Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Marek Weber

Witów - Płazówka

2011-11-01
2011-11-01 19:32:51
Avatar użytkownika
Marek Weber Krajtroter 21364 kilometrów

Tatry to nie tylko chodzenie po szczytach - to także inne ciekawe miejsca do zwiedzenia - dla odpoczynku po tych czasami trudnych wędrówkach górskich.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Zakopane > Chochołów

Witów – turystyczna miejscowość Podhala, położona bezpośrednio u stóp Tatr. Powstała na początku XVII w. Część tatrzańska Witowa to dolina Lejowa oraz - Dolina Chochołowska, najdłuższa dolina Tatr. Część wsi rozciąga się w Rowie Podtatrzańskim, a w kierunku północnym w dolinie rzeki Czarny Dunajec. Z Witowa można wyruszyć na szlaki prowadzące na np. Starorobociański Wierch (2176m.), Ornak, Wołowiec, czy Jarząbczy Wierch.W Witowie znajduje się kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej, wybudowany na początku XX wieku według projektu zakopiańskiego architekta Jana Tarłowicza. Budowa Kościoła ma konstrukcję zrębową, a ściany w obu stron są szałowane pionowo ułożonymi deskami. Główny ołtarz neogotycki jest autorstwa Ferdynanda Prinotha z Tyrolu. Kościół otoczony jest podcieniami, w których znajdują się stacje drogi krzyżowej. Dookoła kościoła są ustawione są kapliczki z rzeźbami.Z Witowa ruszamy w kierunku Zakopanego drogą asfaltową i po około 1km skręcamy w lewo i teraz już szlakiem czarny kierujemy się przez mostek na Czarnym Dunajcu w kierunku Płazówki. Za mostkiem kierujemy się w prawo i teraz lekko pod górę idziemy lasem do Płazówki. Po wyjściu z lasu widać już zabudowania tej części Witowa, a w oddali wspaniały widok na Tatry oraz na zbierające się nad nimi chmury burzowe.

Płazówka jako przysiółek Witowa liczył kiedyś 10 domów, a stan osobowy wynosił około 40 osób. Kaplica św. Anny została wybudowana na gruntach Pilchówki, o czym informuje nas notatka w gablocie kaplicy. Jest to kaplica drewniana, pierwszy kamień pod jej fundamenty został położony w 1881 roku. Plan kaplicy został wykonany przez artystę rzeźbiarza Juliusza Bełkowskiego.

Po zwiedzeniu kaplicy św.Anny udajemy się w drogę powrotną do Witowa.Avatar użytkownika
Marek Weber Krajtroter 21364 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020