Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Cerkiew w Baligrodzie, Arkadiusz Musielak

Bieszczadzkie Cerkwie cz. 1

2011-11-14
2011-11-14 10:23:26
Avatar użytkownika
Arkadiusz Musielak Krajtroter 6260 kilometrów

Zwiedzanie drewnianych i murowanych Bieszczadzkich Cerkwi.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Bieszczady

Jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych symboli bieszczadzkiego krajobrazu są cerkwie, zwłaszcza te drewniane. Obecnie nie zostało ich zbyt wiele (w stosunku do ilości sprzed II Wojny Światowej), lecz tym bardziej są cenione przez lokalną ludność oraz turystów.Moje zwiedzanie tych cerkwi zostało rozłożone na raty, gdyż staram się je odwiedzać wtedy gdy znajduję się w ich pobliżu, lecz można je zwiedzić w jednej objazdowej wycieczce. W miarę kolejnego zwiedzania, będę dodawał do serwisu nowe opisy i nowe fotografie.

Cerkiew w Baligrodzie
Cerkiew w Baligrodzie

Na chwilę obecną przygotowałem opisy n/w - 11 obiektów, zarówno drewnianych jak i murowanych, które wymienię alfabetycznie:

- Cerkiew w Baligrodzie - pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1761 roku. Ta stojąca obecnie (a własciwie jej murowana konstrukcja), została zbudowana w roku 1829, a prezebudowana i odnowiona w 1928r. Prwadopodobnie wówczas też została wzniesiona na jej szczycie drewniana kopuła. Obiekt ten, tak jak wspominałem wyżej jest w stanie ruiny, aczkolwiek ważnym jest fakt że rozpoczęły się prace renowacyjne, wobec czego możemy liczyć iż w ciągu kilku lat odzyska swoją dawną świetność.

Cerkiew w Baligrodzie
Cerkiew w Baligrodzie
Cerkiew w Górzance


- Cerkiew w Górzance - pw. św. Paraskewy, obecnie funkcjonuje jako kościół rzymskokatolicki. Pierwsze wzmianki o cerkwi w Górzance pochodzą z 1599r., która spłonęła, wobec czego w roku 1718r. postawiono kolejną, lecz tym razem w innym miejscu. 117 lat później, obok niej wzniesioną kolejną, również drewnianą cerkiew, która w tym miejscu stoi do dziś. Ulokowana jest na niewielkim wzgórzu, pomiedzy dębami.

- Cerkiew w Olszanicy - pw. Wniebowzięcia Matki Bożej, została zbudowana w 1923r. jako filialna, cerkiew grecko-katolicka w miejscu drewninej świątynii. Cerkiew ta należałą do parafii w Stefkowej, oddalonej o kilka kilometrów. Obok cerkwii znajduje się zabytkowa dzwonnica z 1630 roku.

Cerkiew w Górzance
Cerkiew w Górzance


Po wojnie, cerkiew ta została przejeta przez Kościół rzymskokatolicki.

- Cerkiew w Orelcu - drewniana, datowan na 1740r. (wg. innych źródeł na 1759r.), znajduje się na niewielkim wzgórzu w centrum wsi, otoczona drzewami, wśród których znajduje się 300 - letni dąb. Wg. legendy, cerkiew ta pełniła rolę świątyni w pobliskich Uhercach Mineralnych, skąd zostałą przeniesiona do Orelca, po wybudowaniu tam nowej cerkwi. Obecnie jest świątynią rzymskokatolicką.

- Cerkiew w Polańczyku - obecnie murowana, wzniesiona w 1907r. w miejscu drewnianej, pochodzącej z końca XVIII wieku, z fundacji Cesarzowej Marii Teresy. Obok świątyni stoi dzwonnica pochodząca z 1863r. z dzwonem z roku 1894r.

