Na Luboń - wspomnieniowo

2011-09-09 - 2011-09-15
2011-11-22 09:24:11

Rabka Zaryte- Luboń zielonym szlakiem

Na Luboń - wspomnieniowo, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
Rabka Zaryte- w drodze na stację kolejową, Danuta
, Danuta
Rabka Zaryte- peron kolejowy, Danuta
, Danuta
Zaryte- zapomniana stacja kolejowa, Danuta
, Danuta
zapomniana linia kolejowa, Danuta
, Danuta
zarośnięte tory w Zarytem, Danuta
Rabka Zaryte- tu czas stanął w miejscu, Danuta
Kościół w Zarytem, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta

Zielony szlak z Rabki Zarytego na Luboń jest mi doskonale znany.Dawniej- kiedy to każde wakacje spędzałam w Zarytem- wejście na Luboń było faktem oczywistym. Znałam na szlaku każde miejsce, podziwiałam widoki, z radością oglądałam przeurocze charakterystyczne schronisko. Miejsce z klimatem, a przed nim piękna panorama -wspominam te czasy z rozrzewnieniem.

We wrześniu tego roku wróciłam tam. Jak kiedyś –od Zarytego, gdzie kiedyś kursowały pociągi do Limanowej, a teraz została opuszczona stacja kolejowa. Podążałam zielonym szlakiem- najpierw koło zagajnika z poziomkami, potem było miejsce gdzie dawniej stała drewniana wiata, po drodze mijałam kapliczkę, potem krzyż, wreszcie jest schronisko!

A tam jak kiedyś- znów poczułam atmosferę magicznego miejsca, poznałam interesujących ludzi, podziwiałam niesamowite widoki.Luboń to świetny cel krótkich, weekendowych lub nawet jednodniowych wycieczek. Polecam:-)

Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim (1022 m n. p. m.) znajduje się w Beskidzie Wyspowym - pomiędzy Rabką, Mszaną Dolną i Tenczynem.

Schronisko oddaje do dyspozycji swoich gości 25 miejsc noclegowych: 10 w głównym budynku oraz 15 w letniej bacówce. W razie potrzeby, istnieje możliwość zapewnienia dodatkowych miejsc do spania.
W głównym budynku, na parterze znajdują się: bufet turystyczny, prysznic oraz "budka" telefoniczna, a na piętrze - sala wieloosobowa z unikalnym układem okien wychodzących na cztery strony świata. Natomiast w bacówce, na parterze znajdują się: "jedynka", dwie "dwójki" oraz świetlica, a na poddaszu - "dziesiątka". W razie potrzeby istnieje możliwość ogrzania bacówki także w sezonie zimowym.
W schronisku nie ma toalet ("sławojki" znajdują się na zewnątrz), a okresach bezdeszczowych (susza lub mróz) na Luboniu może wystąpić deficyt wody do mycia, nieczynny jest wtedy prysznic.
Najbliższe przystanki PKS znajdują się w: Kasince Małej, Lubniu, Mszanie Dolnej, Naprawie (przy "Zakopiance"), Rabce, Tenczynie i Zarytem. Najbliższa stacja kolejowa to Chabówka.

Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim wybudowane zostało w roku 1931 i od tamtej pory nie uległo większym zmianom. To trójkondygnacyjny budynek wzniesiony na planie niewielkiego kwadratu.

Komentarze

2011-11-24 09:08:51

Już trzy razy się wybierałem na Luboń, czekam na pogodę z widokami, a Twoja galeria jeszcze bardziej zachęca. Pozdrawiam.

2011-11-23 09:14:04

Toja! Mokunko! Cieszę się, że do mnie zaglądnęłyście! Za oknem temperatura minusowa, więc jest znakomita okazja aby trochę powspominać.

Mokunko! Remont schroniska zbiegł się z jego 80- tymi urodzinami. Sam budynek przypomina trochę ten z bajki o Jasiu i Małgosi. To perełeczka wśród schronisk.

Toja! Rabka jest znakomitym miejscem wypadowym leżącym między Beskidem Wyspowym a Gorcami. Najlepszą charakterystyką Beskidu Wyspowego jest już sama jego nazwa. Poszczególne szczyty nie są bowiem połączone w długie, wyraźne pasma, lecz stanowią w większości samodzielne kulminacje o stromych zboczach, oddzielone od siebie dolinami rzek i niskimi przełęczami.

Wyjazd do Rabki – to znakomity pomysł na wspaniałe spędzenie wolnego czasu.

Pozdrawiam cieplutko z zachmurzonych Tych :-)

Ostatnio edytowany: 2011-11-23 09:14

2011-11-22 22:40:38

Pięknie jest powspominać, kiedy za oknem listopadowa szarość. Na Luboniu nie byłam, ale wszystko przede mną, a mam nadzieję odwiedzić w nadchodzącym roku Rabkę - kto wie, może wtedy podążę Twoją trasą :). Bardzo fajnie, że podałaś informację o przystankach PKS.Pozdrowionka :)

2011-11-22 20:38:42

Danusiu, fajna letnia wyprawa. Gorce sa bardzo widokowymi gorami i nie tak trudne do lazikowania. Pamietam to schronisko na Luboniu, maluteńkie. Widze po fotkach , że w remoncie. pozdrawiam:)

2011-11-22 13:52:54

Gratuluję wyboru, ja również lubię nowe wyzwania i nieznane dotąd szlaki. Podobno z Polany Surówki roztacza się przepiękny widok od Gorców po pasmo Podhala. A ponad nim Tatry!Trzymam kciuki żeby były  "jak na dłoni". Pozdrawiam :-)

Gość
2011-11-22 11:56:52

Dzięki, widzisz "wszystko płynie", więc i już nastąpiła korekta trasy. Schodzić będziemy niebieskim ale do Naprawy przez Luboń Mały. Rano odcinek między Naprawą a Rabką pokonamy busikiem. Pozdrawiam

2011-11-22 10:26:37

Witaj Staszku!

Szlak żółty i niebieski na Luboń znam, ale sentymentem darzę zielony i najczęściej właśnie tym szlakiem podążałam na szczyt. Dziekuję za miłe słowa i życzę Tobie udanej sobotniej wyprawy, wysokich chmur i pięknych widoków. Pozdrawiam :-)

Gość
2011-11-22 09:51:31

Danusiu, pokazałaś piękne zdjęcie w letniej oprawie. Ja też byłem w tym roku na Luboniu końcem lipca (moja 259 trasa), ale wtedy lało i praktycznie nic nie było widać. Wchodziliśmy i schodziliśmy zielonym tak jak ty. Pozostał niedosyt, więc dojrzał pomysł na powrót tam, ale mamy wchodzić żółtym, a schodzić niebieskim. Taka kolejna pętla, bo to wygodne kiedy na miejsce startu dojeżdża się samochodem.

Dziękuję, przynajmniej wiem, co widać ze szczytu. Pozdrawiam, Staś

Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: