Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Stare wejście do Sztolni Czarnej(zakratowane), Izabela

Złoty Stok

2008-08-15
2008-08-17 14:06:33
Avatar użytkownika
Izabela Zapaleniec 560 kilometrów
Naszą kolejną wycieczką była wizyta w Złotym Stoku. Ta z pozoru mała miejscowość posiada wiele atrakcji, które mogą umilić spędzenie wolnego czasu.

1. Rozpoczęliśmy od odwiedzin Podziemnej Trasy Turystycznej Kopalni Złota. Wejścia do kopalni odbywają się w grupach około 40-to osobowych co 15minut. Każdej grupie towarzyszy przewodnik. Wycieczka do kopalni zajmuje około 1,5h. Temperatura w środku tylko 7 stopni. Zwiedzanie rozpoczęło się od:
  • Sztolni Gertruda, gdzie po przejściu kilkudziesięciu metrów podziemnymi korytarzami spotkaliśmy "pracującego górnika", który oderwał się od swoich zajęć i w sposób zabawny zaczął opowiadać o historii kopalni i pracy górników. W tej części kopalni znajdują się: "Chodnik śmierci" pilnowany przez gnoma, Laboratorium alchemika, który opowiada o tym, jak wynalazł arszenik. Aby przejść dalej można zejść tradycyjnymi schodami lub zjechać zjeżdżalnią. W ten oto sposób docieramy do Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli. Wychodząc ze sztolni Gertruda udajemy się wraz z przewodnikiem w dalszą trasę (już po powierzchni). Mijamy niesamowite skały.
  • Wchodzimy do następnej części kopalni: Sztolni Czarnej, niesamowitą atrakcją jest tutaj podziemny wodospad, który można obejrzeć schodząc schodami kilka pięter w dół. Dalej idziemy gęsiego po starych torach i docieramy do miejsca, w którym podjedzie po nas kolejka kopalniana i wywiezie na powierzchnię.
  • Dodatkowymi atrakcjami jest możliwość płukania złota, wybijania monet, odlewania "złotych" sztabek czy produkcja papieru czerpanego.
2. Kolejna atrakcją Złotego Stoku jest wystawa minerałów, bilet wstępu do kopalni upoważnia do bezpłatnego obejrzenia wystawy.

3. Dużą atrakcją jest podziemny spływ łodzią - jednak nie udało nam się na niego załapać - 150osób dziennie może kupić bilet na spływ. Najlepiej wczesniej zarezerwować bilet.

4. W niedalekiej odległości od Kopalni Złota znajduje się równiez Leśny Park Przygody - Skalisko. W którym po krótkim szkoleniu i specjalnym zabezpieczeniu jest możliwość przejścia ścieżek po drzewach o różnej trudności oraz zjazdy. Przejście całej trasy zajęło nam około 2,5h. I pod koniec spotkał nas deszcz, więc wracaliśmy troszkę przemoczeni.

5. Wracając do domu przejechaliśmy przez Bardo Śląskie i odwiedziliśmy tamtejsze Sanktuarium.

Tak minął cały dzień w Złotym Stoku:) Zresztą bardzo mile zapamiętany.
Kopalnia Złota Ołtarz w Sanktuarium w Bardzie Śląskim Sztolnia Czarna Złoto w kopalni Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli Skalisko Podziemny wodospad Sztolnia Gertruda W kopalni Skalisko Złoty Stok Kopalnia Złota zdobyta Droga do kolejki Wnętrze kopalni Do Chodnika Śmierci Straszący gnom Zjeżdżalnia w kopalni Skały między sztolniami W kopalni
Avatar użytkownika
Izabela Zapaleniec 560 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
fefsdf Weekendowy turysta 70 kilometrów
2009-11-12 09:21:19
Również zwiedzałam kopalnie. Świetne miejsce.

Rzeczywiście Dorotko rewelacyjne miejsce na wycieczkę z dziećmi. Ja nie miałam okazji płynąć spływem, gdyż jak przyjechaliśmy tam na godzinę 15.00 to nie było już wolnych miejsc. Podobno już rano się tam rezerwuje na spływy popołudniowe. Więc radzę wcześniej zadzwonić i się upewnić. Bardzo żałuję tego spływu.

Oprócz tego jest wiele atrakcji dla dzieci np. płukanie złota. Ale też wcześniej lepiej się dowiedzieć bo to się dodatkowo wykupuje.
Avatar użytkownika
MM Krajtroter 4080 kilometrów
2009-01-30 20:32:47
Bardzo interesujące miejsce. Z tego co piszesz wnioskuję, że idealne miejsce na wycieczkę z dziećmi. Szczególnie nęcący jest dla mnie ten podziemny spływ :-)
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2008-08-17 17:35:24
Nic tak nie cieszy poszukiwaczas skarbów ,jak natrafienie na złoto :-),jestem taką sroką -co się błyszczy to moje,więc na pewno się tam wybiorę :-)
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020