Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Vincci

PODRÓŻE PO JURZE cz.2 OPN Pieskowa Skała-Ojców

2011-11-05
2011-12-03 18:37:41
Avatar użytkownika
Vincci Krajtroter 11266 kilometrów

 

Nie sądziłem ze w listopadzie może być jeszcze tak ładnie wraz ze swoją znajomą postanowiliśmy ze najbliższy weekend spędzimy gdzieś poza miastem by zaczerpnąć świeżego powietrza .Naszym celem był Ojcowski Park Narodowy…

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Pieskowa Skała > Grodzisko > Ojców > Pieskowa Skała-Zamek > Grodzisko-Pustelnia Salomei > Ojcowski Park Narodowy > Kaplica na wodzie w Ojcowie > Zamek w Ojcowie > Muzeum OPN w Ojcowie > Ostańce w OjcowieNastępnego dnia wcześnie rano zapakowaliśmy niezbędne rzeczy jak na tę porę roku i oczywiście nieodzowny termos z gorąca herbatą i ruszyliśmy w drogę .OPN leży ok. 50km od Sosnowca więc nie było obawy że podróż będzie długa. Niepokojąca była tylko mgła ale z upływem czasu podnosiła się w górę wiec można było sądzić że tego dnia będzie również ładna pogoda.

Wschodnia elewacja zamku z wieżą zegarowąi loggią.
Wschodnia elewacja zamku z wieżą zegarowąi loggią.


W planach mieliśmy zostawić samochód pod zamkiem a samą trasę pokonać pieszo czerwonym szlakiem z Pieskowej Skały do Ojcowa.

Z parkingu pod zamkiem odcinkiem żółtego szlaku ”Dolinek Jurajskich”( który biegnie przez Sąspów , i dolinę Sąspowską ) docieramy do grobu powstańców ,poczym opuszczając żółty szlak szosą dochodzimy do osławionej Maczugi Herkulesa” która w świetle pierwszych promieni słońca wygląda okazale. W sąsiedztwie tej formacji skalnej znajdują się skały „Mickiewicza”. Wracamy na parking przed zamkiem by wspiąć się po licznych kamiennych stopniach i dotrzeć do wejścia głównego na dziedziniec .Zamek zbudowano za czasów Kazimierza Wielkiego przebudowany w drugiej poł . XVI w przez Szafrańców renesansową rezydencję .W XVII w wprowadzono elementy barokowe przez to zatracił cechy stylu renesansowego ,po licznych pożarach i powojennych pracach konserwatorskich odzyskał dawną świetność i renesansowy wygląd z drugiej poł. XVI w.

Wschodnia elewacja zamku z wieżą zegarową i loggią
Bastion
Pieskowa Skała-zamek

Po zwiedzeniu zamku udajemy się czerwonym szlakiem który wchodzi w piękny przy zamkowy park a potem zanurza się w las, jesienią drzewa i poszycie leśne mienią się paletą barw i wyglądają pięknie .Szlak wiedzie przez „Słoneczną Górę” a następnie łączy się u wylotu „Doliny Zachwytu ”z droga asfaltową przy której można obejrzeć formacje skalne o nazwie ”Wdowie Skały ”po ok. 100m marszu szlak skręca w lewo i trawersuje wzniesienie ”Grodziska ”na szczycie napotykamy szlak niebieski Warowni Jurajskichw tym miejscu oba szlaki prowadza razem do „Pustelni Bł.Salomei ”.Jest to manierystyczny zespół, na który składają się: barokowy kościół z drugiej poł. XVII w,(stojący w miejscu XIII wiecznego klasztoru Klarysek przeniesionego tu z Zawichostu przez Bolesława Wstydliwego),domki modlitwy ,pustelnia bł. Salomei oraz obelisk na grzbiecie słonia z 1686r.Na murze okalającym pustelnie figury członków rodziny Bolesława Wstydliwego i jego siostry Salomei.Opuszczając pustelnie szlak czerwony skręca w prawo i po ok. 150 metrach dochodzimy do punktu widokowego z którego roztacza się piękna panorama. W dole widać płynący ”Prądnik” skałę o nazwie ”Skamieniały Wędrowiec ”oraz „Pochylce i Łamańce”.

