Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Krzysztof Dorota

Jarków - ogród japoński

2011-09-25
2011-09-25 21:44:20
Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów

Nasza wyprawa to okolice Kudowy Zdrój ,pogoda dopisała w okolicy dużo ciekawyc miejsc

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Jarków > Kudowa Zdrój > Szczytna

Mamy ciepły wrzesień to trzeba korzystać z okazji i wyruszamy w nasze oklice by spędzić miło czas.Ogród Japoński w Jarkowie oddalonym 6 km na południe od Kudowy Zdroju jest jednym z dwóch udostępnionych do zwiedzania ogrodów japońskich w Polsce (drugi znajduje się we Wrocławiu).

Został otwarty w 2003 r., choć pierwsze, związane z nim prace miały miejsce już w 1980 r. Na jego potrzeby zmieniono ukształtowanie terenu, wybudowano sztuczne kaskady i zbiorniki wodne, ułożono kamienie i posadzono kilkaset roślin.

Autorem założenia i jego wykonawcą jest właściciel terenu Edward Majcher.Na powierzchni ok. 1000 m² oprócz egzotycznych dla naszej szerokości geograficznej, wypielęgnowanych roślin, m.in. lilii, drzewek bonsai czy słynnej japońskiej wiśni sakure, można podziwiać małą architekturę ogrodową, m.in. kamienne latarnie oraz kamienne przedstawienia Buddy.

Spacer w takim otoczeniu, po znakomicie utrzymanych alejkach, na których rozbrzmiewają ciche pieśni wietrznych dzwonków koi nerwy, wycisza i wprawia w pogodny nastrój.Piękno i właściwości ogrodu docenił w 2000 r. miesięcznik „Ogrody”, a także wielu przybywających tu turystów z Japonii.

Kudowa Zdrój - miasto uzdrowiskowo-turystyczne w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim w powiecie kłodzkim. Leży na wysokości 400 - 480 m n.p.m.

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1354. Wieś, która dała początek miastu nazywała się Lipolitov a następnie Chudoba.

W XVII wieku odkryto źródła leczniczych o zróżnicowanym składzie chemicznym. Wody kudowskie cieszyły się znaczną renomą,ale pierwsze urządzenia zdrojowe wzniesiono dopiero pod koniec XVIII wieku. Większe znaczenie odgrywało wówczas tkactwo chałupnicze, którym trudniła się większość mieszkańców.

W 1783 roku uzdrowisko zakupiła spółka lekarzy, która przystąpiła do jego rozbudowy. W 1795 roku wzniesiono nowe łazienki i dom gościnny.
W 1798 roku miejscowa gmina braci czeskich wzniosła
na Wzgórzu Kaplicznym swój kościół (pierwszy w hrabstwie kłodzkim i jeden z nielicznych na Śląsku). W tym też czasie w okolicy rozwijało się hutnictwo żelaza.

W 1813 roku właścicielem Kudowy Zdroju został hr. F.W. von Götzen, generalny gubernator Śląska. Przyczynił on się znacznie do rozbudowy uzdrowiska, zakładając w 1813 roku park i promenadę.
W 1820 roku wzniesiono pawilon do kąpieli gazowych.

W połowie XIX wieku Kudowa zostaje uznana za pierwsze uzdrowisko kardiologiczne w Niemczech. Dodatkowy impuls do rozwoju miasta jako kurortu dało otwarcie linii kolejowej w 1905 roku.

Do 1945 roku miasto nosiło niemiecką nazwę Bad Kudowa. W 1945 pomiędzy Rzeczypospolitą Polską a Republiką Czechosłowacka toczył sie spór graniczny, miedzy innymi o Kudowa.
Prawa miejskie otrzymuje w 1945 roku.

W okresie wojny przy zakładach włókienniczych (wówczas
zbrojeniowych) w Zakrzu działał obóz pracy, stanowiący filię Gross-Rosen.
Po wojnie uzdrowisko znacznie się rozbudowało, podobnie jak
przemysł włókienniczy, na potrzeby którego wzniesiono nową dzielnicę mieszkaniową.

W Kudowej organizowane są Festiwale Moniuszkowskie nawiązujące do pobytu kompozytora Stanisława Moniuszki w tym kurorcie.
Ponadto jest dogodnym punktem wypadowym dla jednodniowych wycieczek w Góry Stołowe (Szczeliniec Wielki, rezerwat Błędne Skały), sanktuarium w Wambierzycach oraz do Czech, w tym do Pragi położonej w odległości 150 kilometrów.

Zamek Szczytnik

Powstał w latach 1832-38, wkomponowany w skały górujące nad Szczytną. Przy zamku znajduje się punkt widokowy - skąd roztacza się wspaniała panorama gór na Obniżenie Dusznickie, gdzie położona jest Szczytna. Zamek otoczony jest suchą fosą, murami obronnymi, ma wspaniałą Salę Rycerską, piękną kaplicę, w której regularnie odprawiane są msze święte. Większa część zamku jest siedzibą Państwowego Domu Pomocy Społecznej "Zamek Z tego względu całości budowli nie można zwiedzać. Dostępne jest jednak piękne, zadbane otoczenie i kaplica wraz z wieżą, będące jednym skrzydłem zamku, własnością ojców Misjonarzy Świętej Rodziny. Warto też przejść Drogę Krzyżową prowadzącą przez tereny leśne przy zamku /biegnie tędy również szlak pieszy prowadzący do Polanicy Zdroju/. Ta kalwaria wyróżnia się oryginalnymi płaskorzeźbami z piaskowca osadzonymi w naturalnych skałach
Kudowa Zdr. kudowa zdr. kudowa zdr. Kudowa Zdr. kudowa zdr. kudowa zdr. kudowa zdr. kudowa zdr. Szczytnik Szczytnik Szczytnik Szczytnik Szczytnik Szczytnik
Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136350 kilometrów
2012-03-19 14:46:25

Super :)

Gość
2012-03-19 14:37:46

Rewelacja!

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2011-09-28 21:40:41

Ciekawe miejsce i bardzo ładne zdjęcia :)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2011-09-28 21:09:24

Śliczne miejsce, fajne foty :)))

Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów
2011-09-26 09:17:39

Witam.

Bardzo ładne zdjęcia. Zwiedzałem ten ogród w 2010 roku. Tam widac co to znaczy pasja i pracowitość własciciela ogrodu. Zyczę odkrywania wielu ciekawych miejsc i przedstawiania ich na portalu.

Pozdrawiam

Zbyszek Mat

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020