Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Roman Świątkowski

Mysłowice - wycieczka rowerowa

2011-06-30
2011-10-26 21:31:46
Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów

Z Sosnowca do Mysłowic. Polecam ten wypad do Mysłowic ale nie samochodem lub komunikacją miejską tylko rowerem ( oczywiście osoby z pobliskich okolic do tego namawiam) A dlaczego – dla samego relaksu lub dlatego że z okien pojazdu nie zobaczy się wiele

 

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Sosnowiec > > Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Często wybieramy się na rowerze w tamtym kierunku, ale dzisiaj chciałbym przedstawić wyprawę do miasta które ma niesamowitą historię . W obrębie starówki znajduje się zabudowa którą warto zobaczyć i wiele innych ciekawych zabytkowych miejsc czy budynków. Nie da się przy tej okazji nie wymienić parę z nich jak np.: Gmach Sądu razem z więzieniem wybudowany w latach 1895-1906, Liceum Handlowe im kard. A.Hlonda które powstało w 1902r., Ratusz obecnie budynek Urzedu Miejskiego, Bauverain – budynek mieszkalny wybudowany dla urzędników w 1911r., Budynek Poczty z 1888r., Przewiązka nad ul. Powstańców. Dawna siedziba biura emigracyjnego M. Weichmanna, wybudowany ok. 1907 przez Maxa Weichmanna. W 1930 nabyta przez Compagne Auxiliare Industrielle e et Financiere z Paryża. W okresie międzywojenny w budynku frontowym hotel " Francuski", w budynku hali sala restauracyjna. Czy również wiele kapliczek, kościołów różnych wyznań : Kościół neogotycki z 1891r Najświętszego Serca Pana Jezusa lub Kościół Ewangelicko-Augsburski wybudowany w latach 1875 – 1877. Oczywiście nie zapomnę dodać takich miejsc jak park Promenada w którym znajdowało się tymczasowe więzienie Policyjne, utworzone i wykorzystywane najpierw przez hitlerowców, a następnie przez stalinowców. W czasie okupacji przez to więzienie przeszło ok. 20.000 osób. W latach 1945 - 1947 zmarło w tym obozie wielu ślązaków. Podążając w głąb tego parku możemy natknąć się na resztki jakichś starych murów. Za nimi w głębi, pojawi się budynek. To zamek Sułkowskich. W okresie wojen napoleońskich Sułkowscy włączyli się w działania wojenne, a w połowie XIX w. dobra ich przejął hrabia Donnersmarck ze Świerklańca. I jak tutaj ma się nie przydać rower tyle miejsc, a to nie koniec tej wyprawy. Bo co to by była za wyprawa gdybyśmy nie odwiedzili takie miejsca historyczne jak Trójkąt Trzech Cesarzy, czy Obelisk Unii Europejskiej znajdującego się w miejscu dawnej stojącej wieży Bismarcka. A tak już na koniec mojego …. polecam Muzeum Pożarnictwa. Znajdują się tam wspaniałe eksponaty, wozy strażackie od tych najstarszych konnych do jeszcze niedawno używanych. Zwiedzając muzeum możemy nieźle przy tym się bawić ponieważ można wszystkiego prawie dotknąć, wsiąść do wozu itp. (poza szklanymi gablotami oczywiście) W muzeum znajduję się również skrzydło poświecone historii Mysłowic. Długo jeszcze mogę tak wymieniać a część tego co opisałem przedstawiam w swej galerii.Obelisk Unii Europejskiej Trójkąt Trzech Cesarzy
Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2011-11-06 07:56:37

Panie Edwardzie do Mysłowic z Sosnowca na rowerze mam blisko. Więc z tego tytułu często tam zaglądam, tym bardziej że ma naprawdę bogatą historię jak np Trójkąt Trzech Cesarzy. Nie wszysto nieraz się da napisać np: plac Wolności dawniej plac Wilhelma na którym stała kiedyś stara Synagoga zburzona przez niemców na początku II Wojny Światowej. Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Edward Krężel Krajtroter 3044 kilometrów
2011-11-04 22:44:02

Bardzo mi się podoba Twoja relacja z Mysłowic. Nie wszystko w niej ująłeś a może nie widziałeś wszystkiego z braku czasu. Jest tam jeszcze piękny zabytkowy kościół Mariacki i nieduży kościół Św. Krzyża. Jest budynek Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki, które w 2007 r. obchodziło 85-lecie działalności (i którego jestem absolwentem). Z nowoczesnych budowli warto zobaczyć hale Mysłowickiej Giełdy Samochodowej z których najstarsza zajęła II miejsce w konkursie ogłaszanym przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Budownictwa. Jednyn słowem warto Mysłowice zobaczyć.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2011-10-28 12:04:04

Witam Makunka

Masz racjęcie o rozbudowanym muzeum i szkrzydle poświęconym historii Mysłowic i regionu. W mojej galerii skromnej, znajduje się parę zdjęć z tego skrzydła. Nie chcę w moich wycieczkach zamieścić wszystkich moich zdjęć, czy ciekawych zrobionych, uchwyconych fotek - zdjęć rzeczy,miejsc itp Aby osoba odwiedzająca nie nastawiła się ........poprostu to jak opowiedzenie przez drugą osobę szczegółowo filmu a następnie pójście samemu na ten film. Pozdrawiam Cię Serdecznie.

Ostatnio edytowany: 2011-10-28 12:06

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2011-10-27 19:30:27

Nie wiem kiedy byles Romku w Muzeum Pożarnictwa ? Teraz chyba od 2 lat lub nawet 3 jest ono połączone z Muzeum MIasta Mysłowice. W drugim conajmniej tak samo obszernym ,dobudowanym pawilonie jest również bardzo ciekawe. Są tam m.in: makiety Trójkąta Trzech Cesarzy, fragmenty starej kopalni z autentycznymi sprzętami związanymi z przemysłem wydobywczym , jest nawet manekim pracującego górnika.Podobnie jak manekiny żolnierzy w mundurach (w mundurach z okresu zaborów). Nie brak pamiątek z czasów II wojny światowej.Faktycznie warto odwiedzić to muzeum.

pozdrowienia dla całej twojej turystycznej rodzinki:)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2011-10-27 13:31:13

Wielkie dzięki za tak miłe wpisy

Pozdrawiam gorąco

Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2011-10-27 00:44:17

Swietna forma rodzinnego aktywnego wypoczynku!

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2011-10-26 22:25:50

Świetna relacja! Mysłowice w pigułce bardzo mi się podobają. Nie byłam jeszcze w Muzeum Pożarnictwa, a czuję się zachęcona. Pozdrawiam :-)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020