Wschodnia elewacja zamku z wieżą zegarową i loggią,widok od strony doliny Prądnika z Maczugą Herkulesa na 1 planie.
Wschodnia elewacja zamku z wieżą zegarową i loggią,widok od strony doliny Prądnika z Maczugą Herkulesa na 1 planie.

Miejsce schludne i czyste są ławeczki na których można usiąść ,odpocząć i posilić się przed dalszą drogą .Z Grodziska schodzimy w dół po zboczu i dochodzimy do szosy szlak czerwony biegnie teraz doliną Prądnika aż do skrzyżowania dróg OjcówSkała, podziwiamy z bliska ostańce skalne i rezygnując z dalszej wędrówki szlakiem czerwonym( który odbija w prawo za młynem Katarzyńskich)udajemy się szosą w kierunku Ojcowa mijając po drodze formy skalne o wdzięcznych nazwach: ”Skały Ciche, Pastusze, Jazowa ”Mijamy majaczący w oddali „Młyn Boronia ”-najstarszy i najcenniejszy zespół młynarski w Dolinie Prądnika (prawdopodobnie istniał już w XV w).Dzisiejszy zespół wraz z budynkiem mieszkalnym pochodzi z XIX wieku. Docieramy do Młyna Tarnówki gdzie można zobaczyć kaskadę wody która napędza kolo młyńskie jeszcze parę metrów przechodzimy przez most i wita nas drogowskaz z napisem Ojców.

Ojców był osadą w Dolinie Prądnika wzmiankowaną w 1370r.W XIXw jako miejscowość uzdrowiskowa do dziś zachowało się kilka domów i pensjonatów pouzdrowiskowych ,z których najstarszym jest „Hotel pod Łokietkiem”z 1860r(obecnie Muzeum im.Prof.Wł.Szafera).

Maczuga Herkulesa i zamek.
Maczuga Herkulesa i zamek.

Wchodząc do Ojcowa po lewej i prawej stronie za mostem można zobaczyć dwie chaty pomalowane na niebiesko co dodaje uroku temu miejscu ,dalej już nowe budynki na których widać co krok tabliczki mówiące o tym że można tam wynająć pokój. Idąc dalej po prawej stronie natkniemy się na pozostałości domu zbudowanego w stylu ”szwajcarskim” szkoda że tak ładna budowla popada w ruinę. Po około 200m marszu docieramy do skały o nazwie „Prałatki” jest to miejsce kultu Maryjnego .Mijając ów skałę wchodzimy w zakręt szosy zza którego wyłania się po lewej stronie „Kaplica na Wodzie” która stoi na miejscu dawnych łazienek zdrojowych 1895r, przerobionych w 1901r na obiekt sakralny .Zbudowano ja w stylu szwajcarsko-ojcowskim ,usytuowanie kaplicy ”na wodzie ”wiaże się z zakazem cara Mikołaja II dotyczącym budowy na ziemi ojcowskiej obiektów sakralnych.

Idąc prosto mijamy skrzyżowanie drogi na prawo biegnącej do Woli Kalinowskiej a dalej do Sąspowa ,my idziemy prosto w kierunku parkingu pod zamkiem Kazimierzowskim(Ojcowskim)mijając po lewej stronie skały „Nad Trzaską”.

Maczuga Herkulesa
Skały Mickiewicza
Brama wjazdowa na dziedziniec zewnętrzny,widok na bastiony płn.wschodni i płd.wschodni

Dochodzimy do parkingu u podnóża Góry Zamkowej na szczycie której stoją ruiny średniowiecznego zamku wybudowanego przez Kazimierza Wielkiego( na pamiątkę tułaczki swojego ojca Wł .Łokietka) który nadał imię owej warowni ”Ociec” stad nazwa miejscowości Ojców .Zamek przetrwał do 1829r poczym został rozebrany i popadł w ruinę do dziś przetrwała ośmiokątna wieża, brama wjazdowa filary zwodzonego mostu oraz fragmenty murów obronnych .W wieży i bramie odbywają się wystawy czasowe poświecone zamkowi oraz regionowi O.P.N

Od tego momentu jest całkowity zakaz poruszania się samochodami ,zmotoryzowani turyści muszą zostawić samochody na parkingu pod zamkiem i w dalszą drogę udać się pieszo.

