnia Jeleśnia Jeleśnia Jeleśnia Jeleśnia Jeleśnia
Avatar użytkownika
Vincci Krajtroter 11266 kilometrów

Komentarze

Gość
2011-12-13 12:41:38

Każdy ma swój sposób na prezentację wycieczki. Podoba mi się to co robisz. Piękne zdjęcia. Pozdrawiam, Staś

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2011-12-12 20:07:03

Sporo zdjęć, ale z przyjemnością je oglądałam. Świetna relacja, sporo informacji. Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2011-12-12 12:21:34

Wzorcowo! Wszystko uporządkowane i dopieszczone. Przemiła lektura. Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Vincci Krajtroter 11266 kilometrów
2011-12-12 11:15:25

[cytuj autor='Musielak Arkadiusz'] [cytuj autor=' mokunka'] Ależ się rozpisaleś! Czytałam i czytałam. Bardzo fajna i ciekawa ta twoja  wycieczka.Galeria super. Piękne foty .pozdrawiam:))) [/cytuj] Zgadzam się z przedmówczynią {jak zawsze zresztą :))}. Kolejna świetna relacja i super fotografie. Pozdrawiam. [/cytuj]

Dziekuje, dziekuje ,dziekuje za wszystkie pozytywne opinie skierowane pod moim adresem ubolewam tylko nad tym że wczesniej nie wiedzialem o istnieniu tego portalu wówczas były by relacje na bieżąco a tak to są z poślizgiem.Cieszę się że mogłem dołaczyć do tak miłej społeczności ludzi kochających tak jak ja przyrodę:)

Avatar użytkownika
Arkadiusz Musielak Krajtroter 6260 kilometrów
2011-12-12 10:54:24

[cytuj autor=' mokunka'] Ależ się rozpisaleś! Czytałam i czytałam. Bardzo fajna i ciekawa ta twoja  wycieczka.Galeria super. Piękne foty .pozdrawiam:))) [/cytuj]

Zgadzam się z przedmówczynią {jak zawsze zresztą :))}. Kolejna świetna relacja i super fotografie. Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2011-12-11 21:58:20

Oki, dzieki za info. Napewno obejrzę resztę fotek , z zaciekawieniem. pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Vincci Krajtroter 11266 kilometrów
2011-12-11 21:39:21

Witaj to nie wszystkie zdjęcia  ale powoli wgrywam wiec niedługo powinnaś zobaczyć wszystko. Zdjęcia są ułożone tematycznie do przebytego szlaku i opisu wycieczki dlatego to trochę trwa pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2011-12-11 21:35:55

Ależ się rozpisaleś! Czytałam i czytałam. Bardzo fajna i ciekawa ta twoja  wycieczka.Galeria super. Piękne foty .pozdrawiam:)))

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020