Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Szczawnica, Jan Nowak

Szczawnica

2009-06-01 - 2009-06-11
2011-08-30 20:00:04
Avatar użytkownika
Jan Nowak Krajtroter 6005 kilometrów

Szczawnica stanowiła bazę wypadową do zwiedzania okolic Pienin i części Podhala. Planujemy w czasie tej wyprawy zajechać też do Czerwonego Klasztoru w Słowacji.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Szczawnica > Stary i Nowy Sącz > Krynica Zdrój > Krościenko > Dębno Podhalańskie

W drodze do Szczawnicy zaliczyliśmy park miniatur w Inwałdzie. Szczawnica - uzdrowisko, wzięła nazwę od szczaw wypływających z góry Bryjarki. Rozkwit uzdrowiska przypadł na wiek XIX. Piękna miejscowość z Muzeum Pienińskim, koleją krzesełkową na Palenicę. Najpiękniejsze góry Pieniny z Trzema Koronami i wijącym się u ich stóp Dunajcem, stanowi o niepowtarzalnym uroku tego zakątka.Zalew Czorsztyński - zapora w Niedzicy, wysokości 50 m i dług. 400 m mieści elektrownie szczytowo-pompową o mocy 93 MW. Zamki w Czorsztynie i Niedzicy, połozone na wysokich skałach, znajdując się po przeciwnych stronach Dunajca, pełniły funkcje twierdz granicznych - Czorsztyn dla Polski, Niedzica dla Węgier, do których należały te tereny.

Zamek w Czorsztynie
Zamek w Czorsztynie


Dębno na Podhalu posiada Kościół zabytkowy drewniany, zbudowany w 1490r. a wieżę wzniesiono w 1601r. Wnetrze zdobią unikatowe malowidła, polichromia z XV-XVI w. Obiekt w 2003 r. wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Zespół dworski w Łopusznej powstał w latach 1787-90. Ostatnimi wlaścicielami (pod konic XVIII w) byli Tetmajerowie. Kościół drewniany z II p XV w. Tam żył i mieszkał ks. prof. Józef Tischner (1931-2000). Wybitny filozof zmarł po ciężkiej chorobie 28 czerwca 2000r. Pochowany na cmentarzu w Łopusznej. Muzeum "Tischnerówka" znajduje się w Łopusznej.

Zabytek narodowej kultury Klasztor kartuzjański w Czerwonym Klasztorze na Słowacji. Historia Czerwonego klasztoru sięga początków XIV wieku. Nie sposób w kilku zdaniach opisać jego bogatą historię. Proponuję sięgnąć po stosowną literaturę.Zamek w Niedzicy Czerwony Klasztor Czerwony Klasztor Czerwony Klasztor Inwałd Zamek w Niedzicy Wąwóz Homole Ratusz w N.Sączu Krynica Zdrój N.Sącz Bazylika św.Małgorzaty Krynica Zdrój N.Sącz rynek Krynica Zdrój pijalnia wód Mieczysław Krościenko kośc.pw.Wszystkich Św. Krynica Zdrój Maniowy kapl.cment.z 1722r Kośc.zabyt. w Grywałdzie Kośc.zabyt. w Dębnie Podhalańskim Dzieło Wł.Hasiora z czas.PRL Dębno Podh. Kluszkowce G.WDŻAR SzczawnicDworek w Łopusznej Widok z g. Wdżar na zalew czorsztyński Dworek w Łopusznej Skansen Kluszkowce Łopuszna Kościół Skansen Kluszkowce Łopuszna,powodzie Zapora na zal.Czorsztyńskim Łopuszna muz.Tischnera Zalew Czorsztyn, w tle zamki Czorsztyn i Niedzica Muz.Tischnera Grób ks.prof.J.Tischnera w Łopusznej W zam.Niedzica Klasztor w St. Sączu Wąwóz Homole Stary Sącz
Avatar użytkownika
Jan Nowak Krajtroter 6005 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020