Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Krzysztof Dorota

Piwnice - obserwatorium astronomiczne

2011-11-08
2011-11-08 12:33:56
Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów

Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Mikołaja Kopernika mieści się ok. 10 km na północ od Torunia w Piwnicach. Jest to wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, w gminie Łysomice.

 

 

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Piwnice

Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - placówka naukowa służąca obserwacji kosmosu, badaniom naukowym, popularyzacji wiedzy o wszechświecie. Jest częścią naukową Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kształcącą studentów Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Usytuowanie Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Mikołaja Kopernika mieści się ok. 10 km na północ od Torunia w Piwnicach. Jest to wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, w gminie Łysomice. Obecnie z racji dużej rozbudowy Torunia staje się praktycznie jego przedmieściem.Ze względów naukowych (wyeliminowania zakłóceń) stworzono strefę z akazu zabudowy w promieniu ok. 1 kilometra, choć i w tym kręgu znajdują się nieliczne budynki jednorodzinne. Na południe od Piwnic w odległości ok. 1,5 km znajduje się rezerwat przyrody Las Piwnicki o obszarze ponad 37 ha. Obserwatorium Astronomiczne założono w 1948, staraniem prof. Władysława Dziewulskiego i prof. Wilhelminy Iwanowskiej, pracowników naukowych toruńskiego uniwersytetu. W latach 50. i 60., w otaczającym dworek zabytkowym parku, zbudowano liczne budynki kryjące teleskopy optyczne, umieszczone w kopułach z rozsuwanymi dachami. W latach 90.
Obserwatorium uległo znacznej rozbudowie o jednostki (radioteleskopy) służące do badań radioastronomii. Był to największy w Europie Środkowej program badań astronomii i radioastronomii. Obserwatorium Astronomiczne UMK mieści się w zabytkowym dworze z końca XIX wieku. Do jego wyposażenia należą m.in. * teleskop Schmidta-Cassegraina o średnicy 90 cm, * teleskop Cassegraina o średnicy 60 cm. Obserwatorium posiada także dwa nowoczesne radioteleskopy: * Mniejszy z nich, o średnicy 15 m został oddany do użytku w 1979, * większy o średnicy 32 m w 1994 (jest to największy radioteleskop w Europie Środkowej).Oba radioteleskopy są częścią światowego systemu VLBI i pracują w międzynarodowej sieci obserwacji kosmosu. Obserwatorium można zwiedzać. Pracownikami Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są wybitni astronomowie: * profesor Aleksander Wolszczan (ur. 1946) – polski astronom, odkrywca pierwszych planet spoza Układu Słonecznego, profesor UMK, wyróżniony Torunianin XX wieku. W 1991 przy pomocy radioteleskopu w Arecibo (Portoryko) odkrył 3 planety poza Układem Słonecznym. W 1992 otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za odkrycie pierwszego poza słonecznego układu planetarnego.
Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2011-11-09 21:18:56

Dorka i Krzych znowu coś ciekawego odwiedzili. Fajna i ciekawa wycieczka. pozdrawiam:)))

Avatar użytkownika
Kraj Weekendowy turysta 37 kilometrów
2011-11-08 21:30:26

Wspaniałe! Jestem pełen, podziwu. Gratulacje, udana wycieczka. :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020