- Cerkiew w Rosolinie - pw. św. Onufrego, wzniesiona została w 1750r. w miejsce istniejącej wcześniej cerkwi. Obecnie znajduje się w Muzem Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Cerkiew w Górzance
Cerkiew w Górzance
Cerkiew w Górzance

- Cerkiew w Rudence - pw. Opieki Najświętszej Maryii Panny, zbudowana jako filialna cerkiew greckokatolicka parafii w Uhercach Mineralnych w latach 1843-1844. W roku 1869 zmieniono wezwanie cerkwi z Opieki NMP na Soboru NMP. Obecnie, od 1971 roku cerkiew pełni rolę Kościołą rzmskokatolickiego pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

- Cerkiew w Stefkowej - pw. św. Paraskewii, wzniesiona w latach 1836-1840r., początkowo jako kościół rzymskokatolicki z fundacji Andrzeja Górskiego. Po pożarze miejscowej cerkwi, budynek prawie ukończonego kościoła został przekazany grekokatolikom. Obecnie funkcjonuje jako Kościół rzymskokatolicki.

Cerkiew w Górzance
Cerkiew w Górzance

- Cerkiew w Ustianowej Górnej - została wybudowana w 1792r. Jest to drewniana budowla, znajdująca się przy bocznej drodze za przejazdem kolejowym Zagórz - Ustrzyki Dolne. Aby tam dojechać należy skręcić w prawo, jadąc w kierunku Ustrzyk. W 1971r. świątynia ta została przejeta (po długich staraniach) przez parafian, skutkiem czego było przeprowadzenie kompletnego remontu ( po przejęciu od Władz - budynek stanowił ruinę).

- Cerkiew w Ustrzykach Dolnych - św. Michałą Archanioła, murowana, zostałą wzniesiona w 1847r. Do 1952r. użytkowana była jako cerkiew, a następnie przez 2 lata jako kościół rzymskokatolicki. Do roku 1980r. popadałą w ruinę - służąc jako magazyn, do czasu ponownego przejęcia jej przez kościół rzymskokatolicki. Wówczas też został przeprowadzony jej remont. W roku 1985, cerkiew zostałaą przekazana grekokatolikom, którym służy do dziś.

- Cerkiew w Zwierzyniu - pw. Zmartwychwstania Chrystusa, zbudowana została w latach 1750-1799. Zbudowana jest z kamienia, który obecnie jest otynkowany. Cerkiew stoi przy moście nad Sanem, a uroku dodaje jej kamienny murek otaczający cały plac cerkiewny. Obecnie jest filialnym kościołem rzymskokatolickim pw. św. Jana Chrzciciela. Od cerkwi prowadzi droga krzyżowa, prowadząca w kierunku "Cudownego Źródełka", które oddalone jest jakieś 1,5 km i do którego prowadzi znakowany, zielony szlak. Znajduje się tam kamienna kaplica oraz studnia z której wypływa woda z tego źródełka.

Największym problebem jest możliwość wejscia do wnętrza świątyń, gdyż z reguły są otwarte wyłącznie w czasie mszy świętych. W kilku przypadkach udało mi się trafić na sprzątanie, bądź inne czynności, dlatego umieściłem zdjęcia z ich wnętrza.

Cerkiew w Olszanicy
Cerkiew w Olszanicy
Cerkiew w Olszanicy

Dodatkowo, poza rzeczywistymi cerkwiami można obejrzeć ich minatury, które znajdują się w Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach. Ja osobiście tam nie dojechałem, lecz poniższe informację umieszczam na prosbę >>>mokunki<<<, która przesłała mi równeż fotografie, które zamieściłem.

Cerkiew w Olszanicy
Cerkiew w Olszanicy

Powyższe Centrum powstało w październiku 2007r. w Ośrodku Caritas w Myczkowcach. Na powierzchni niespełna jednego hektara, podzielonego na 10 niewielkich wzgórków - symbolizujących konkretne regiony, umieszczono 140 makiet cerkwi greckokatolickich i prawosławnych oraz kościołów rzymskokatolickich, znajdujących się na terenie Polski, Słowacji i Ukrainy.

