Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Zbyszek Mat

Na Półwyspie Helskim – Z Juraty do Kużnicy

2011-09-01 - 2011-09-21
2011-09-26 08:29:59
Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

Pobyt na Półwyspie Helskim - wrzesień 2011

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
> Kuźnica

Na Półwyspie Helskim – Z Juraty do Kużnicy..idąc do Juraty mijamy miejsce w którym pochowano żołnierza nienieckiego który popełnił samobójstwo z powodu klęski Niemców bronoacych Hel w 1945 roku.
..idąc do Juraty mijamy miejsce w którym pochowano żołnierza nienieckiego który popełnił samobójstwo z powodu klęski Niemców bronoacych Hel w 1945 roku.


Zakochana w urodzie Bałtyku Maria Pawlikowska Jasnorzewska w swoim wierszu Wybrzeże pisała:

Meduzy rozrzucone niedbale,

Na Półwyspie Helskim – Z Juraty do Kużnicy ... przed kosciołem w Juracie..
Na Półwyspie Helskim – Z Juraty do Kużnicy - Kościół w Juracie..

muszle, które piasek grzebie,i ryba opuszczona przez fale

Na Półwyspie Helskim – Z Juraty do Kużnicy - ...wewnatrz koscioła w Juracie...
Na Półwyspie Helskim – Z Juraty do Kużnicy - ...wewnatrz koscioła w Juracie...

jak serce moje dla ciebie.

I tak to się zaczęło. Pomiędzy rybackimi wioskami zaczęła powstawać miejscowość o nowoczesnej zabudowie, zaprojektowana i wyposażona zgodnie z najnowszymi koncepcjami tego typu ośrodków w Europie i na świecie. I choć nie wszystkie plany zostały zrealizowane, Jurata stała się najnowocześniejszym kurortem w przedwojennej Polsce, zyskując sobie miano polskiej "Palm Beach". Powstawały komfortowe wille, domy letniskowe, hotele. W latach trzydziestych zbudowano między innymi pensjonaty: "Florida", "Wielkopolanka", "Marina", "Hungaria", "Mewa", "Marysieńka", "Bałtyk", "Mira", pensjonat "Mrozik", "Helunia", "Przedwiośnie". Najbardziej znanym i ekskluzywnym miejscem był hotel "Lido" (1932/1933), który gościł znamienitych gości ze świata kultury i polityki. Bywali tu Eugeniusz Bodo, Tola Mankiewiczówna, siostry Halama, Jadwiga Smosarska, gen. Władysław Sikorski, Jan Kiepura, Wojciech Kossak i jego córki - Maria Jasnorzewska - Pawlikowska i Magdalena Samozwaniec. Odbywały się tu dancingi, sobotnie bale a do tańca grały słynne warszawskie orkiestry. Swoje letnie rezydencje mieli w Juracie Ignacy Mościcki, minister Józef Beck, hr. Potoccy, ks. Czetwertyńscy,i hr. Tyszkiewiczowie.
W 1935 r. rozpoczęła działalność luksusowa "Cafe-Cassino", w której na dancingach pojawiała się cała śmietanka towarzyska Juraty. Dziś prawie w tym samym miejscu znajduje się hotel "Bryza".
Sławę zyskała kawiarnia - galeria "Juratka", której właścicielem był artysta malarz Wiesław Poznański. Częstymi gośćmi byli w niej Mieczysław Lurczyński, Wojciech Weiss, Wojciech Kossak. Jurata przyciągała wszystkich, dojeżdżali do niej letnicy z całej Polski. Kursowała kolej wybudowana w latach 1922/23 a od 1935 dzięki budowie szosy można było dojechać tu automobilem.

"Jurata już nie jest taka jak dawniej", ale też ładna i warta spędzenia paru chwil spacerując po jej uliczkach.

Z Jastarni idąc w kierunku Helu udajemy się do Juraty włączonej do Jastarni. Po drodze w lesie,mijamy miejsce oznaczone krzyżem. W tym miejscu po klęsce Niemiec na Półwyspie Helskim, jeden z żołnierzy niemieckich popełnił samobójstwo i tu został pochowany. Po latach szczątki „nieszczęśnika” zostały przeniesione na miejscowy cmentarz a oznaczone krzyżem miejsce pozostało.

Wchodząc do Juraty po prawej stronie zwiedzamy kościół w Juracie i idąc uliczkami Juraty dochodzimy do głównego deptaka Juraty prowadzącego do mola. Z mola roztacza się widok na Hel, na prezydencki ośrodek wypoczynkowy i na Jastarnię. Spacerując uliczkami Jastarni mijamy słynną „Kossakówkę” w której przebywał i tworzył Wojciech Kossak. Niedaleko znajduje się willa „Helunia”.

Przechodząc w kierunku wieży widokowej mijamy pomnik Juraty z opisana legendą o Juracie:

„ Jurata – córka Króla Mórz. Dawno,dawno temu władzę nad wodami Bałtyku sprawowała córka Króla Mórz Jurata. Jej mieszkaniem był bursztynowy pałac, a wybrankiem serca rybak. Gdy ojciec królewny dowiedział się o miłości córki do człowieka, z gniewu wzburzył morze i zaczął ciskać piorunami, z których jeden trafił w pałac z bursztynu zabijając dziewczynę. Fale morskie poniosły kawałki bursztynu z rozbitego pałacu, które teraz możemy zbierać na brzegach Bałtyku.”