Fragment bastionu płn.wschodniego
Fragment bastionu płn.wschodniego

Gdy zwiedzimy ruiny zamku możemy odpocząć na ławeczkach usytuowanych przy Muzeum OPN by podziwiać ładny „Hotel pod Kazimierzem”(za nami 8,2 km pieszej wędrówki)do celu naszej wycieczki zaplanowanej na dzisiejszy dzień pozostało 2,4 km.

Fragment dziedzińca zewnętrznego z bramą wjazdową na dziedziniec arkadowy
Fragment dziedzińca zewnętrznego z bramą wjazdową na dziedziniec arkadowy

Mijając Ośrodek dydaktyczny OPN mieszczący się w hotelu pod Kazimierzem, przechodzimy na drugą stronę Prądnika i za szlakami czerwonym i niebieskim które biegną razem aż do celu naszej wędrówki czyli: „Bramy Krakowskiej ”idziemy wśród zabudowań z lewej strony towarzyszy nam szum płynącego Prądnika z biegiem którego idziemy aż do wylotu (chyba najpiękniejszej tak mi się wydaje w całym OPN )”Doliny Sąspowskiej „tu łączy się ze znakami czerwonym i niebieskim szlak żółty. U wylotu doliny można posilić się w kilku punktach gastronomicznych ceny poszczególnych potraw zróżnicowane. Na szczycie skały u wylotu Doliny Sąspowskiej znajduje się punkt widokowy z tablica dydaktyczną rozciąga się z niej ładny widok na Dolinę Prądnika oraz okalające ją do okoła skały „Panieńskie ,Igłę Deotymy i Górę Koronną ”.Ruszamy w dalszą droge i po ok1,5km marszu docieramy do kresu naszej wycieczki czyli do „Bramy Krakowskiej” osobliwej formy skalnej u ujścia bocznej doliny ponoć nazwa ma pochodzić od średniowiecznego szlaku handlowego przechodzącego do Krakowa. Stojąc w bramie ukazuje nam się widok na skały Góry Koronnej kryjącej Jaskinie Ciemną ”oraz skały Góry Okopy.

Niestety dzień w listopadzie nie pozwala na długie zwiedzanie z powodu szybko zapadającego zmroku z pewnością wrócimy tu jesienią za rok by dokończyć zwiedzania tego urokliwego zakątka Polski o tej porze roku.

Wież zegarowa i wjazd na dziedziniec arkadowy
Dziedziniec zewnętrzny: baszta gotycka
Dziedziniec zewnętrzny-baszta gotycka i oficyna.

Przed nami jeszcze wizja powrotu pod zamek w Pieskowej Skale(12,2 km) a słonce ostatnimi swoimi promieniami liże wierzchołki skał Doliny Prądnika .

fragment dziedzińca zewnętrznego Fragment dziedzińca zewnętrznego. Brama wjazdowa na dziedziniec arkadowy. Basteja w ogrodach. Widok zamku od strony paku (szlak czerwony) Na szlaku Słoneczna Góra-Grodzisko Wdowie skały Grodzisko-barokowy kościół 2poł.XVII w. Grodzisko-barokowy kościół z 2 poł. XVII w. Grodzisko -barokowy kościół obelisk na grzbiecie słonia w tle domki modlitwy. Panorama z grodziska  Grodzisko-Ojców Punkt widokowy na Grodzisku Widok trasy w kierunku Ojcowa skała - Skamieniały Wędrowiec Stodoła na rozjeżdzie Pieskowa Skała-Skała-Ojców skały Ciche skały Ciche Widok na zabudowę mlyńską Boronia Wjazd do Ojcowa Chałupy w Ojcowie Kaplica na Wodzie 1901r widok na skały Ojców - Nad Trzaską Ojców Ojców - Prądnik okolice Ruin Zamku Kazimierzowskiego Dygasówka Hotel pod Kazimierzem Ojców -zamek Kazimierzowski Ojców zamek ,brama wjazdowa
Avatar użytkownika
Vincci Krajtroter 11266 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2013-04-29 21:45:26