Cerkiew w Olszanicy
Cerkiew w Olszanicy

Cerkiew w Olszanicy Cerkiew w Olszanicy Cerkiew w Olszanicy Cerkiew w Olszanicy Cerkiew w Olszanicy Cerkiew w Olszanicy Cerkiew w Olszanicy Cerkiew w Olszanicy Cerkiew w Olszanicy Cerkiew w Orelcu Cerkiew w Orelcu Cerkiew w Orelcu Cerkiew w Orelcu Cerkiew w Orelcu Cerkiew w Orelcu Cerkiew w Polańczyku Cerkiew w Polańczyku Cerkiew w Polańczyku Cerkiew w Polańczyku Cerkiew w Polańczyku Cerkiew w Polańczyku Cerkiew w Polańczyku Cerkiew w Polańczyku Skansen w Sanoku Skansen w Sanoku Skansen w Sanoku Skansen w Sanoku Skansen w Sanoku Skansen w Sanoku Skansen w Sanoku Cerkiew w Rudence Cerkiew w Rudence Cerkiew w Rudence Cerkiew w Rudence Cerkiew w Rudence Cerkiew w Rudence Cerkiew w Rudence Cerkiew w Rudence Cerkiew w Stefkowej Cerkiew w Stefkowej Cerkiew w Stefkowej Cerkiew w Stefkowej Cerkiew w Ustianowej Górnej Cerkiew w Ustianowej Górnej Cerkiew w Ustianowej Górnej Cerkiew w Ustianowej Górnej Cerkiew w Ustianowej Górnej Cerkiew w Ustianowej Górnej Cerkiew w Ustianowej Górnej Cerkiew w Ustianowej Górnej Cerkiew w Ustianowej Górnej Cerkiew w Ustianowej Górnej Cerkiew w Ustianowej Górnej Cerkiew w Ustianowej Górnej Cerkiew w Ustianowej Górnej Cerkiew w Ustrzykach Dolnych Cerkiew w Zwierzyniu Cerkiew w Ustrzykach Dolnych Cerkiew w Zwierzyniu Cerkiew w Ustrzykach Dolnych Cerkiew w Zwierzyniu Cerkiew w Ustrzykach Dolnych Miniatury Cerkwi - autor: MOKUNKA Cerkiew w Ustrzykach Dolnych Miniatury Cerkwi - autor: MOKUNKA Cerkiew w Ustrzykach Dolnych Miniatury Cerkwi - autor: MOKUNKA Cerkiew w Zwierzyniu Miniatury Cerkwi - autor: MOKUNKA Cerkiew w Zwierzyniu Miniatury Cerkwi - autor: MOKUNKA Cerkiew w Zwierzyniu Miniatury Cerkwi - autor: MOKUNKA Cerkiew w Zwierzyniu Miniatury Cerkwi - autor: MOKUNKA Miniatury Cerkwi - autor: MOKUNKA Miniatury Cerkwi - autor: MOKUNKA
Avatar użytkownika
Arkadiusz Musielak Krajtroter 6260 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
KYRONIS Janek Wędrowiec 276 kilometrów
2012-04-02 09:37:18

bardzo ciekawa opowiesc o bieszczadach i cerkwiach , ktore mnie inspiruja.

Musze w tym roku tam pojechac -tak mnie zacheciles. 

5 z wycieczki  . pozdrawiam 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2011-12-29 20:27:53

Daniusiu , te twoje Tychy, nie takie zielone w grudniu, hahaha raczej szaro-bure, wczoraj jechałam na Pszczyne przez Twoje miasto i powiem tak"gra w zielone" bylaby o tej porze roku trudna! Jednak masz racje(!) Tychy są  zdecydoanie zielonym miastem, ładne parki, piękne Paprocany, lasy w Żwakowie i Kobiórze, bardzo ładne i ciekawe Promnice z zameczkiem myśliwskim:)))

Kasiu, napewno uda ci się pojechać w Bieszczady.Arek ma racje, ze bywa tam tak często bo Bieszczady są piękne, ciekawe i bardzo rożnorodne! pozdrawiam:)))

