Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Marcin Walczak

Klimczok

2011-12-08
2011-12-08 09:42:45
Avatar użytkownika
Marcin Walczak Krajtroter 5256 kilometrów

W Wapienicy musimy się nieznacznie cofnąć z przystanku autobusowego, przemijając most dochodzimy do skrętu.Tutaj przemierza niebieski szlak z Wapienicy (PKP) na Błatnią. Ścieżka prowadzi prawie cały czas prosto przez las.W zeszłym roku spotykaliśmy na niej sarny. Tym razem dały się odczuć wiosenne klimaty. Przy odrobienie słońca, cała natura budzi się do egzystowania.Na Błatnią mamy jeszcze około 2h drogi.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Bielsko-Biała

Prawie cały czas względnie płaską trasą przybywamy, do pierwszego zakrętu (patrz mapa). Tutaj warto na moment się zatrzymać i podejść parę kroków w dół, aby ujrzeć w całej okazałości Zaporę w Wapienicy. Najdłuższa na obszarze miasta dolina górska (Dolina Luizy) zalana lasem mieszanym i iglastym, położona pomiędzy szczytami Beskidu Śląskiego: Palenicą, Błatnią, Trzema Kopcami i Szyndzielnią.

Wędrujemy cały czas szlakiem niebieskim, mamy jeszcze do pokonania 3 nieduże szczyty: Kopany - Wysokie - Przykra. W obszarach Wysokie mieści się uroczysko kultowe z XVII w. Ażeby dotrzeć do tego miejsca należy przebyc około 250 m trzymając się oznaczonych czerwonym kołem drzew.

Błatnia (917 m n.p.m.) stanowczo wyodrębnia się w grupie Klimczoka. Z polan szczytowych roztaczają się piękne widoki na Beskid Śląski. "Panorama z Błatniej obejmuje - oprócz szczytów Klimczoka i Skrzycznego - wszelkie większe szczyty Beskidu Śląskiego pasmo ciągnące się od Skrzycznego do Baraniej Góry.

Z Błatniej żółty żółtym szlakiem przemieszczamy się w kierunku Klimczoka. Przed nami około 1,5 godziny trasy. Na naszej drodze znajdu się Stołów i Trzy Kopce. Rejony Trzech Kopców są bardzo interesujące bowiem znajduje się tam buków znajdujący się na wysokości 800-950 m w obszarze wzniesienia - 120-letni drzewostan a także jaskinia Klimczoka na południowym pochyleniu.

Klimczok (1117 m n.p.m.) - zamiar naszej wycieczki jest szczytem górskim znajdujący się w granicach administracyjnych Bielska-Białej i będący najwyżej umiejscowionym punktem tego miasta. Umiejscowiony w północnej sekcji Pasma Wiślańskiego w Beskidzie Śląskim. Lasy wokół szczytu były podobno kryjówką zbójników. Na czele których stali bracia Klimczaki. Z tej przyczyny też wywodzi sie nazewnictwo tego szczytu. Wschodni, mocniej płaski szczyt, posiada nazwę Magury, ma wysokość 1095 m, wznosi się na nim schronisko PTTK a także stacja ratunkowa GOPR. Z Klimczoka udajemy się żółtym i czerwonym szlakiem na Szyndzielnię, jest to około 30 minutowy spacerek.Avatar użytkownika
Marcin Walczak Krajtroter 5256 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2011-12-08 23:38:06

[cytuj autor='Musielak Arkadiusz'] [cytuj autor=' mokunka'] Marcin fajna, kolejna wyprawa! Fot nie zrobiles zbyt wiele ale to co najważniejsze zostaje przecież w pamięci:) pozdrawiamn:))) [/cytuj] Zgadzam się z Mokunką. Fajna wyprawa, zamierzam się wybrać wiosną 2012r. Pozdrowienia dla Wszystkich. [/cytuj]

I ja sądzę podobnie. Wycieczka ciekawa, godna powielenia. Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2011-12-08 22:58:00

 

Wczoraj od Klimczoka zero luda. W górnych partiach szlaki ośnieżone i oblodzone. Pogoda zmienna, wietrze, śnieżnie i deszczowo z odrobiną słońca.  Mialem iść, ale Wa-wa wypadła i koledzy poszli sami. Teraz mamy bezchmurne niebo - wygladam za okno.

Przejście Wapiennica Centrum, Błatnia, Stołów, Trzy Kopce, Siodlo pod K, Klimczok, Rozstaje 3 szlakówe, Szyndzielnia, Wapiennica centrum- to ponad 25 km. Ze schroniskami z pewnością ponad 7 h. 

Pozdrawiam Wszech Krajtroterów

Avatar użytkownika
Marcin Walczak Krajtroter 5256 kilometrów
2011-12-08 21:07:37

Trasa na cały dzień (mi wyszło około 7 godzin. Ale po drodze są 3 schroniska, więc czas leci. Polecam te rejony, chociaż od Klimczoka coraz więcej osób :)

Avatar użytkownika
Arkadiusz Musielak Krajtroter 6260 kilometrów
2011-12-08 20:47:42

[cytuj autor=' mokunka'] Marcin fajna, kolejna wyprawa! Fot nie zrobiles zbyt wiele ale to co najważniejsze zostaje przecież w pamięci:) pozdrawiamn:))) [/cytuj]

Zgadzam się z Mokunką. Fajna wyprawa, zamierzam się wybrać wiosną 2012r.

Pozdrowienia dla Wszystkich.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2011-12-08 20:09:50

Marcin fajna, kolejna wyprawa! Fot nie zrobiles zbyt wiele ale to co najważniejsze zostaje przecież w pamięci:) pozdrawiamn:)))

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2011-12-08 15:40:51

Kiedyś schodziłam z Błatniej do Wapienicy. Było to bardzo dawno temu i z tego co pamiętam to dość długi odcinek szlaku prowadził drogą asfaltową. Ale teraz pewnie się zmienilo. Ciekawa jestem jak dużo czasu potrzebowałeś na przejście odcinka z Wapienicy- przez Błatnią do Szyndzielni? Nigdy nie udało mi się zlokalizować jaskini o której piszesz.

Ciekawa wyprawa, ładne zdjęcia. Pozdrawiam :-)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020