Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Krzysztof Dorota

Sokoliki i Krzyżna Góra

2011-10-05
2011-10-05 23:36:55
Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów

Co tu dużo szukać mam w naszej okolicy takie skarby trzeba je zwiedzac i się nimi podzielic z innymi sokoliki pasmo górskie rudawy janowickie

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Janowice Wielkie

super sprawa taka wycieczka to dla miłośników gór to coś pięknego lubimy góry bo to wyjątkowe doznania to nie tatry ale bogactwo fauny i flory zadowoli każdego a w szczególności miłosników wspinaczki górskiej wrzesien dopisał wspaniałą pogodą wybraliśmy się w rudawy janowickie byliśmy tu na wiosnę ale pogoda nas odstraszyła (burza grad ) ale mielismy w pamięci te widoki i wrócilismy tu szybciutko i było warto. Pogoda tym razem fantastyczna bez pośpiechu przemierzamy górskie szlaki widoki super polecamy wszystkim na krzyżną góre trzeba trochę kondycji jak ktoś niezaprawiony w stromych podejsciach ale warto, widoki odwzajemnią tród na sokoliki już łatwiej a tu do atrakcji należą wspinacze którzy wspinają się po tych skałach akurat mieliśmy tą przyjemność widzieć to na własne oczy ( patrz foto)SOKOLIKI i KRZYŻNA GÓRA Od wschodu Sudety Zachodnie zamykają wyjątkowo malownicze Rudawy Janowickie, których piękno doceniła w XIX w rodzina królewska Prus włączając masyw do programu sentymentalnego kształtowania krajobrazu. Do dziś spotkać można ślady platform widokowych , które były ulubionym celem podczas romantycznych spacerów i schadzek.
Główny grzbiet Rudaw rozciąga się od Przełęczy Kowarskiej po Dolinę Bobru. Jednym z magnesów przyciągających tu turystów są zgrupowania granitowych skałek, na których pierwsze kroki stawiali najbardziej znani polscy alpiniści. Dwie najsławniejsze góry to Krzyżna Góra (654 m n.p.m) i Sokolik (642 m n.p.m) zwane często Sokolikami lub Biustem Brigitte Bardot a także Cycengebirge, z daleka bowiem przypominają kobiece piersi. Z Sokolika, na którego szczyt prowadzą metalowe, spiralne schodki zbudowane sto lat temu, rozciąga się przepiękny widok na Rudawy, Góry Kaczawskie, Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską Uwaga
Warto również wspiąć się na bliźniaczą Krzyżną Górę, na której szczycie stoi ustawiony w 1830 r. wielki metalowy krzyż, po to aby żona księcia Wilhelma Marie Anne widziała go z okien swoich komnat w Karpnikach. Na zboczach góry stał kiedyś średniowieczny zamek Sokolec, którego ruiny można zobaczyć do dziś. Ze szczytu Krzyżnej Góry rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Karkonosze, który z pewnością rekompensuje trudy wspinaczki.

Sokoliki i Krzyżna Góra
Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Krzysztof Krajtroter 7153 kilometrów
2012-03-26 21:36:57

Znajome okolice zobaczyłem u was inaczej, bo w lecie. Słońce jest na waszych zdjęciach i zieleń. Miło się je ogląda.

Ja też robię zdjęcia muchomorom:) Bo są piękne, czyż nie?

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2011-10-07 21:18:51

Piękna  okolica. Na Sokoliku byłam, Krzyżną Górę "udało mi" się ominąć,  nie wiem jakim cudem :) chyba były to ograniczenia czasowe, a szliśmy dalej - do zamku Bolczów. Zarówno Sokolik jak i cała okolica warta odwiedzenia. Ruiny zamku  bardzo malownicze, przyjemna trasa,  niewielu turystów. Warto wybrać się na dłużej (mam taki plan na przyszłość), o ile pamiętam to w okolicy jest kilka  ciekawych miejsc, m.in. Kolorowe Jeziorka w Wieściszowicach, pałace w Karpnikach i w Wojanowie. W ogóle  w Rudawskim Parku Krajobrazowym jest wiele szlaków, jest gdzie pochodzić.

Pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2011-10-06 09:46:59

Piekne te wasze okolice!!! Mało je znam (bylam  tylko w Osówce, Srebrnej Górze  i Nowej Rudzie ) ale okolica Wałbrzycha widac godna odwiedzenia.pozdrawiam :)))

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020