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2011-12-29 20:07:25

[cytuj autor=' Katarzyna'] A ja o Bieszczadach wciąż marzę... i ciągle są dla mnie z daleko ;) ale może niedługo zaplanuję jakiś wypad w te rejony. [/cytuj]

Miła Kasiu! Marzenia naprawdę się spełniają! Ja na kolejny wypad w Bieszczady czekałam wiele lat. W końcu w ub. roku- udało się! I Tobie tego życzę. Pozdrawiam turystycznie z zielonych Tych :-)

Avatar użytkownika
Arkadiusz Musielak Krajtroter 6260 kilometrów
2011-12-29 12:31:32

No tak. Ale pamiętaj: coś za coś.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2011-12-28 20:13:39

[cytuj autor='Musielak Arkadiusz'] Jak nie proste? Przecież od Ciebie jest bliżej :))) [/cytuj]

Bliżej fakt, ale bliżej nie zawsze znaczy  znaczy latwiej:))) poza tym baaardzo lubie Dolny Ślask a to calkiekiem inny kierunek, no i widzisz Arku, ze nie tak łatwo co roku w Bieszczady pojechac, hihihi.pozdrawiam:)))

Avatar użytkownika
Arkadiusz Musielak Krajtroter 6260 kilometrów
2011-12-28 17:53:36

Jak nie proste? Przecież od Ciebie jest bliżej :)))

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2011-12-27 18:53:51

Arku,wiem, że Bieszczady są super i że tam bywasz ale...to conajmniej raz w roku (daje do myślenia)  ,  niebawem pewnie honorowe obywatelstwo dostaniesz tego pieknego regionu , hihihi.

I zastanawam sie , jak by to brzmieć mogło? Moze "Bieszczadnik z wyboru" ? :) A juz całkiem poważnie to też bym chętnie raz w roku w Bieszczady pojechała lecz to nie takie proste do realizacji. pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Arkadiusz Musielak Krajtroter 6260 kilometrów
2011-12-27 16:05:26

Dla mnie też zawsze były za daleko. Teraz jestem przynajmniej raz w roku :)

Konto usunięte
2011-12-27 00:52:43
Konto użytkownika zostało usunięte
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2011-12-12 19:52:17

[cytuj autor=' mokunka'] Foty mogą być swietne i ze zwykłej cyfrówki! Grunt to umieć uchwycic piękno .pozdrawiam:) [/cytuj]

Oczywiście Mokunko masz rację. Piękne, magiczne miejsca są wokół nas. Można im robić zdjęcia nie tylko profesjonalnym sprzętem. Grunt to uchwycić piękno! Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2011-12-12 15:42:36

Foty mogą być swietne i ze zwykłej cyfrówki! Grunt to umieć uchwycic piękno .pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Vincci Krajtroter 11066 kilometrów
2011-12-12 11:52:35

Arkadiuszu (jeśli można sie do Ciebie tak zwracać:))Piękne te Twoje Bieszczady.Jak znajdę czas to wrzucę troszkę fotek z Krosna i okolic,no może jeszcze z Bardejowa na Słowacji (wpisany jest na listę UNESCO) Ps. Cieszę się że podobają Ci sie moje zdjęcia muszę pomyśleć o lustrzance bo narazie robię zwykłą cyfrówką i nie do końca jestem zadowolony przeważnie ze zdjeć robionych w złą pogodę albo jak zapada wieczór. Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2011-11-17 21:21:52

Ooo,  Arku, że już wrzuciłes fotki miniatur cerkwi:)

 Nic juz do opisu nie dodam, może jedynie  wspomnę , ze można wszystkie obejrzeć w jednym miejscu i warto tam podjechać .A w Myczkowcach dodatkowo obejrzeć zaporę znacznie mniejszą niż w Solinie ale równie malowniczą. pozdrawiam :)))

Ostatnio edytowany: 2011-11-17 21:22

Avatar użytkownika
Arkadiusz Musielak Krajtroter 6260 kilometrów
2011-11-15 21:03:28