Od jesieni nie byłam w Pieskowej Skale i Ojcowie...oj chyba muszę sie wybrac ! Jura zawsze piękna i ciekawa:)

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-04-29 18:34:30

[cytuj autor=' Magdalena'] miejsca komentować nie będę, bo to dyskusji nei podlega ;) ale zdjęcia - rewelacja !!! widać, że rzeczywiście to twoja pasja, bo dopracowane w każdym szczególe. czekamy na kolejne :) [/cytuj]

a do tego jeszcze malowniczy  opis... świetne! Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Gabriela Jaworowska Krajtroter 7595 kilometrów
2013-03-03 20:00:04

NO TAK JAK WSZYSCY WSPANIAŁY WYPADZIK...ZDJĘCIA CACY...POZDRAWIAM:)))

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125894 kilometrów
2011-12-11 20:27:49

Również pozdrawiam, dzięki za życzenia zdrowia no i żadna Pani Anna :) Ania po prostu

Avatar użytkownika
Vincci Krajtroter 11266 kilometrów
2011-12-11 18:51:10

Witam Pani Anno. Ojej:(  to życze by szybciutko wróciły do zdrowia pozdrawiam serdecznie.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125894 kilometrów
2011-12-11 18:41:57

Oglądam te Twoje zdjęcia i tak mi żal że już zima, gdzieś bym pojechała a tu dzieci chore...

Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
2011-12-11 12:31:03

miejsca komentować nie będę, bo to dyskusji nei podlega ;) ale zdjęcia - rewelacja !!! widać, że rzeczywiście to twoja pasja, bo dopracowane w każdym szczególe. czekamy na kolejne :)

Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2011-12-04 22:11:12

Zdjęcia dopieszczone, relacja pełna ! Rośnie Krajtroter.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2011-12-04 13:24:04

Zgadzam, sie z przedmówcami Danusią i Arkiem- fajna relacja i foty. Widze, ze szybkie tempo narzucasz ; już trzy wycieczki.:) pozdrawiam:)))

Avatar użytkownika
Arkadiusz Musielak Krajtroter 6260 kilometrów
2011-12-04 10:42:42

Witam.

W 100 % zgadzam się z Danutą. Świętna relacja i piękne zdjęcia.

Pozdrawiam.

Ostatnio edytowany: 2011-12-05 19:47

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2011-12-03 23:14:33

Nie wiem dlaczego poprzednio nie udalo mi się dołączyć zdjęcia. Oto rzymski obelisk ustawiony na grzbiecie słonika. Wzór tego który jest w Grodzisku.

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2011-12-03 23:11:23

Świetny opis wyprawy, ładne zdjęcia. Zadałeś sobie trud i opisałeś je. Brawo!  Piękne kolory jesieni plus wapienne skały Jury tworzą znakomitą kompozycję. Rozumiem że trasę od zamku na Pieskowej Skale aż do Bramy Krakowskiej pokonałeś spacerkiem. No, no, ładny odcinek. :-)

Od kiedy odkryłam urokliwe Grodzisko- lubię tam zaglądać. Miejsce zaciszne, z ładnym widoczkiem na Dolinę Prądnika. Zatrzymuję się przy obelisku ustawionym na grzbiecie słonika. Jego pierwowzorem jest rzymski obelisk przed kościołem Santa Maria Sopra Minerva, wzniesiony przez Lorenza Berniniego. Będąc w Rzymie miałam okazję to sprawdzić. Pozdrawiam :-)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020