Wchodzimy na wieżę widokową z której rozciągają się wspaniałe widoki na Bałtyk, Zatokę Pucką i Hel.

Z Juraty udajemy się samochodem do Kuźnicy wchodzącej w skład Jastarni.

Zapisy historyczne z końca XVI wieku , mówią o tym że Kuźnica leżała wówczas na jednej z ciągu wysepek, z których połączenia powstała Mierzeja Helska. Wskazywana jest jako miejsce budowy czterobastionowego fortu "Kazimierzowo" ( 1634-1635 r.) obsadzonego 200-osobową załogą, opuszczonego po potopie szwedzkim .

Wydany w 1883 tom IV Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich podaje, że w:

"R 1663 stała tu tylko jedna chata, inne zapewne w czasie wojny szwedzkiej zrujnowane i opuszczone. Wieś należała do dóbr starosty puckiego. Lustracya tegoż starosty z r. 1678 donosi: Od r.1660 trzymał tę osadę Wojciech Byzewski jure emphiteutico do lat 30. Ale popełniwszy kryminał praedae z rozbitego okrętu lubeckiego i circumstancyi zabicia ludzi niewinnych w tym okręcie od nawalności salwowanych z zięciem swoim Matysem Walkowcem, zgodził się z panem Karolem Fondoren, plenipotentem pryncypałów przerzeczonego okrętu lubeckiego i residuitatem annorum emphiteuticorum puścił temu to Fondoren. Powinność posesora taka: brzegu morskiego pilnować, piwo pańskie i gorzałkę szynkować i czynszu za rok dawać fl.8"

W 1883 roku Kuźnica liczyła " zagrodników-rybaków 21, mieszkańców samych katolików 332, domów 50. […] Rolnictwem wcale się nie zajmują mieszkańcy".

Zwiedzamy kościół rybacki z lat 30. XX w. z amboną w kształcie łodzi, wzorowany na kościele w Swarzewie a następnie spacerując po uliczkach Kuźnicy oglądamy port rybacki i budujący się nowy port jachtowy. Na głównej ulicy mijamy kapliczkę postawioną po wielkim sztormie w 1889 roku.

Opuszczając Kuźnice jesteśmy żegnani przez św. Barbarę w przydrożnej kapliczce.


.. kapliczka przed kościołem w Juracie postawiona z okazji rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II Na Półwyspie Helskim – Z Juraty do Kużnicy- . na ulicy Ratibora.. Na Półwyspie Helskim – Z Juraty do Kużnicy-.. główny deptak Międzymorze.. .... tu odpoczywał, tworzył i kochał Wojciech Kossak... Na Półwyspie Helskim – Z Juraty do Kużnicy - Jurata deptak Międzymorze.. ..willa ..w ogrodzie willi  .... Międzymorze - Jurata Na Półwyspie Helskim – Jurata - na molo Jurata Na Półwyspie Helskim – Jurata - deptak ..legenda o Juracie, Królowej Bałtyku..  Jurata Jurata Jurata - widok na słynną Jurata .. w lasach Juraty...  ... na leśnych ścieżkach Na Półwyspie Helskim – spacer po uliczkach Kużnicy ... Na Półwyspie Helskim – kościół w Kużnicy Na Półwyspie Helskim – ... przed kościołem w Kużnicy.. Na Półwyspie Helskim – .. w kosciele w Kuznicy.. Na Półwyspie Helskim – Kużnica - Port rybacki Kuźnica Kapliczki na uliczkach Kużnicy.. ...opuszczając Kużnicę, żegna nas św. Barbara..
Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów
2012-12-10 23:29:30

Witaj Karolu
To miłe, że jeszcze Ktoś przemierzał te same ścieżki, po których pozostały przyjemne wspomnienia. A na spotkania z gwiazdami polecam również Galerię LeGraż w Bóbrce w Bieszczadach.Można spotkac "przy odrobinie szczęścia" ciekawych i znanych ludzi a Gospodarze wspaniali. Ciągle czeka jeszcze wiele bieszczadzkich wspomnień, do których trzeba powrócić i trochę popisać na PSz. Ale na razie „wciągnęli” mnie w dość duży temat taki charytatywny i zaczęte sprawy muszę wykończyć. Ponieważ „kroczymy podobnymi ścieżkami myślę, że i nasze się skrzyżują. Wstępne plany to dokończyć Bieszczady i na Łemkowszczyznę.Pozdrawiam.
Zbyszek Mat
 

Ostatnio edytowany: 2012-12-10 23:30

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2012-12-08 10:23:18

bardzo ladnie i ciekawie jest w  twojej wyprawie .

Bywalo sie kiedys w Bryzie .,

Bylem nawet kiedysna pickniku razem z polskimi gwiazdmai

Fibak,  Choulubek, Olbrywski , Englert   , M Zawadzka .

 

Pozdrawiam Karol 

Ostatnio edytowany: 2012-12-08 10:31

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020