W oczekiwaniu na przybycie wysłanników Neptuna, Zbyszek Mat

Pokłon Neptunowi - Equator 80 º40ˈ8ʺ W

1978-08-01 - 1981-08-01
2011-09-23 10:51:18
Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

Może daleko od Polski ale i tam też prawdziwy kawałek Polski - bo to pod polską banderą.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Equator 80 40 8

Pokłon Neptunowi - Equator 80 º40ˈ8ʺ WZafascynowany powieściami o morzu kaszubskiego gawędziarza Augustyna Necla po latach rozpocząłem swoją przygodę na morzu. A nie było to takie proste – wszak najpierw trzeba było pokłonić się Neptunowi

..wejscie wysłanników Neptuna na pokład statku..

W dniu poprzedzającym chrzest na pokład statku, przed zachodem słońca na statku rozległy się odgłosy mrożące krew w żyłach: wycie syren okrętowych, gwizdy, krzyki, bębnienie i głos dzwonu. To przybyli wysłannicy króla mórz, Neptuna, z Trytonem, astrologiem, jednookim piratem i rogatymi diabłami.

Na spotkanie wyszedł kapitan w galowym mundurze z wolnymi od wacht oficerami. Po zebraniu się wszystkich członków załogi, Tryton wygłosił okolicznościowe przemówienie i podał „pergamin” kapitanowi, który odczytał treść orędzia:

My, Neptun, Król i Władca wszystkich mórz i oceanów,czynimy wiadomym wszem wobec i każdemu z osobna, że w drodze do portu Lima w Peru, korab z Polski płynący, m/t Langusta w dniu jutrzejszym linię equatora przepłynie.Zwyczajem odwiecznych tradycji oraz w myśl Naszego królewskiego życzenia, wszyscy , którzy po raz pierwszy equator przepływają, obrządkowi chrztu morskiego poddani być muszą.

..neofici przed chrztem oczekujący w lastach..

Rozkazujemy przeto zebrać ich oraz poczynić przygotowania celem przyjęcia Naszej królewskiej osoby, a także Małżonki Naszej Prozerpiny, która przybędzie z całym dworem swoim. Żywię nadzieję, że jadła wykwintnego i napojów wszelkich nie zabraknie.

Neptun Rex”

..tych

Kapitan odczytał potem nazwiska neofitów, którzy mieli zostać poddani aktowi chrztu morskiego, diabły oznaczyli neofitów farbą na czole ( stempla tego nie wolno było zmywać do momentu chrztu ) i po przyjęciu poczęstunku wysłannicy Neptuna z Trytonem i jego pomocnikami opuścili pokład statku.

Nazajutrz w chwili przekraczania równika, na statku rozległa się znowu kakofonia przeraźliwych dźwięków, anonsując przybycie samego Neptuna i jego dworu. Neptun z koroną i trójzębem, jego małżonka Prozerpina o długich jasnych włosach i zalotnym spojrzeniu, a także Tryton, astrolog, lekarz, fryzjer i diabły z reszta dworu.

Kapitan w galowym mundurze powitał z honorami Króla Neptuna i jego Małżonkę Prozerpinę wraz z całym dworem. Tryton w imieniu Neptuna udekorował kapitana Krzyżem Równikowym Neptuna, a astrolog za pomocą starych instrumentów astrologicznych dokonał pomiarów i oznajmił „ Equator pod nami”. Król Neptun dał znak do rozpoczęcia chrztu neofitów.

Diabły kolejno wyciągają neofitów zgromadzonych w „lastach” i poddają ich różnym próbom.”przejście przez rekina” - worek polewany wodą z hydrantu, „ górskie powietrze”, „wczasy na równiku”, fryzjer i masażysta – to tylko niektóre wymyśle próby dla „wystraszonego” neofity. Przejście na kolanach do tronu Neptuna przybliża do końca ceremonii.

..a miny nie tęgie..

Neofita, przed tronem Neptuna składa pokłon Królowi i jego małżonce, całuje Prozerpinę w duży palec u nogi a Król Neptun nadaje mu imię wywodzące się od ryb morskich. Moje imię to Grotnik. Jeszcze tylko „poczęstunek Neptuna” - kanapka z wykrzywiających usta składników i spokojnie można popatrzeć na pozostałych „nieszczęśników” poddawanych ceremonii chrztu i oczekiwać na uroczyste wręczenie „Testimonium Baptismi” - dyplomu z odbycia chrztu morskiego. Od tego czasu byłem już „prawdziwym” Wilkiem Morskim by móc poznawać piękno i grozę morza i świat.

 

..tych

Czy to opowieści Augustyna Necla wpłynęły na moje losy ? Myślę,że po części tak, i dlatego po latach wróciłem na szlak „Nordowych ścieżek Augustyna Necla „ (http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,4309,kaszuby-%E2%80%93-nordowymi-sciezkami-augustyna-necla.html ), bo to jego opowiadania, pierwsze wywołały chęć poznania świata i morza.

Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020