[cytuj autor=' mokunka'] Niesamowicie-niesamowita :)))....poprostu lubie zwiedzac! I jakoś tak podróżujemy podobnymi szlakami:)   Napewno urlop pt "siedzenie na plazy" bylby dla mnie czasem straconym! A w powyzszy post , gdy chcialam dorzucic jeszcze pare fotek z tych miniatur cerkiwnych ...to mi wychodzil error i nie dalo rady wiecej wstawic.Zostalam wiec  przy jednej fotce .   A tak powaznie; znam dosć dobrze Jurę i południową Polskę .Natomiast w temacie np Polska środkowa, Nizina Mazowiecka czy Nizina Wielkopolska absolutne nie znam, niestety. pozdrawiam:))) [/cytuj]

Czyli faktycznie, chodzisz tam gdzie ja, lub ja tam gdzie Ty. Ja też nie znam tamtych rejonów :))) Pteferuję południową część Polski z wypatrzeniem na wschodnie rejony.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2011-11-14 20:35:39

Niesamowicie-niesamowita :)))....poprostu lubie zwiedzac! I jakoś tak podróżujemy podobnymi szlakami:)   Napewno urlop pt "siedzenie na plazy" bylby dla mnie czasem straconym! A w powyzszy post , gdy chcialam dorzucic jeszcze pare fotek z tych miniatur cerkiwnych ...to mi wychodzil error i nie dalo rady wiecej wstawic.Zostalam wiec  przy jednej fotce .

  A tak powaznie; znam dosć dobrze Jurę i południową Polskę .Natomiast w temacie np Polska środkowa, Nizina Mazowiecka czy Nizina Wielkopolska absolutne nie znam, niestety. pozdrawiam:)))

Avatar użytkownika
Arkadiusz Musielak Krajtroter 6260 kilometrów
2011-11-14 19:19:32

Jesteś wręcz Niesamowita. Do każdego tematu masz załącznik :)))

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2011-11-14 18:19:04

Dla wszystkich miłośników cerkwi w Bieszczadach jest ciekawy Park Miniatur (cerkiewki w miniaturze) , w Myczkowcach w Centrum Kultury Ekumenicznej.Bylam w ubiegłym roku i musze powedzieć, że super jest to wykonane ciekawie, z dbałościa o szczegóły.Łatwo można poznać cerkwie, które wczesnej sie odwiedziło.

http://www.twojebieszczady.pl/warto/cke.php

Również w tym samym ośrodku jest  tzw. Park Biblijny, w którym sa budowle związane sa budowle związane z chrześcijaństwem i judaizmem.Też warto odwedzić!

http://www.ogrod-biblijny.pl/

Ostatnio edytowany: 2011-11-14 18:19

Ostatnio edytowany: 2011-11-14 18:23

Ostatnio edytowany: 2011-11-14 18:24

Avatar użytkownika
Arkadiusz Musielak Krajtroter 6260 kilometrów
2011-11-14 17:13:25

Dziękuję za pozytywne opinie. Faktycznie te cerkwie mają swoją "duszę" i to coś mnie w nich pociąga.

Odnosnie postu Tadeusza, muszę Ci powiedzieć że brakuje o wiele więcej niż wymieniłeś, gdyż w sumie około 40, lecz jak napisałem w samym tytule, a później w opisie, są to tylko te, które osobiście zwiedziłem na chwilę obecną. Zapewniam że będą dalsze części. Licze że w przyszłym roku.

Pozdrawiam.

Ostatnio edytowany: 2011-11-14 17:13

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2011-11-14 17:02:16

Brakuje cerkwi w Czarnej Górze, Bystre, Michniowcu, Rzepedzi, Turzańsku, Komańczy i Smolniku. Pozdrawiam

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2011-11-14 15:15:20

Fakt, o budowlach sakralnych w Bieszczadach można powiedziec, że to mini-przewodnik. A swoja droga ładne te cerkiewki, ciekawe, tajemnicze niby podobne a każda inna. pozdrawiam:)))

Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2011-11-14 13:27:12

Super zebrane, usystematyzowane, opisane, ukazane (jak zawsze). Szacunek za wykonaną pracę i wiedzę dla nas. Pozdrawiam

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020