gniew, Krzysztof Dorota

Gniew i Kwidzyn - śladami zamków krzyżackich cz.2

2011-09-14
2011-09-14 16:39:38
Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów

Dwa zamki krzyżackie po lewej stronie Wisły Gniew potem przeprawa promem przez Wisłę i Kwidzyn.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Gniew > Kwidzyn

KwidzynDawny gród Prusów, zajęty przez Krzyżaków w 1233 roku, w tym samym roku otrzymał prawa miejskie. W latach 1285-1587 było siedzibą biskupstwa pomezańskiego. W 1440 roku powstał tu Związek Pruski. Kompleks zamkowo - katedralny kapituły pomezańskiej jest najcenniejszym zabytkiem w Kwidzynie. Skrzydła zamku z wieżami w narożach należały do systemu obronnego. Wieża główna do dzisiaj dominująca nad całym masywem zamkowym była również dzwonnicą widokową. Atrakcją zamku jest charakterystyczna wieża latrynowa zwana gdaniskiem z 1384 roku. Ustawiono ją ponad 50 m przed zachodnim skrzydłem zamku i połączono z zamkiem długim, pięcioprzęsłowym gankiem. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Zamkowe. Historia Kwidzyna, jego zabytki i malownicze okolice są wystarczającym powodem do przyjazdu nawet dla najbardziej wybrednych turystów. Kwidzyn zamieszkuje ok. 40.000 mieszkańców i jest prężnym ośrodkiem społeczno-gospodarczym. Rozwija się jako miasto przemysłu papierniczego, elektronicznego oraz spożywczego. Miasto dysponuje wieloma miejscami noclegowymi w hotelach i pensjonatach. Kwidzyńskie Centrum Kultury oraz Kwidzyńskie Centrum Sportu i Rekreacji zapewniają przez cały rok atrakcyjne propozycje dla mieszkańców miasta i dla turystów.

Gniew
Gniew

Gniew

Miejscowość Gniew jest położona w województwie pomorskim. W Gniewie znajdują się ruiny zamku krzyżackiego nad Wisłą. Zamek był zbudowany w stylu gotyckim w drugiej połowie XIII wieku na planie czworoboku z kwadratowymi wieżami w narożach. W pierwszej połowie XIV wieku był najpotężniejszą twierdzą zakonu na lewym brzegu Wisły.

gniew


Zamek był siedzibą komturów. W roku 1410 znalazł się w rękach wojsk króla Władysława Jagiełły. W okresie wojny trzynastoletniej w latach 1454-1466 przechodził z rąk do rąk. Od 1466 do I rozbioru Polski w 1772 roku był siedzibą starostów między innymi marszałka koronnego Jana Sobieskiego. Zamek został przebudowany za czasów pruskich. Spłonął w 1922 roku. Obecnie zachowały się mury ścian i wież, mury obwodowe oraz piwnice, w których w okresie II wojny światowej hitlerowcy więzili Polaków. Odbudowa zabytku rozpoczęła się w latach 1968-1974, a jej sponsorem były Zakłady Mechanizmów Okrętowych "FAMA". Drugi etap odbudowy rozpoczął się w 1992 r. z inicjatywy Urzędu Miasta i Gminy. Dziś zamek tętni życiem – odbywają się tu turnieje rycerskie, pokazy kowalstwa artystycznego, kolonie (Letnia Szkoła Magii) i inne imprezy.Obecnie zamek użytkują Muzeum Archeologiczne w Gdańsku Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

Zamek w Gniewie to cudowne miejsce dla każdego, kto lubi lekcje historii na żywo. Zamek w Gniewie organizuje jedno i kilkudniowe imprezy i pobyty dla zorganizowanych grup młodzieżowych z "żywymi lekcjami historii", ogniskiem i wizytą "Ducha Zamku Gniewskiego". W programie znajdują się pokazy walk rycerskich, turnieje łucznicze, sceny z życia Krzyżaków. w zamku co roku organizowane są spektakle i inscenizacje historyczne, a pod koniec lipca także widowiskowe turnieje rycerskie. 

 

przeprawa przez wisłę przeprawa przez wisłę przeprawa przez wisłę Kwidzyń  Kwidzyń  Kwidzyń  Kwidzyń
Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021