Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
W oczekiwaniu na przybycie wysłanników Neptuna, Zbyszek Mat

Pokłon Neptunowi - Equator 80 º40ˈ8ʺ W

1978-08-01 - 1981-08-01
2011-09-23 10:51:18
Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

Może daleko od Polski ale i tam też prawdziwy kawałek Polski - bo to pod polską banderą.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Equator 80 40 8

Pokłon Neptunowi - Equator 80 º40ˈ8ʺ WZafascynowany powieściami o morzu kaszubskiego gawędziarza Augustyna Necla po latach rozpocząłem swoją przygodę na morzu. A nie było to takie proste – wszak najpierw trzeba było pokłonić się Neptunowi

..wejscie wysłanników Neptuna na pokład statku..
..wejscie wysłanników Neptuna na pokład statku..


W dniu poprzedzającym chrzest na pokład statku, przed zachodem słońca na statku rozległy się odgłosy mrożące krew w żyłach: wycie syren okrętowych, gwizdy, krzyki, bębnienie i głos dzwonu. To przybyli wysłannicy króla mórz, Neptuna, z Trytonem, astrologiem, jednookim piratem i rogatymi diabłami.

Na spotkanie wyszedł kapitan w galowym mundurze z wolnymi od wacht oficerami. Po zebraniu się wszystkich członków załogi, Tryton wygłosił okolicznościowe przemówienie i podał „pergamin” kapitanowi, który odczytał treść orędzia:

..neofici - co z nami będzie?..
 ..Tryton odczytuje orędzie króla Neptuna i przekazuje go kapitanowi statku..
Przybycie Króla Neptuna wraz z małzonką Prozerpiną i świtą dworską..

My, Neptun, Król i Władca wszystkich mórz i oceanów,czynimy wiadomym wszem wobec i każdemu z osobna, że w drodze do portu Lima w Peru, korab z Polski płynący, m/t Langusta w dniu jutrzejszym linię equatora przepłynie.Zwyczajem odwiecznych tradycji oraz w myśl Naszego królewskiego życzenia, wszyscy , którzy po raz pierwszy equator przepływają, obrządkowi chrztu morskiego poddani być muszą.

..neofici przed chrztem oczekujący w lastach..
..neofici przed chrztem oczekujący w lastach..

Rozkazujemy przeto zebrać ich oraz poczynić przygotowania celem przyjęcia Naszej królewskiej osoby, a także Małżonki Naszej Prozerpiny, która przybędzie z całym dworem swoim. Żywię nadzieję, że jadła wykwintnego i napojów wszelkich nie zabraknie.

Neptun Rex”

..tych
..tych "niegrzecznych" zamykają w dybach..

Kapitan odczytał potem nazwiska neofitów, którzy mieli zostać poddani aktowi chrztu morskiego, diabły oznaczyli neofitów farbą na czole ( stempla tego nie wolno było zmywać do momentu chrztu ) i po przyjęciu poczęstunku wysłannicy Neptuna z Trytonem i jego pomocnikami opuścili pokład statku.

Nazajutrz w chwili przekraczania równika, na statku rozległa się znowu kakofonia przeraźliwych dźwięków, anonsując przybycie samego Neptuna i jego dworu. Neptun z koroną i trójzębem, jego małżonka Prozerpina o długich jasnych włosach i zalotnym spojrzeniu, a także Tryton, astrolog, lekarz, fryzjer i diabły z reszta dworu.

..a droga do tronu Neptuna taka daleka...
..diabły dobrze pilnują..
..i na nic prośby.....

Kapitan w galowym mundurze powitał z honorami Króla Neptuna i jego Małżonkę Prozerpinę wraz z całym dworem. Tryton w imieniu Neptuna udekorował kapitana Krzyżem Równikowym Neptuna, a astrolog za pomocą starych instrumentów astrologicznych dokonał pomiarów i oznajmił „ Equator pod nami”. Król Neptun dał znak do rozpoczęcia chrztu neofitów.

Diabły kolejno wyciągają neofitów zgromadzonych w „lastach” i poddają ich różnym próbom.”przejście przez rekina” - worek polewany wodą z hydrantu, „ górskie powietrze”, „wczasy na równiku”, fryzjer i masażysta – to tylko niektóre wymyśle próby dla „wystraszonego” neofity. Przejście na kolanach do tronu Neptuna przybliża do końca ceremonii.

..a miny nie tęgie..
..a miny nie tęgie..

Neofita, przed tronem Neptuna składa pokłon Królowi i jego małżonce, całuje Prozerpinę w duży palec u nogi a Król Neptun nadaje mu imię wywodzące się od ryb morskich. Moje imię to Grotnik. Jeszcze tylko „poczęstunek Neptuna” - kanapka z wykrzywiających usta składników i spokojnie można popatrzeć na pozostałych „nieszczęśników” poddawanych ceremonii chrztu i oczekiwać na uroczyste wręczenie „Testimonium Baptismi” - dyplomu z odbycia chrztu morskiego. Od tego czasu byłem już „prawdziwym” Wilkiem Morskim by móc poznawać piękno i grozę morza i świat.

 

..tych
..tych "niepokornych" jest więcej...

Czy to opowieści Augustyna Necla wpłynęły na moje losy ? Myślę,że po części tak, i dlatego po latach wróciłem na szlak „Nordowych ścieżek Augustyna Necla „ (http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,4309,kaszuby-%E2%80%93-nordowymi-sciezkami-augustyna-necla.html ), bo to jego opowiadania, pierwsze wywołały chęć poznania świata i morza.

 ..przychodzi moja kolej... .. ..przed .. ..Piotr wychodzi z ...lekarze pracują ciężko... ...na początek ...masaż powinien pomóc...  coś nie tak - konsylium lekarskie.. .... doktor Silviano zatroskany.... ..eeeee...jeszcze żyje.. .....ci jeszcze czekają... ..szczęśliwi ci co już dawno zostali ochrzczeni... ... ..i widzisz - jeszcze oddycha..  ...ja przed masażem ......  ... nie wygląda na naszego ... ..doktor Silviano - co mu tu zoordynować ?.... .. ..Król Neptun z Kapitanem i świtą... ... ...ale trzeba go dokładnie zbadać.... .... ..wszak neofita ma stanąć przed obliczem Neptuna... ...zrobimy to dokładnie... .. jak daleko do tronu ?.. ..kanapeczka od pirata przed drogą na kolanach do tronu...  ..droga do tronu... ....pocałunek neofity w duży palec u nogi Prozerpiny.. ..chrzest przez Neptuna i kanapka pożegnalna ..oczekiwanie na następnych...  i jeszcze pamiatkowe zdjęcia..  ..są to zdjęcia z dwóch ceremonii chrztów...... ..mojego na m/t Langusta w 1978 r. i przyjaciela Piotra na m/t Kalmar w 1981 r. ..moje Testimonium Baptismi.... .. po chrzcie morskim na m/t Langusta..
Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020