Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Danuta

Rudy Raciborskie niedzielnie

2011-11-08
2011-11-08 18:55:55
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Wycieczka do Rud Raciborskich : słońce na dobry humor, energia z liści, czyli korzyści z jesiennego spaceru

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Mikołów > Knurów > Rudy

W ubiegłą niedzielę - ten jesienny ładny i pogodny dzień,postanowiliśmy rodzinnie odwiedzić Rudy Raciborskie. Jest tam jeden z nielicznych na Górnym Śląsku Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy.Niebo pogodne, wokół piękne kolory ciągle jeszcze złotej polskiej jesieni- ruszamy więc w drogę. Przez Mikołów- Przyszowice- Knurów- Pilchowice, po około godzinie przejazdu, pokonując 53 km – dotarliśmy na miejsce.Nie spodziewałam się aż takich tłumów. W związku z robotami remontowymi- dotychczasowy parking został wyłączony, ale ostatecznie bez większych problemów udało nam się zatrzymać samochód przy bocznej drodze.

Zespół klasztorno-pałacowy w Rudach składa się z kościoła będącego trójnawową bazyliką, czworoboku średniowiecznego klasztoru pocysterskiego oraz później dobudowanych skrzydeł barokowej rezydencji pałacowej. Otoczony jest zabytkowym parkiem wchodzącym w skład Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.

Z przyjemnością stwierdzam, że kompleks budynków ulega niesamowitym przemianom. Pocysterski klasztor jest obecnie w fazie odbudowy i rekonstrukcji, ale już widać efekty. Dawny klasztor wygląda teraz bardzo okazale. To niesamowite, jak piękny, ale zrujnowany obiekt powoli wraca do świetności. Świątynia również wewnątrz jest piękna, wybudowana w stylu gotyckim, na planie krzyża łacińskiego. Bez wieży, orientowana, trójnawowa o przęsłach nakrytych sklepieniami krzyżowo-żebrowymi.Wewnątrz- w bocznej kaplicy koło ołtarza znajduje się Cudowny obraz Matki Bożej Rudzkiej, zwanej Pokorną. Wizerunek jest kopią obrazu Matki Boskiej Salus Populi Romani, znajdującego się w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie.

Spacer w rudzkim parku to była prawdziwa przyjemność. Kolory różnych drzew przebarwiają się trochę inaczej. Teoretycznie najpiękniej wyglądają pod koniec lata , ale również teraz mają dużo uroku. Żółte, pomarańczowe, brązowe, czerwone… Jesienią liście mienią się pięknymi kolorami. Nietypowa jak na listopad jesienna aura przyciągnęła do parku wielu spacerowiczów. Długi spacer w słoneczny jesienny dzień dostarczył nam sporo pozytywnej energii.

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2011-11-14 10:22:03

Bardzo ładna  jesienna wyprawa, ciekawe miejsce. Szkoda, że ta kolorowa część jesieni dobiega końca, bo jest to piękna pora na pstrykanie fotek. A może teraz nastanie wiosna? Ten pączek na zdjęciu wygląda optymistycznie :)))

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2011-11-09 22:23:49

Witaj Mokunko!

Cieszę się, że zainteresowałaś się moją relacją. Polecam wyjazd do Rud wiosną- jest tam sporo rododendronów i azalii. Taki kwitnący park będzie dodatkową atrakcją. Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2011-11-09 21:10:31

Danusiu, śliczna galeria w jesiennych barwach i promieniach jesiennego słońca. W Rudach również pare lat nie byłam. ałac pamiętam "w stanie wymagającym remontu". Za to bardzo miło wspominam przejazd kolejką wąskotorową w Rudach, śliczna trasa przez las! Stacja też ciekawa. Muszę tam wybrać sie lecz chyba dopiero na wiosnę.pozdrawiam:)))

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2011-11-08 22:52:33

Poprzednio byłam w Rudach 4 lata temu. Bardzo tam się od tego czasu zmieniło. Na jednym ze zdjęć jest faktycznie sporej wielkości świeży pąk. Hm... przyroda lubi nas zaskakiwać. Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2011-11-08 22:35:23

W Rudach nie byłem 100 lat. Super zdjęcia z wycieczki. Czy na jednym z nich widziałem świeży  pąk? Jest coś w zdaniu o przewadze mądrości przyrody nad wiedzą ksiązkową. Pozdrowienia.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020